Login Register

FULL RESULTS AND PICTURES: Royal Cornwall Show

By Western Morning News  |  Posted: June 10, 2013

Comments (0)

The Royal Cornwall Show was blessed with three days of glorious weather, attracting near-record crowds and delivering a much-needed boost for hundreds of traders.

Officials say numbers are unlikely to top the attendance record of 130,000, blaming the tough economic conditions, but reports from the trade stands and marquees suggest business was better than expected.

Temperatures touching 25C (77C) on Saturday left many visitors reaching for the sun cream and ensured the showground "streets" were thronged right until closing time on the final day.

This was in stark contrast to last year, when wet and windy weather played havoc with the schedule, causing the sheep tent to abandoned.

Show secretary Chris Riddle said figures would easily beat 2012 with many traders "reporting surprisingly good business".

"This is one of the biggest events of its type in the UK – something we are very proud of – everything went smoothly and it was an excellent happy show," he added.

"The attendance is unlikely to be a record but we have had some very strong years and given the current economic climate people are probably being a little bit careful."

"It was the usual mix of meeting people, business and fun – we had a royal visit and two ministers who were able to hear the views of the South West."

The show began on Thursday with a visit from the Princess Royal, her first since 2008 when she officially opened the pavilion centre.

She was attending in her capacity as President of the Royal Agricultural Society of the Commonwealth, which was holding its general meeting at the show.

Princess Anne presented a cheque to the Royal Agricultural Benevolent Institution, which supports members of the community facing hardship or difficulty.

Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs Owen Paterson also paid a visit along with Fisheries Minister Richard Benyon.

Livestock numbers were down in some classes, particularly cattle, due to a combination of poor weather and bovine TB.

But pig numbers were up and the champion dairy cow – a Guernesy – was said to be one of the best the judge had ever seen.

Star of the cattle show wasMaximus, a four-year-old South Devon bull from Crantock, near Newquay, that won the Supreme Interbreed Beef Championship

The buoyant mood created by the good weather at the show provided a bonus for agricultural machinery and tractor dealers who said interest has been stronger than usual.

Companies reported strong interest from farmers encouraged by the recent turn in the weather as well as good sales and valuable future contacts.

Ian Johnson, National Farming Union spokesman for the South West, said the show was one of the best in the country and key for the industry.

"It attracts farmers from across the country and continues to the flag for farming," he added.

Royal Cornwall Show Results 2013

Cattle

DEVON

Cow or Heifer born before 1 January 2011, in milk or in calf: 1st Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; 2nd Mr C J & Mrs JLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 3rd Mrs S A Martin, Beaworthy, Devon.

Heifer born in 2011: 1st Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; 2nd Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; 3rd Mrs S A Martin, Beaworthy, Devon; 4th Miss E Smith, Bideford, Devon; 5th Duchy College, Callington, Cornwall; Reserve Mr I & A Poad, Minehead, Somerset.

Heifer born in 2012: 1st Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; 2nd Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; 3rd Mr & Mrs S N Barbery, Truro, Cornwall; 4th Mr I & A Poad, Minehead, Somerset.

Bull born on or before 31 December 2010: 1st Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; 2nd Mr C J & Mrs JLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 3rd Mr J May, Crediton, Devon.

Bull born in 2012: 1st Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; 2nd Mr I Ellacott, Beaworthy, Devon; 3rd Mrs S A Martin, Beaworthy, Devon; 4th G M & J A Hosking, Penzance, Cornwall.

A Group of Three Animals only one of which may be a bull, two animals to be bred by Exhibitor: 1st Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 2nd Mrs S A Martin, Beaworthy, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Devon Female Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon; Reserve Champion Devon Female Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Devon Male Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Champion Devon Male Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 189 - 195: Champion Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Champion Devon Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

The Brent Perpetual Challenge Cup, presented by the Brent Family of Linkinghorne, Callington, for the Champion Devon and £20 generously provided by NatWest, also £10 for the Reserve Champion: Champion Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Champion Devon Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

A Special Prize of a Sash is offered by the Devon Cattle Breeders Society for the Champion Devon: Champion Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Devon: Champion Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Devon: Champion Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

The W R Cook Challenge Cup is offered for the Best Exhibit in the Devon Cattle Classes, bred by the Exhibitor: Best Exhibit, bred by Exhibitor Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Devon: Best Exhibitor Bred Devon Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs M & D Cowell, Dolton, Devon.

SOUTH DEVON CATTLE

Cow born before 1 January 2010, having had a full-time calf on or after 1 January 2013: 1st Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall; 2nd Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; 3rd Mr T L Warne, Newquay, Cornwall; 4th Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall; Reserve Mr M A & C Sandbach & Son, Wadebridge, Cornwall.

Cow born before 1 January 2010 warranted in calf, having had a full-time calf since the previous Show and before 1 January 2013: 1st Mr & Mrs W P Harper, Holsworthy, Devon; 2nd Mr N & Mrs E Bunkum, Liskeard, Cornwall.

Heifer or Cow born in 2010. Those born on or before 30 June to have had a full-time calf. Those born after 30 June to have had a full-time calf or be certified in calf: 1st Mr R Rundle, Newquay, Cornwall.

Heifer born in 2011: 1st Mr M A & C Sandbach & Son, Wadebridge, Cornwall; 2nd Mr T L Warne, Newquay, Cornwall; 3rd Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; 4th Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall; Reserve Mr N & Mrs E Bunkum, Liskeard, Cornwall.

Heifer born in 2012: 1st Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; 2nd Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall; 3rd Mr N & Mrs E Bunkum, Liskeard, Cornwall; 4th Mr & Mrs W P Harper, Holsworthy, Devon; 5th Mr M A & C Sandbach & Son, Wadebridge, Cornwall; Reserve Mr T H E Laity (Laity Farms), Hayle, Cornwall.

Bull born before 1 January 2010: 1st P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; 2nd Mr & Mrs R Clemens, Wadebridge, Cornwall; 3rd Mr & Mrs W P Harper, Holsworthy, Devon.

Bull born in 2010 or 2011: 1st Mr T H E Laity (Laity Farms), Hayle, Cornwall; 2nd Mr M A & C Sandbach & Son, Wadebridge, Cornwall.

Bull born in 2012: 1st Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; 2nd Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall; 3rd Mr & Mrs W P Harper, Holsworthy, Devon; 4th Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall; Reserve Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall.

The Jim Trudgeon Perpetual Trophy for the Best South Devon Female shown with calf at foot, to be judged as a pair: Winner Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall; Reserve Mr T L Warne, Newquay, Cornwall.

The Steve Hoskin Silver Perpetual Cup presented by Mr S Hoskin, for the Best South Devon Yearling Heifer: Winner Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female together with a Special Prize of £42.50 which is generously provided by South West Farmer / Jobs SW: Champion South Devon Female Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall.

A Perpetual Challenge Cup presented by Messrs Herbert Tully & Sons, for the Champion Female exhibited in the Classes: Champion South Devon Female Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall.

A Silver Trophy presented by T R Williams Esq., for the Best Bull in Class 203, born in 2012: Winner Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall.

Best Young Bull on Performance - for Signet recorded bulls born in 2012. Points will be allocated on performance & inspection. Performance pts to be equivalent to the difference between the value of the bull's BV and the value of the breed average BV.Insp: Winner Mr & Mrs W P Harper, Holsworthy, Devon; Reserve Mr & Mrs G W & L F Pluess, Bude, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male together with a Special Prize of £42.50 which is generously provided by South West Farmer / Jobs SW: Champion South Devon Male P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Mr & Mrs R Clemens, Wadebridge, Cornwall.

A Perpetual Challenge Trophy presented by the Cornish Mutual Assurance Co Ltd for the Champion Male exhibited in the Classes: Champion South Devon Male P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Mr & Mrs R Clemens, Wadebridge, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 196 - 204: Champion South Devon P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Champion South Devon Mr R Rundle, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a Sash is offered by the South Devon Herd Book Society for the Champion South Devon: Champion South Devon P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Mr R Rundle, Newquay, Cornwall.

A Perpetual Challenge Cup presented by Truro South Devon Cattle Breeders' Club for the Champion Animal in the Classes: Champion South Devon P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Mr R Rundle, Newquay, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion South Devon: Champion South Devon P R & T Eustice, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion South Devon: Champion South Devon P R & T Eustice, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred South Devon: Best Exhibitor Bred SouthDevon Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Messrs P S & A P Rowe, Liskeard, Cornwall.

HEREFORD CATTLE

Heifer born in 2011: 1st L R & A M Ayre, South Molton, Devon; 2nd Mr F G, F J& R P Hawke, Wadebridge, Cornwall; 3rd Mr & Mrs A J Miller, St Austell, Cornwall.

Heifer born on or after 1 January 2012: 1st Miss K Bigwood, Taunton, Somerset; 2nd Mr F G, F J& R P Hawke, Wadebridge, Cornwall.

Bull born before 1 August 2011: 1st Mr G Bigwood, Taunton, Somerset.

Bull born on or between 1 August 2011 and 31 December 2011: 1st Mr F G, F J& R P Hawke, Wadebridge, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A J Miller, St Austell, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Hereford Female L R & A M Ayre, South Molton, Devon; Res Champion Hereford Female Miss K Bigwood, Taunton, Somerset.

A Special Prize of a Sash is offered by Miss J M Hawke for the Champion Female: Champion Hereford Female L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Hereford Male Mr G Bigwood, Taunton, Somerset; Reserve Champion Hereford Male Mr F G, F J& R P Hawke, Wadebridge, Cornwall.

A Special Prize of a Sash is offered by Miss J M Hawke for the Champion Male: Champion Hereford Male Mr & Mrs A J Miller, St Austell, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 205 - 211: Champion Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Special Prize of a Perpetual Challenge Trophy presented by Major G.E.F. North MC and Major D.C.Russell on behalf of the South of England Hereford Breeders Association to be awarded to the Champion Hereford: Champion Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Hereford: Champion Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Rosette and Herdsman's Certificate is offered by the South Western Hereford Association to the Breed Champion: Champion Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Speical Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Hereford: Champion Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Hereford: Best Exhibitor Bred Hereford L R & A M Ayre, South Molton, Devon.

A Special Prize of a Silver Trophy presented by F G Hawke Esq., for the Best Cornish Bred Hereford: Best Cornish Bred Hereford Mr F G, F J& R P Hawke, Wadebridge, Cornwall.

ABERDEEN-ANGUS CATTLE

Bull born before 1 January 2012: 1st Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 2nd Mr & Mrs M J Collins, Helston, Cornwall; 3rd Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

Bull born on or after 1 January 2012: 1st A R & J L Denning, Bridgwater, Somerset; 2nd Lynher Valley Aberdeen Angus, Torpoint, Cornwall.

Cow, in milk or in calf, born before 1 January 2011: 1st Melview Farming, Dymock, Gloucestershire; 2nd Melview Farming, Dymock, Gloucestershire; 3rd Melview Farming, Dymock, Gloucestershire; Reserve Mr & Mrs P Frain, Launceston, Cornwall.

Heifer born on or after 1 January 2011 and before 1 January 2012: 1st Mr R Reddaway & Son, Okehampton, Devon.

Heifer born on or after 1 January 2012: 1st Mr J Neale, Launceston, Cornwall; 2nd Mr M G H Pilcher, St Ives, Cornwall; 3rd Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 4th A R & J L Denning, Bridgwater, Somerset; Reserve A R & J L Denning, Bridgwater, Somerset.

Pair of animals, male, female or male & female: 1st Mr I D & Mrs D Rowe, Penzance, Cornwall; 2nd Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset.

Special Prizes of 1st £30, 2nd £20, 3rd £10 presented by Angus Trotters Family Butchers, is offered for the Best Aberdeen-Angus Bull owned and bred by an Exhibitor resident in the Counties of Cornwall or Devon: 1st Lynher Valley Aberdeen Angus, Torpoint, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Aberdeen-Angus Male Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Res Champ Aberdeen-Angus Male Mr & Mrs M J Collins, Helston, Cornwall.

Special Prizes of 1st £25, 2nd £15, 3rd £10 presented by Truro Tractors, is offered for the Best Aberdeen-Angus Cow owned and bred by an Exhibitor resident in the Counties of Cornwall or Devon: 1st Mr & Mrs P Frain, Launceston, Cornwall; 2nd Mr I D & Mrs D Rowe, Penzance, Cornwall; 3rd Mr & Mrs M J Collins, Helston, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Aberdeen-Angus Female Melview Farming, Dymock, Gloucestershire; Res Ch Aberdeen-Angus Female Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 212 - 217: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Res Champion Aberdeen-Angu Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

A Tartan Sash and Rosette are offered by the Aberdeen-Angus Cattle Society for the Champion Aberdeen-Angus: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

The Duke of Cornwall's Perpetual Challenge Trophy, for the Champion Aberdeen-Angus: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Aberdeen-Angus: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Aberdeen-Angus: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Aberdeen-Angus: Best Exhib Bred Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Aberdeen-Angus Cattle Society for the Best Aberdeen-Angus bred by Exhibitor: Best Exhib Bred Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of an Engraved Medal is offered by the Aberdeen-Angus Cattle Society for the Champion, if 15 or more entries are forward: Champion Aberdeen-Angus Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; Reserve Melview Farming, Dymock, Gloucestershire.

The W R Richards Memorial Cup, presented by Michael & Peter Richards for the Best Animal Opposite Sex to the Aberdeen-Angus Champion: Winner Melview Farming, Dymock, Gloucestershire; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

DEXTER CATTLE

Cow or Heifer, in milk: 1st Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 2nd Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 3rd Mr K Frain, Launceston, Cornwall; 4th Mr & Mrs F T Pooley, Truro, Cornwall; 5th Mr M Mountjoy, Bideford, Devon; Reserve A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon.

Cow, dry and in-calf, or Heifer, in calf with 2nd calf: 1st Mrs P Laing, Tiverton, Devon; 2nd The Park Family, Malmesbury, Wiltshire; 3rd Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

Heifer, over 15 months, not yet calved: 1st Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 2nd A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon; 3rd Mr & Mrs F T Pooley, Truro, Cornwall; 4th Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

Heifer, maiden, under 15 months: 1st The Park Family, Malmesbury, Wiltshire; 2nd Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 3rd The Park Family, Malmesbury, Wiltshire; 4th Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

Bull, any age: 1st Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 2nd A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon; 3rd Mrs P Weaver, Moreton Valence, Gloucestershire.

Group of Three Animal only one of which may be a bull, two animals to be bred by Exhibitor: 1st Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; 2nd Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Dexter Female Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; Reserve Champion Dexter Female Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Dexter Male Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; Reserve Champion Dexter Male A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon.

A Special Prize of a Sash is offered by the Cornish Dexter Club for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 218 - 223: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire; Reserve Champion Dexter A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon.

A Special Prize of £55 is offered by Blisland Harness Makers for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Society Spoon and Rosette are offered by The Dexter Cattle Society for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

The Chycoose Perpetual Memorial Trophy, presented by Trevor & Irene Pooley for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Dexter: Champion Dexter Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Prize of a Trophy given by Michael & Denise Hasshill for the Reserve Champion Dexer, to be won outright: Reserve Champion Dexter A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Dexter: Best Exhibitor Bred Dexter A A & K M Reed, Whitestone Exeter, Devon; Reserve Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

A Special Prize of a Trophy given by Trevor and Irene Pooley for the winner of Class 223 (Group of Three Animals), to be won outright: Winner Mr G Hunt, Thirsk, N Yorkshire.

BRITISH CHAROLAIS CATTLE

Bull born before 1st January 2012: 1st Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

Bull born on or after 1 January 2012 and before 31 May 2012: 1st Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; 2nd Mr D R & Mrs B Stacey, St Austell, Cornwall; 3rd Mr D R & Mrs B Stacey, St Austell, Cornwall.

Heifer, born after 1 January 2010, in calf or with calf at foot: 1st Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; 2nd Mr W F Palmer & Son, Truro, Cornwall.

Heifer, born on or after 1 January 2011: 1st Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; 3rd Mr D R & Mrs B Stacey, St Austell, Cornwall; Reserve Mr C P Roth & Sons, Redruth, Cornwall.

Heifer, born on or after 1 January 2012 and before 30 April 2012: 1st Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; 2nd Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; 3rd Mr W F Palmer & Son, Truro, Cornwall.

Bull or Heifer born on or after 1 May 2012: 1st Mr W F Palmer & Son, Truro, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

Pair of Animals, male, female or male & female: 1st Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion British CharolaisMale Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Res Ch British Charolais Male Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

Special Prizes of £75 for the Champion Male & £50 for the Reserve Champion Male are generously provided by Cornish Mutual Assurance: Champion British CharolaisMale Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Res Ch British Charolais Male Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

A Trophy is offered by the South West Charolais Association and £60 by Markritetags.co.uk for the Best Charolais Male bred & exhibited by a South West Member and £40 for the Reserve. This trophy to be won outright in year of presentation: Winner Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Reserve Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champ British Charolais Female Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Res Ch British CharolaisFemale Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

Special Prizes of £75 for the Champion Female and £50 for the Reserve Champion Female are generously provided by Cornish Mutual Assurance: Ch British Charolais Fmeale Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Res Ch British CharolaisFemale Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

A Special Prize 'The Peter Watts Memorial Trophy' and £60 (donated by Kivells Auctioneers) for the Best Charolais Female bred & exhibited by a South West Member & £40 for the Reserve: Winner Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Reserve Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 224 - 231: Champion British Charolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Res Champion British Charolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

A Silver Cup (presented by Messrs Kivells) for the Champion British Charolais Animal: Champion British Charolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Reserve Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Charolais: Champion British Charolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Reserve Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Charolais: Champion British Charolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall; Reserve Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

A Silver Cup (presented by P Throssell) to the Best Animal Opposite Sex to British Charolais Champion: Winner Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred British Charolais: Best Exh Bred BritishCharolais Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

The G W J Blewett Perpetual Challenge Trophy, for the Best British Charolais exhibit bred and owned by an exhibitor resident in Cornwall: Winner Mr R Tremayne & Miss M Hanson, Helston, Cornwall.

BRITISH LIMOUSIN CATTLE

Bull born before 1 January 2012: 1st Mr P Greed, Exeter, Devon; 2nd Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 3rd Mr P Greed, Exeter, Devon; Reserve Mr & Mrs G W Hollow, St Ives, Cornwall.

Bull born on or between 1 January 2012 and 1 July 2012: 1st Mr J Neale, Launceston, Cornwall; 2nd Mr C Richens, Totnes, Devon; 3rd Mr P Greed, Exeter, Devon.

Cow or Heifer in calf or with calf at foot, born before 1 January 2011: 1st Mr J Neale, Launceston, Cornwall; 2nd Mr C Richens, Totnes, Devon.

Heifer in calf or maiden, born between 1 January 2011 and 31 December 2011: 1st Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; 2nd Mr J Neale, Launceston, Cornwall; 3rd Mr P Greed, Exeter, Devon; 4th Mr & Mrs G W Hollow, St Ives, Cornwall; Reserve Miss L Pidsley, Honiton, Devon.

Heifer maiden, born on or between 1 January 2012 and 1 July 2012: 1st Mr J Neale, Launceston, Cornwall; 2nd Mr P Greed, Exeter, Devon; 3rd Mr A M C Eddy, Hayle, Cornwall.

A Pair of Animals, male, female or male and female: 1st Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 2nd Mr P Greed, Exeter, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion British Limousin Male Mr P Greed, Exeter, Devon; Res Ch British Limousin Male Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champ British Limousin Female Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Res Ch British Limousin Female Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 232 - 237: Champion British Limousin Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Res Champion British Limousin Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

The Kivell Cup, presented by Kivells for the Champion British Limousin: Champion British Limousin Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Limousin: Champion British Limousin Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Limousin: Champion British Limousin Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred British Limousin. Also 'The Leveton Cup' presented by Carolyn Runnalls for the Best Exhibitor Bred Limousin: Best Ex Bred British Limousin Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

BRITISH SIMMENTAL CATTLE

Bull born before 1 January 2012: 1st Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; 2nd Mr J May, Crediton, Devon.

Bull or Heifer born on or after 1 April 2012: 1st Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; 2nd K, C & P Hawkey, Bodmin, Cornwall; 3rd Mr J & Mrs V Hall, Penzance, Cornwall; 4th J & B Olds & Sons, Falmouth, Cornwall; Reserve J & B Olds & Sons, Falmouth, Cornwall.

Cow born before 1 January 2010, in calf or with calf at foot: 1st Mr B R Wynter, Penzance, Cornwall; 2nd J & B Olds & Sons, Falmouth, Cornwall.

Cow or Heifer born in 2010, in milk with calf at foot, or certified in-calf and due to calve before 3 years of age: 1st J & B Olds & Sons, Falmouth, Cornwall; 2nd Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

Heifer born on or between 1 January and 31 December 2011: 1st Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; 2nd Mr J D Berry, Redruth, Cornwall; 3rd Mr & Mrs S Gummow, Newquay, Cornwall; 4th Mr & Mrs S Gummow, Newquay, Cornwall; Reserve Mr J & Mrs V Hall, Penzance, Cornwall.

Heifer born on or between 1 January and 31 March 2012: 1st Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; 2nd Mr J D Berry, Redruth, Cornwall; 3rd Mr & Mrs S Gummow, Newquay, Cornwall; 4th Mr J D Berry, Redruth, Cornwall; Reserve J & B Olds & Sons, Falmouth, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champ British Simmental Male Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Res Ch British Simmental Male Mr J May, Crediton, Devon.

A Special Prize of £50 is offered by Tithebarn for the Champion Male: Champ British Simmental Male Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J May, Crediton, Devon.

A Special Prize of £50 for the Best Bull Bred in Cornwall is offered by Crowgey Simmentals: Winner Mr J May, Crediton, Devon; Reserve K, C & P Hawkey, Bodmin, Cornwall.

A Special Prize of £50 for the Best Bull or Heifer born on or after 1 April 2012 (Class 240) is offered by Killaworgey Simmentals: Winner Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve K, C & P Hawkey, Bodmin, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch British Simmental Female Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Re Ch British Simmental Female Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

A Special Prize of £50 is offered by Chegwidden Farm Produce for the Champion Female: Ch British Simmental Female Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

Special Prizes of 1st £25, 2nd £15, 3rd £10 presented by Mike Hawken Agriculture, is offered for the Best British Simmental Heifer in Classes 243 - 244 owned and bred by an Exhibitor resident in the Counties of Cornwall, Devon or Somerset: 1st Mr J D Berry, Redruth, Cornwall; 2nd Mr J D Berry, Redruth, Cornwall; 3rd Mr & Mrs S Gummow, Newquay, Cornwall; Reserve Mr & Mrs S Gummow, Newquay, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 238 - 245: Champiom British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Res Champion British Simmental Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

Special Prizes of a Champion Sash presented by Jeffrey & Vivienne Hall and a Reserve Champion Sash presented by Mr Mervyn Hutchings for the Champion and Reserve Champion British Simmental: Champion British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

The Carnon Perpetual Challenge Trophy, presented by Mr & Mrs J H H Langdon for the Champion British Simmental: Champion British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

A Special Prize of Champion and Reserve Champion Rosettes are offered by the British Simmental Cattle Society for the Champion & Reserve Champion British Simmental: Champion British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Res Champion British Simmental Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Simmental: Champion British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Simmental: Champion British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred British Simmental: Best Ex Bred British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

A Special Prize of £50 is offered by P J & B Olds for the Best Exhibitor Bred British Simmental: Best Ex Bred British Simmental Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

The Barbara Goddard Memorial Cup for the Best Home Bred Simmental in the Show: Winner Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

The Carnon Cup, presented by Mr J H H Langdon for the Best Animal Opposite Sex to British Simmental Champion: Winner Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr J May, Crediton, Devon.

A Special Prize of £50 and a Rosette presented by Mrs Penny Lally, is offered to the Best Exhibitor, resident in Cornwall: Winner Mr J D Berry, Redruth, Cornwall.

BRITISH BLUE CATTLE

Bull born before 1 January 2012: 1st Mr E C Haste, Beaworthy, Devon; 2nd E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall.

Bull born on or after 1 January 2012: 1st Mr W Jones, Oswestry, Powys; 2nd Mr W Jones, Oswestry, Powys; 3rd Mr S & Mrs T Penellum, Newquay, Cornwall; 4th E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall; 5th Mr R Millichap, Tonyrefail, Mid Glamorgan; Reserve Mr E C Haste, Beaworthy, Devon.

Cow in-calf or with calf at foot: 1st Mr & Mrs J N & L P Dunn, Okehampton, Devon; 2nd Mr S & Mrs T Penellum, Newquay, Cornwall.

Heifer born between 1 January 2011 & 31 December 2011: 1st Mr & Mrs J N & L P Dunn, Okehampton, Devon; 2nd Mr & Mrs J N & L P Dunn, Okehampton, Devon; 3rd E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

Heifer, born on or after 1 January 2012: 1st Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; 2nd Mr & Mrs J N & L P Dunn, Okehampton, Devon; 3rd E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall; 4th Mr W Jones, Oswestry, Powys; 5th T & K Bodily, Abergavenny, Monmouthshire; Reseree E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall.

Best Pair of Animals consisting of one male and one female: 1st Mr W Jones, Oswestry, Powys; 2nd E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall; 3rd Mr S & Mrs T Penellum, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion British Blue Male Mr W Jones, Oswestry, Powys; Res Champion British BlueMale Mr W Jones, Oswestry, Powys.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch British Blue Female Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Res Ch British Blue Female Mr & Mrs J N & L P Dunn, Okehampton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 246 - 251: Champion British Blue Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Reserve Champion British Blue Mr W Jones, Oswestry, Powys.

The D & I Bridgman & Sons Agricultural Merchants Challenge Cup for the Champion British Blue: Champion British Blue Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Blue: Champion British Blue Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Blue: Champion British Blue Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

The Stoneleigh Herd Cup, for the Best Animal of Opposite Sex to the British Blue Champion: Winner Mr W Jones, Oswestry, Powys; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred British Blue: Best Exhib Bred British Blue Mr & Mrs A & P Phillips & Sons, Reading, Berkshire; Reserve Mr W Jones, Oswestry, Powys.

ANY OTHER PURE BREED CATTLE-BRITISH NATIVE ORIGIN

Bull, any age: 1st T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon; 2nd T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon.

Cow or Heifer, born before 1 January 2011: 1st Mr J T Rowe, Camborne, Cornwall; 2nd Mr D & Mrs J Galloway, Chulmleigh, Devon; 3rd Mr R G Rowe, St Austell, Cornwall; 4th Mr J T Rowe, Camborne, Cornwall; Reserve Mrs A J Bunning, Tiverton, Devon.

Cow or Heifer, born on or after 1 January 2011: 1st T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon; 2nd Mr J T Rowe, Camborne, Cornwall; 3rd Mrs A J Bunning, Tiverton, Devon; Reserve Mr J T Rowe, Camborne, Cornwall.

The Kittow Bros Perpetual Trophy for the Best Beef Shorthorn in Classes 252 - 254: Best Beef Shorthorn T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon; Reserve T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon.

A Special Rosette is offered by the Belted Galloway Cattle Society for the Best Belted Galloway: Best Belted Galloway Mr D & Mrs J Galloway, Chulmleigh, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 252 - 254: Ch AOPB British Native Mr J T Rowe, Camborne, Cornwall; Res Ch AOPB British Native T C & A J Ruby, Beaworthy, Devon.

ANY OTHER PURE BREED CATTLE-CONTINENTAL ORIGIN

Bull any age: 1st Messrs P Kingdon & Sons, Newquay, Cornwall; 2nd Messrs A & M Austin, Bude, Cornwall.

Cow or Heifer, any age: 1st Messrs A & M Austin, Bude, Cornwall; 2nd Mr James Willcocks, Bodmin, Cornwall; 3rd Mr James Willcocks, Bodmin, Cornwall.

A Sash is offered by the The British Blonde Society for the Best British Blonde: Best British Blonde Messrs P Kingdon & Sons, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a Sash is offered by the Salers Cattle Society of the UK for the Best Salers: Best Salers Messrs A & M Austin, Bude, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 255 & 256: Ch AOPB - Continental Messrs A & M Austin, Bude, Cornwall; Res Ch AOPB - Continental Messrs P Kingdon & Sons, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred - Any Other Pure Breed Contintental Origin: Bst ExhBrd-AOPB Continental Messrs A & M Austin, Bude, Cornwall; Reserve Messrs P Kingdon & Sons, Newquay, Cornwall.

COMMERCIAL CATTLE

Pure Bred or Cross Bred Steer, not exceeding 30 months, sired by a bull of British Native Origin: 1st Mr S & Mrs T Penellum, Newquay, Cornwall.

Pure Bred or Cross Bred Heifer, not exceeding 30 months, sired by a bull of British Native Origin: 1st Mr & Mrs N Jenkinson, Beaworthy, Devon; 2nd Mr N & Mrs E Bunkum, Liskeard, Cornwall.

Pure Bred or Cross Bred Steer, not exceeding 30 months, sired by a bull of Continental Origin: 1st Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; 2nd Miss L Pidsley, Honiton, Devon; 3rd Mr L F Cook, Ivybridge, S Devon; 4th T & K Bodily, Abergavenny, Monmouthshire.

Pure Bred or Cross Bred Heifer, not exceeding 30 months, sired by a bull of Continental Origin: 1st Miss L Pidsley, Honiton, Devon; 2nd T & K Bodily, Abergavenny, Monmouthshire; 3rd Mr A F Cook, Ivybridge, S Devon; 4th Miss L Pidsley, Honiton, Devon; 5th Mr R Withers, Truro, Cornwall.

Pure Bred or Cross Bred Steer or Heifer, born on or after 1 July 2012: 1st Miss L Pidsley, Honiton, Devon; 2nd Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset; 3rd Miss L Pidsley, Honiton, Devon; 4th Mr M Kirby, Holsworthy, Devon.

R.C.A.A Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 257 - 261: Champion Commercial Cattle Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Res Champion Commercial Cattle Miss L Pidsley, Honiton, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred - Commercial Cattle: Best Exh Bred CommercialCattle Mr R Withers, Truro, Cornwall; Reserve E A & D A Ellis, St Ives, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Aberdeen-Angus Cattle Society, for the Best Steer, sired by a registered Aberdeen-Angus bull: Winner Mr S & Mrs T Penellum, Newquay, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Aberdeen-Angus Cattle Society, for the Best Heifer, sired by a registered Aberdeen-Angus bull: Winner Mr & Mrs N Jenkinson, Beaworthy, Devon.

INTER-BREED AWARDS - BEEF CATTLE

The Nare Hotel Best Beef Bull. A Special Prize for the Best Bull of a Breed born on or after 1 January 2011: 1st Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; 2nd Mr P Greed, Exeter, Devon; 3rd Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; Reserve Mr J Neale, Launceston, Cornwall.

The Brent Perpetual Trophy presented by Mr & Mrs William Brent for the Best Pair of Animals of any recognised beef breed - one male & one female. One exhibit per breed to be selected by the Breed Judges including one pair each from Any Other Pure Breed - : Winner P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Winner Mr R Rundle, Newquay, Cornwall; Reserve Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

A Silver Challenge Cup presented by the Late Cmdr A M Williams DSC, RN (Retd) for the exhibit of the best conformation and type for breeding beef cattle of early maturity exhibited in the Devon and South Devon Classes: Winner () P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Mr A J Thomas, Penzance, Cornwall.

A Perpetual Challenge Cup is offered for the Best Cow (of any recognised Beef Breed) which has been bred by the Owner-Exhibitor: Winner () Mr & Mrs A White, Swanage, Dorset; Reserve Mr R Rundle, Newquay, Cornwall.

The Charles Chudleigh Perpetual Challenge Trophy (presented by Mrs Chudleigh) for the Supreme Champion Beef Animal (male or female): Supreme Champion Beef Animal () P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

A Special Prize of £275 presented by The Nare Hotel, Veryan to be awarded to the Champion Beef Animal and £145 for the Reserve Champion Beef Animal: Supreme Champion Beef Animal P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Res Supreme Champ Beef Animal Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

A Special Prize of a Painting of the Champion Beef Animal by Nicky Harwood, the Cow Lady, will be completed after the Show and presented to the winner: Supreme Champion Beef Animal P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

The Eprinex Award of £25 is generously provided for award to the Exhibitor of the Champion Beef Animal by Merial Animal Health: Supreme Champion Beef Animal P R & T Eustice, Newquay, Cornwall; Reserve Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire.

The William Kivell Memorial Perpetual Challenge Trophy given by Messrs Vosper & Kivell for the Champion Beef Animal owned and bred by the Exhibitor. The best exhibitor bred animal of each beef breed (including AOPB British Native & AOPB Continental) will : Winner Boddington Estates Ltd, Cheltenham, Gloucestershire; Reserve Mr C J & MrsJLM Hutchings & Sons, Dulverton, Somerset.

JERSEY CATTLE

Heifer, maiden 12 - 18 months old: 1st Miss G Jackson, Penzance, Cornrwall; 2nd Mrs V Norman, Yeovil, Somerset; 3rd Miss G Jackson, Penzance, Cornrwall.

Heifer in milk, which has produced her first and only calf under the age of 2 1/2 years: 1st J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; 2nd Mr M Davis, Cullompton, Devon; 3rd J M & C Colwell, Redruth, Cornwall.

Cow dry, and due to calve before 1 October 2013: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Cow in milk, or in calf, any age, which has produced a total lifetime yield of 22, 700 kgs milk in officially recorded lactation periods: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Cow in milk, with second calf, which was produced under the age of 4 years (2nd lactation): 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 2nd J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; 3rd Mr M Davis, Cullompton, Devon.

Cow in milk, with third or subsequent calf (3rd or later lactation): 1st J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Silver Challenge Cup (presented by Mrs H H Benney) is offered for the Best Group of three Jersey females, two animals to be bred by the Exhibitor: Winner J M & C Colwell, Redruth, Cornwall.

A Special Rosette and Prize Card is offered by the Jersey Cattle Society for the Best Cow or Heifer, bred by the Exhibitor who is a member of the Jersey Cattle Society: Winner J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve J M & C Colwell, Redruth, Cornwall.

A Shield presented by Mitchell & Webber for the Best Pair of Home Bred Registered Jerseys: Winner J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve J M & C Colwell, Redruth, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 262 - 268: Champion Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve Champion Jersey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Quality Milk Producers Ltd will provide a 'Gold Top Sash' for the Champion Jersey: Champion Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

The Margaret and Gordon McWilliam Perpetual Challenge Cup for the Champion Jersey: Champion Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Jersey: Champion Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Jersey: Champion Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Jersey: Best Exhibitor Bred Jersey J M & C Colwell, Redruth, Cornwall; Reserve J M & C Colwell, Redruth, Cornwall.

GUERNSEY CATTLE

Heifer maiden, under the age of 12 months: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 2nd Mr & Mrs B & S V Adams, Langport, Somerset; 3rd Cornish Guernsey Young Handlers, Penzance, Cornwall; 4th Mr I Rowe, Truro, Cornwall; 5th Mr & Mrs B & S V Adams, Langport, Somerset; Reserve Cornish Guernsey Young Handlers, Penzance, Cornwall.

Heifer, under 2 years of age: 1st Mrs N E Bottom, Helston, Cornwall; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 3rd Mr & Mrs J M Jelbert, Penzance, Cornwall; Reserve Mr & Mrs J M Jelbert, Penzance, Cornwall.

Heifer in calf, under 3 years of age: 1st Addington Fund, Barford, Warwickshire; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 3rd Mrs N E Bottom, Helston, Cornwall; Reserve Mr & Mrs J M Jelbert, Penzance, Cornwall.

Heifer in milk: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 3rd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Mrs N E Bottom, Helston, Cornwall.

Cow due to calve by 30 September 2013: 1st Mrs N E Bottom, Helston, Cornwall.

Cow in milk having calved not more than three times: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Cow in milk having calved four times or more: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Group of Three Animals, two animals to be bred by Exhibitor: 1st Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 2nd Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; 3rd Mrs N E Bottom, Helston, Cornwall.

The Lignum Window Systems Trophy, presented by Hobbs Glass for the Best Group of Guernsey Cattle exhibited in the Group Class: Best Group Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 269 - 276: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

The P O Eddy Perpetual Memorial Trophy, presented by Mrs V Gynn for the Champion Guernsey. Also a Garland of Flowers donated by the Cornwall Branch of the English Guernsey Cattle Society: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Guernsey: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Championship Rosette is offered by the E.G.C.S. for the Champion, provided there are over 10 entries catalogued: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A 'Gold Top Sash' is kindly offered by Quality Milk Producers Ltd, through E.G.C.S. to the Champion Guernsey: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Guernsey: Champion Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

The S J Motton Memorial Perpetual Challenge Bowl, presented by the Western Counties Veterinary Association for the Best Exhibit in the Guernsey Classes bred in Cornwall or the Isles of Scilly: Winner Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Guernsey: Best Exhibitor Bred Guernsey Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

The Bosfranken Perpetual Silver Challenge Cup, in memory of Jack Laity (presented by Mrs Laity) for the Best Guernsey Female bred by Exhibitor: Winner Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

HOLSTEIN CATTLE

Heifer born between 1 June 2011 and 31 May 2012: 1st J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall; 2nd Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon; 3rd Mr A J Bowden, Falmouth, Cornwall; 4th Mr A J Bowden, Falmouth, Cornwall; Reserve Mr R B P Nicholls, Penzance, Cornwall.

Heifer born between 1 July 2010 and 31 May 2011 and due to calve by 3 years of age: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Cow in calf not having had more than three calvings and to calve again not later than 30 September 2013: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Cow in calf having had at least four calvings and to calve again not later than 30 September 2013: 1st Mr R B P Nicholls, Penzance, Cornwall; 2nd Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Heifer in milk, born on or after 1 December 2010: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon; 2nd Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon; 3rd Mr R B P Nicholls, Penzance, Cornwall.

Heifer in milk, born on or before 30 November 2010, to have calved before three years of age: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon; 2nd Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; 3rd J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall.

Cow in milk not having had more than two calvings: 1st Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; 2nd Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon; 3rd Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Cow in milk not having had more than three calvings: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Cow in milk having had four or more calvings: 1st Messrs M G Jenkin & A J Bowden, Helston, Cornwall.

Group of Three Animals, two animals to be bred by Exhibitor: 1st Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of £25 is offered for the Best Junior Heifer in Classes 277 & 278 exhibited by a member of the Cornish Holsteins. The money is kindly provided by BOCM Pauls: Junior Holstein Heifer J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall.

Holstein UK offers a Championship Award Rosette to the exhibitor of the Junior Champion exhibited in Classes 2773 & 278: Junior Holstsein Champion J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Silver Challenge Cup is offered by the Cornwall Branch Holstein Friesian Breeders' Club (now Cornish Holsteins) for the Junior Champion (classes 277 & 278): Junior Holstein Champion J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of £25 is offered for the Best Female in the Classes exhibited by a member of the Cornish Holsteins. The money is kindly provided by BOCM Pauls: Best Holstein Female Messrs M G Jenkin & A J Bowden, Helston, Cornwall; Reserve Mr R B P Nicholls, Penzance, Cornwall.

The J H Hawkey Perpetual Memorial Challenge Cup of the Pollamounter Herd, presented by the Hawkey Family for the Best Cornish Holstein: Best Cornish Holstein Messrs M G Jenkin & A J Bowden, Helston, Cornwall; Reserve Mr R B P Nicholls, Penzance, Cornwall.

Holstein UK offers a Best Udder Rosette to the Exhibitor of the Holstein with the Best Udder in the Show: Winner Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 277 - 286: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Champion Holstein Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of a Sash is generously provided by The Cornish Holsteins for the Champion Holstein: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset.

A Special Prize of £200 worth of Diversey Chemicals is generously provided by M A Grigg & Diversey for the Champion Holstein. (This will be delivered to the farm within 4 weeks of the Show): Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset.

A Silver Challenge Cup is offered by the Cornwall Branch Holstein Friesian Breeders' Club (now Cornish Holsteins) for the Champion Holstein: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Holstein: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

Holstein UK offers a Championship Award Rosette to the exhibitor of the Holstein Champion. The Reserve Champion will also receive a Rosette: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Champion Holstein Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Holstein: Champion Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Holstein: Best Exhibitor Bred Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset.

Holstein UK offers a Championship Exhibitor-Bred Rosette to the Exhibitor of the Exhibitor-Bred Champion: Best Exhibitor Bred Holstein Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Reserve Mr W H Ley & Partners, Holsworthy, Devon.

A Perpetual Challenge Cup, presented by Cornish Mutual Assurance Co Ltd to be awarded to the Best Two Females owned and bred by the Exhibitor (as defined by Holstein UK). The Exhibitor must be a member of the Cornish Holsteins whose herd is resident in th: Winner Mr A J Bowden, Falmouth, Cornwall.

A Perpetual Challenge Trophy, presented by Premier Breeders Ltd, to be awarded to the Best Two Females by the Same Sire. The two females to be owned by the Exhibitor: Winner Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset; Winner Mr B L Davies & Son, Ilminster, Somerset.

AYRSHIRE CATTLE

Heifer, maiden, 12 - 18 months old: 1st Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall; 3rd Messrs Packer & Rowe, Truro, Cornwall; Reserve Messrs Packer & Rowe, Truro, Cornwall.

Heifer in calf, born on or after 1 June 2010: 1st Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall; 3rd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

Cow in calf, due to calve before 1 October 2013: 1st Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; 2nd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; 3rd Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall.

Cow in milk, or dry and in calf, any age, which has produced a total lifetime yield of not less than 35, 000 kgs milk at an average minimum butterfat content of 3.70%: 1st Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; 2nd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

Heifer in milk, which has calved under the age of 3 years: 1st Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall.

Cow in milk, born on or after 1 January 2009: 1st Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; 2nd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

Cow in milk: 1st Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; 2nd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; 3rd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

A Progeny Pair of Females (by the same sire or dam): 1st Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; 2nd Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall.

The Ayrshire Cattle Society Perpetual Trophy awarded to the Winner of Class 290: Winner Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; Reserve Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

Cattle Services Ayr offer to the Best Heifer in Classes 288 and 291 10 Straws of Young Bull Semen from a UK Ayrshire Bull in their current years progeny test programme for use in the Winner's own herd: Winner Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Challenge Trophy presented by M A Grigg and Smith Kline for the Winner of Class 292: Winner Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; Reserve Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 287 - 294: Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Special Prize of a Championship Sash is generously provided by the Cornwall Ayrshire Breeders Club for the Champion Ayrshire: Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Silver Challenge Cup presented by the Late M G Bickford-Smith Esq., for the Champion Ayrshire: Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ayrshire: Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Ayrshire: Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

The Mitchell & Webber Trophy, for the Reserve Champion Ayrshire: Reserve Champion Ayrshire Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; Reserve Mr & Mrs A R Walters, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Best Exhibitor Bred Ayrshire: Best Exhibitor Bred Ayrshire Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

A Group Championship Rosette is offered by Cattle Services (Ayr) Ltd for the Best Group of Three Females entered in the Classes, the property of the same Exhibitor: Winner Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall; Reserve Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

The BOCM Silcock (Cornwall) Ayrshire Perpetual Trophy, for the Best Pair of Ayrshire Cows, to be awarded on inspection & production.Inspection:A maximum of 300 points for the pair.To emphasise herd uniformity & breed type.Production:1 point per each £10 w: Winner Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; Reserve Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

INTER-BREED AWARDS - DAIRY CATTLE

'The Pam Coryn Perpetual Celebration Trophy' presented for Dairy Cows - Production & Inspection. 1) Inspection Points - Max production points as declared on the day. 2) Production Points - 2 points per 10kg butterfat yielded in the last completed lactatio: Winner Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; 2nd Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

A Silver Challenge Cup presented to commemorate the name of Mr W Trevaskis by the Cornwall Branch of the S.W.G.C.B.A. in conjunction with Messrs Spillers Ltd., for the Best Guernsey Cow in A668: Winner Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

The Butler Group Leasing Cup for the Best Ayrshire Cow in A668: Winner Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

The Tregonwell Perpetual Challenge Cup presented by Denis P Williams for the Best Pair of Females of any recognised dairy breed. Only one pair per exhibitor to be paraded for this Special Prize: Winner Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

The Penryn Perpetual Challenge Cup is offered for the Best Pair of Females of any recognised Dairy Breed. One exhibit per breed to be selected by Breed Judge & in addition one exhibit form AOPB Cattle British Native & AOPB Cattle Continental Origin if app: 2nd Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; 2nd Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

The Poltreworgey Cup. Dam & a Daughter of hers, of a recognised Dairy Breed.1) Inspection Points - Max production points as declared on the day. 2) Production Points - The sum of the dam & daughter production points based on: 2 points per 10kg butterfat yi: Reserve Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall.

The Davidstow Creamery Trophy to be awarded to the Cow with the highest yield of protein in kgs. Weight of protein to be determined by NMR. In the case of a tie the award will go to the younger animal: Winner () Messrs M G Jenkin & A J Bowden, Helston, Cornwall.

Cornwall Milk Recording Soc Cup - & confined to members from within Cwall. 1) Inspection - Max production points as declared on the day. 2) Production Points to be based on the completed lactation of not more than 305 days, which gives greatest points, fo: Winner J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall; Reserve Mr A J Bowden, Falmouth, Cornwall.

The Cornish Holstein Club Perpetual Cup is offered by The Cornish Holstein Club for the Highest Placed Holstein Heifer in A677: Winner J H Hawkey & Son, Newquay, Cornwall; Reserve Mr A J Bowden, Falmouth, Cornwall.

The Pam Ayrs Pereptual Trophy is offered by Pam Coryn for the Highest Placed Ayrshire Heifer in A677: Winner Treginegar Dairy Farm, Padstow, Cornwall; Reserve Mr & Mrs W R C & J E Christophers, Truro, Cornwall.

A Perpetual Challenge Cup, given by The Western Morning News Co Ltd., for the Best Cow (of any recognised Dairy Breed) which has been bred by the Owner-Exhibitor. A replica of the cup will be presented to the holder for the year: Reserve Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

The Penryn Perpetual Challenge Cup, for the Champion Dairy Animal owned and bred by the Exhibitor. The best exhibitor bred animal of each dairy breed (including AOPB British Native Origin & AOPB Continental Origin, if appropriate) will be eligible: Reserve Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

The Gwen Tuckett Perpetual Challenge Trophy (presented by Mrs G E Pearce) to be awarded to the Champion Dairy Animal, owned and bred by an Exhibitor resident in Cornwall: Reserve Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

'The King George VI Perpetual Challenge Cup' to be awarded for 2013 to the Supreme Champion Dairy Animal: Supreme Champion Dairy Animal Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

The Bibby Perpetual Challenge Trophy (presented by J Bibby Agriculture Ltd) to be awarded to the Supreme Champion Dairy Animal exhibited in the Jersey, Guernsey, Holstein or Ayrshire Classes: Supreme Champion Dairy Animal Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Res Sup Champion Dairy Animal Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

A Special Prize of £275 presented by Francis Clark LLP with Winter Rule Accountants to be awarded to the Champion Dairy Animal and £145 for the Reserve Champion Dairy Animal: Supreme Champion Dairy Animal Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Res Supreme Ch Dairy Animal Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

A Special Prize of a Painting of the Champion Dairy Animal by Nicky Harwood, the Cow Lady, will be completed after the Show and presented to the winner: Supreme Champion Dairy Animal Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall; Reserve Treginegar Dairy Farm & P & S Williams & Son, Padstow, Cornwall.

The Eprinex Award of £25 is generously provided for award to the Exhibitor of the Champion Dairy Animal, by Merial Animal Health: Supreme Champion Dairy Animal Messrs DW, RJ, JR &SM Warren, Penzance, Cornwall.

Fleece

FLEECE COMPETITIONS

Lustre (including Wensleydale, Lincoln, Devon, Cotswold and Bluefaced Leicester): 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd R & M Lugger, Ivybridge, Devon; 3rd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall; Reserve Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall.

Horses, Ponies & Donkeys

RIDDEN HUNTERS

Four Year Old Hunter, Gelding or Mare foaled in 2009. Horses entered in this Class may also be entered in Classes 4-8 & 9 if eligible, but not Classes 2 or 3: 1st Jethro Bloodstock, Okehampton, Devon; 2nd Miss A McGrath, Exeter, Devon; 3rd Miss N Davies, Camborne, Cornwall; 4th Mrs P Smith, Redruth, Cornwall; Reserve Misses A & B Elliott, Hayle, Cornwall.

Gelding or Mare, exceeding 14.2 h.h. that has been regularly Hunted (in excess of 10 times) with a recognised Hunt in the current season, that is the property of either the Master(s), or a Member, Subscriber or Farmer of the Hunt: 1st Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire; 2nd Mrs N M A Phillips, Wadebridge, Cornwall; 3rd Mrs M J Laity, Truro, Cornwall; 4th Mrs J Buckland, Penzance, Cornwall.

Gelding or Mare, exceeding 14.2 h.h., that has been regularly Hunted (in excess of 10 times) with a Recognised Cornish Hunt, or one whose country extends into Cornwall, in the current season, that is the property of either the Master(s), or a Member, Sub: 1st Mrs S Hancock, St Day Redruth, Cornwall; 2nd Mrs M Burgess, Lostwithiel, Cornwall; 3rd Mr & Mrs G R Higgins, Liskeard, Cornwall; 4th Miss L Luxton, Lifton, Devon; 5th Mr I Lewis, Redruth, Cornwall; 6th Mrs S Hawken, Liskeard, Cornwall; Reserve Mrs E Vincent, Newquay, Cornwall.

Ripon Select Foods Small Show Hunter, Gelding or Mare 4 years old and over, exceeding 148cm (14.2h.h. approx) but not exceeding 158cm (15.2h.h. approx): 1st Miss A J Buckingham, Helston, Cornwall; 2nd Ms S Hartland, Upleadon, Glos; 3rd Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall; 4th Miss J Watts, Langton Green, Kent; 5th Miss J Taylor, Exeter, Devon; Reserve Mrs C Masters, St Austell, Cornwall.

TopSpec Lightweight Hunter, Gelding or Mare 4 years old and over, capable of carrying up to 12 stone 7lbs: 1st Jethro Bloodstock, Okehampton, Devon; 2nd Miss S Holliday, London, ; 3rd Miss H Stephens, Ammanford, Carms; 4th Miss D Weston, Plymouth, Devon; 5th Mr G Crumpler, Beaminster, Dorset; 6th Mr C Kwek, Shipston on Stour, Warwickshire; Reserve Mrs G Jones, St Austell, Cornwall.

TopSpec Middleweight Hunter, Gelding or Mare 4 years old and over capable of carrying 12 stone 7 lbs and not exceeding 14 stone: 1st Mrs C Chadwick & Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset; 2nd Mrs S Simpson, Newton Abbot, Devon; 3rd Mrs C Stevens, Hayle, Cornwall; Reserve Miss A McGrath, Exeter, Devon.

TopSpec Heavyweight Hunter, Gelding or Mare 4 years old and over, capable of carrying over 14 stone: 1st Ms B White, Upleadon, Gloucestershire; 2nd Miss A McGrath, Exeter, Devon; 3rd Mr M Rosser, Swansea, ; 4th Miss A McGrath, Exeter, Devon; Reserve Mr D Stallard, Cheltenham, Glos.

Class 1 - CORNISH. Additional Prizes of £8, £6, & £3 will be awarded to the three highest placed horses, owned and bred by the Exhibitor who is a bona fide resident Cornish farmer: 1st (Cornish) Jethro Bloodstock, Okehampton, Devon.

Class 2 - CORNISH. Additional Prizes of £8, £6, £3 will be awarded to the 3 highest placed horses, owned & bred by the Exhibitor who is a bona fide resident Cornish farmer: 1st (Cornish) Mrs N M A Phillips, Wadebridge, Cornwall.

The M H Roberts Cup for the Best Exhibit in Class 1: Winner Jethro Bloodstock, Okehampton, Devon; Reserve Miss A McGrath, Exeter, Devon.

The Herbert Lutey Perpetual Memorial Challenge Trophy, presented by Mrs E Lutey, for the Best Light, Middle or Heavy Weight Hunter: Winner Jethro Bloodstock, Okehampton, Devon; Reserve Ms B White, Upleadon, Gloucestershire.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ridden Hunter: Champion Ridden Hunter Ms B White, Upleadon, Gloucestershire; Reserve Miss A J Buckingham, Helston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 1 - 7: Champion Ridden Hunter Ms B White, Upleadon, Gloucestershire; Reserve Champion Ridden Hunter Miss A J Buckingham, Helston, Cornwall.

The Angela Du Maurier Perpetual Silver Trophy (presented by Miss A Du Maurier) for the Champion Ridden Hunter.To be competed for by the first and second prize winners in Classes 1 - 7: Champion Ridden Hunter Ms B White, Upleadon, Gloucestershire; Reserve Champion Ridden Hunter Miss A J Buckingham, Helston, Cornwall.

The Antony Perpetual Challenge Cup for the Best Exhibit in Classes 2 & 3: Winner Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire; Reserve Mrs S Hancock, St Day Redruth, Cornwall.

A Years Membership to CountryClubuk for the Best Exhibit in Classes 2 & 3. (CountryclubUK will be advised of the Winner after the Show): Winner Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire; Reserve Mrs S Hancock, St Day Redruth, Cornwall.

A Trophy presented by Harry Hall for the best exhibit in Classes 1 - 3 bred by the Exhibitor who is a bona fide resident Cornish Farmer: Winner Mrs N M A Phillips, Wadebridge, Cornwall.

The Bluebird Cup, for the Best Exhibit in Class 3, Cornish Regularly Hunted: Winner Mrs S Hancock, St Day Redruth, Cornwall; Reserve Mrs M Burgess, Lostwithiel, Cornwall.

A Qualifier Card is offered in Class 4 for 'The Blue Chip & IDHS(GB) £2, 000 Challenge': Winner Ms S Hartland, Upleadon, Glos.

A Qualifier Card is offered in Class 6 for 'The Blue Chip & IDHS(GB) £2, 000 Challenge': Winner Mr M Rosser, Swansea, .

A Qualifier Card is offered in Class 7 for 'The Blue Chip & IDHS(GB) £2, 000 Challenge': Winner Ms B White, Upleadon, Gloucestershire.

LADIES HUNTERS

Ladies Hunter, Gelding or Mare 4 years old and over, to be ridden by a lady, side saddle only: 1st Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire; 2nd Mr G Crumpler, Beaminster, Dorset; 3rd Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset; 4th Mrs G Jones, St Austell, Cornwall; 5th Miss M Barnicoat, Truro, Cornwall; 6th Mr & Mrs Turriff, Truro, Cornwall.

The Classic Tales Perpetual Challenge Trophy for the Best Exhibit in Class 8, presented by Miss R V O White: Best Exhibit in Class 8 Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire; Reserve Mr G Crumpler, Beaminster, Dorset.

A Special Prize awarded by Mrs A Melhuish for the most elegant combination of horse and rider in the Ladies Hunter Class: Winner Mrs A Tate, Corbett Kidderminster, Worcestershire.

WORKING HUNTERS

Cuddy Working Hunter, Gelding, Mare or Stallion, (competing stallions must have a red, white & blue ribbon displayed in their tail), 4 years old or over, exceeding 148cm (14.2 h.h. approx) to be judged in accordance with the rules herein set out: 1st Mr & Mrs Turriff, Truro, Cornwall; 2nd Miss J Smith & Mrs H Fordyce, Dorstone, Herefordshire; 3rd Mrs N M A & MrNC Phillips, Wadebridge, Cornwall; 4th Mrs R Haywood, Ivybridge, Devon; 5th Mr & Mrs T F J Ball, St Columb, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 9 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. All exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS(GB) on either the Irish Draught Breed Regi: Winner Mrs N M A & MrNC Phillips, Wadebridge, Cornwall.

A Qualifier card is offered in Class 9 for 'The Blue Chip & IDHS(GB) £2, 000 Challenge': Winner Mrs N M A & MrNC Phillips, Wadebridge, Cornwall.

'The Virginia Cholmeley Memorial Perpetual Trophy' for the Winner of the Working Hunter Class: Winner of Working Hunter Class Mr & Mrs Turriff, Truro, Cornwall; Reserve Miss J Smith & Mrs H Fordyce, Dorstone, Herefordshire.

WORKING SHOW HORSE

Open to Hacks, Cobs, Maxi Cobs & Riding Horses. Mare or Gelding 4 years old and over, exceeding 148cms: 1st Mrs H Knight, Truro, Cornwall; 2nd Mrs H McIntyre, Wadebridge, Cornwall; 3rd Miss E Bury, Nr Witney, Oxon; 4th Mrs L Allin, Bideford, Devon; 5th Mrs A Gardner, Penzance, Cornwall; 6th Mr D Curnow, Penzance, Cornwall.

Qualifier for The Global Food Working Show Horse of the Year Final: Winner Mrs H Knight, Truro, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 10 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. All exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS(GB) on either the Irish Draught Horse Soc: Winner Miss E Bury, Nr Witney, Oxon.

RIDING HORSES

Small Riding Horse. Mare or Gelding 4 years old or over, exceeding 148 cms and not exceeding 158 cms: 1st Miss J Watts, Langton Green, Kent; 2nd Miss E Stokes, St Austell, Cornwall.

Large Riding Horse. Mare or Gelding 4 years old or over, exceeding 158 cms: 1st Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset; 2nd Mrs J Angilley, Truro, Cornwall; 3rd The Countess of Clarendon, Minehead, Somerset; 4th Miss C Imrie, Exeter, Devon; 5th Miss J Williams, Helston, Cornwall.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 11 owned and ridden by an amateur: Winner Miss E Stokes, St Austell, Cornwall.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 12 owned and ridden by an amateur: Winner Mrs J Angilley, Truro, Cornwall.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 12 ridden by a Young Rider: Winner Miss J Williams, Helston, Cornwall.

A Special Novice Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 12: Winner The Countess of Clarendon, Minehead, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 11 & 12: Champion Riding Horse Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset; Reserve Champion Riding Horse Miss J Watts, Langton Green, Kent.

A Championship Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Champion Riding Horse: Champion Riding Horse Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Riding Horse: Champion Riding Horse Miss A Collins, Sturminster Newton, Dorset.

RIDDEN HACKS

Small Hack, Gelding or Mare 4 years old or over, exceeding 148 cm and not exceeding 154 cm: 1st Miss E Giles, Hinton St George, Somerset; 2nd Miss C S Howard, Exeter, Devon.

Large Hack, Gelding or Mare 4 years old or over, exceeding 154cm and not exceeding 160cm: 1st Mrs H Horton, Tadley, Hampshire; 2nd Mrs A Robson, Ponsanooth, Truro, Cornwall.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 13 owned and ridden by an amateur: Winner Miss E Giles, Hinton St George, Somerset.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 13 ridden by a Young Rider Member: Winner Miss E Giles, Hinton St George, Somerset.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Horse Association for the Best Exhibit in Class 14 owned and ridden by an amateur: Winner Mrs H Horton, Tadley, Hampshire.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 14 ridden by a Young Rider Member: Winner Mrs H Horton, Tadley, Hampshire.

A Special Novice Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 14: Winner Mrs A Robson, Ponsanooth, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 13 and 14: Champion Ridden Hack Mrs H Horton, Tadley, Hampshire.

A Championship Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Champion Ridden Hack: Champion Ridden Hack Mrs H Horton, Tadley, Hampshire; Reserve Miss E Giles, Hinton St George, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ridden Hack: Champion Ridden Hack Mrs H Horton, Tadley, Hampshire.

The Nourella Memorial Trophy, presented by the Abbas Stud to the Breeder of the Champion Ridden Hack: Breeder ofChampion Ridden Hack Mrs H Horton, Tadley, Hampshire; Reserve Miss E Giles, Hinton St George, Somerset.

RIDDEN COBS

Lightweight Gelding or Mare, 4 years old and over, exceeding 148 cm and not exceeding 155 cm, capable of carrying up to 14 stone: 1st Mr W T Burley, Truro, Cornwall; 2nd Mrs S J Lanz, Taunton, Somerset; 3rd Mr D Curnow, Penzance, Cornwall; 4th Miss L Miller, Plymouth, Devon; Reserve Miss K J Heywood, Bodmin, Cornwall.

Heavyweight Gelding or Mare 4 years old and over, exceeding 148 cm and not exceeding 155 cm, capable of carrying more than 14 stone: 1st Miss A McGrath, Exeter, Devon; 2nd Miss E Bury, Nr Witney, Oxon; 3rd Miss K Andrew, Redruth, Cornwall; 4th Miss L Miller, Plymouth, Devon.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 15 owned and ridden by an amateur: Winner Mrs S J Lanz, Taunton, Somerset.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 15 ridden by a Young Rider Member: Winner Mrs E D Thomas, St Austell, Cornwall.

A Special Novice Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 15: Winner Mrs E D Thomas, St Austell, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 15 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. All exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS (GB) on either the Irish Draught Breed Re: Winner Miss L Miller, Plymouth, Devon.

A Qualifier Card is offered in Class 15 for 'The Blue Chip & IDHS (GB) £2, 000 Challenge': Winner Mr W T Burley, Truro, Cornwall.

A Special Blue Chip Voucher & Rosette is offered to the highest placed Amateur Home Produced exhibit in Class 15: Winner Miss L Miller, Plymouth, Devon.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 16 owned and ridden by an amateur: Winner Miss L Miller, Plymouth, Devon.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 16 ridden by a Young Rider Member: Winner Miss K Andrew, Redruth, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 16 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. All exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS(GB) on either the Irish Draught Breed Reg: Winner Miss E Bury, Nr Witney, Oxon.

A Qualifier Card is offered in Class 16 for 'The Blue Chip & IDHS (GB) £2, 000 Challenge': Winner Miss A McGrath, Exeter, Devon.

A Special Blue Chip Voucher & Rosette is offered to the highest placed Amateur Home Produced exhibit in Class 16: Winner Miss E Bury, Nr Witney, Oxon.

A Championship Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Champion Ridden Cob: Champion Ridden Cob Miss A McGrath, Exeter, Devon; Reserve Miss E Bury, Nr Witney, Oxon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 15 & 16: Champion Ridden Cob Miss A McGrath, Exeter, Devon; Reserve Champion Ridden Cob Miss E Bury, Nr Witney, Oxon.

The Designer Stubble Perpetual Salver for the Champion Ridden Cob, presented to the Royal Cornwall Show in memory of Caleb Dunstan: Champion Ridden Cob Miss A McGrath, Exeter, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ridden Cob: Champion Ridden Cob Miss A McGrath, Exeter, Devon.

MAXI COBS

Maxi Cob, 4 years old or over, exceeding 155 cms, to be judged as a Cob. Judges must pay particular attention to type (i.e. short legged animals of COB type). To be shown hogged: 1st Mrs L Frain, Launceston, Cornwall; 2nd Mrs C Luscombe, Ivybridge, Devon; 3rd Miss R Williams, Helston, Cornwall; 4th Mr R Harper, Truro, Cornwall; Reserve Mrs A Harvey, Penzance, Cornwall.

A Special Amateur Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 17 owned and ridden by an amateur: Winner Miss R Williams, Helston, Cornwall.

A Special Young Rider Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 17 ridden by a Young Rider Member: Winner Miss R Williams, Helston, Cornwall.

A Special Novice Rosette is offered by the British Show Horse Association for the Best Exhibit in Class 17: Winner Miss R Williams, Helston, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 17 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. All exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS (GB) on either the Irish Draught Breed Re: Winner Mrs L Frain, Launceston, Cornwall.

A Special Blue Chip Voucher and Rosette is offered to the highest placed Amateur Home Produced exhibit in Class 17: Winner Mrs L Frain, Launceston, Cornwall.

A Qualifier Card is offered in Class 17 for 'The Blue Chip & IDHS (GB) £2, 000 Challenge': Winner Mrs L Frain, Launceston, Cornwall.

SMALL HUNTER BROOD MARES & YOUNG STOCK

Colt, Filly or Gelding, foaled in 2012. Yearling, not to exceed 158cm (15.2 approx) at maturity: 1st Miss D Appleby, South Molton, Devon; 2nd Mrs S Jasper, Saltash, Cornwall; 3rd Miss L-J Russell, Helston, Cornwall.

Colt, Filly or Gelding foaled in 2011. Two Years Old, not to exceed 158 cm (15.2 approx) at maturity: 1st Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; 2nd Mrs S Burt, Cullompton, Devon; 3rd Mr G T Eddy, Bodmin, Cornwall; 4th Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon; Reserve Mr A Trezise, Hayle, Cornwall.

Colt, Filly or Gelding foaled in 2010.Three Years Old, not to exceed 158 cm (15.2 approx) at maturity: 1st Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset; 2nd Mrs U Thomas-Somers, Camborne, Cornwall.

Brood Mare, Four Years Old or over, exceeding 148 cm (14.2 h.h.) but not exceeding 158 cm (15.2 h.h.) with foal at foot or a relevant certificate of pregnancy which may be inspected at the Show. Mares which have not yet foaled or that have lost their foal: 1st Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

Foal, produce of Mare in Class 21, which has to be at least 3 weeks old on the date of the show: 1st Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

Hunter Brood Mare Premium Award in Class 21: Winner Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

The Langaller Farm Brood Mare Premium Award in Class 21: Winner Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 18 - 22: Champion Small Hunter Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Res Ch Small Hunter Breeding Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

The Becky Chapman Perpetual Challenge Cup for the Champion - Small Hunter Brood Mares & Young Stock: Champion Small Hunter Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Small Hunter Brood Mares & Young Stock: Champion Small Hunter Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Mrs S Hookham & Mr T Wareham, Blandford Forum, Dorset.

HUNTER BROOD MARES & YOUNG STOCK

Hunter Yearling. Colt, Filly or Gelding foaled in 2012, to be led: 1st Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; 2nd Miss J Lambourn, Penzance, Cornwall; 3rd Mr A Croft & Miss R Mills, Helston, Cornwall.

Hunter Two Year Old. Colt or Gelding foaled in 2011, to be led: 1st Miss D Appleby, South Molton, Devon; 2nd Miss T Lewis, Ivybridge, Devon; 3rd Mrs R Boisseau, Wadebridge, Cornwall.

Hunter Two Year Old. Filly foaled in 2011, to be led: 1st Mrs J Whitham, Ringwood, Hampshire; 2nd Mr M Baker & Miss B Beaver, Taunton, Somerset; 3rd Mrs G S Horrocks, Newquay, Cornwall; 4th Miss K Gason, Truro, Cornwall; Reserve Miss L J Jeys, Newquay, Cornwall.

Hunter Three Year Old. Colt or Gelding foaled in 2010, to be led: 1st Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon; 2nd Miss C Imrie, Exeter, Devon; 3rd Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; 4th Ms F Mann, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

Hunter Three Year Old.Filly foaled in 2010, to be led: 1st Mrs M Pilgrim, Delabole, Cornwall.

Lightweight Brood Mare, capable of carrying 13 stone and under, with foal at foot or a relevant certificate of pregnancy which may be inspected at the show. Mares which have not yet foaled or that have lost their foals are eligible to enter with a relevan: 1st Mr M Cook, Taunton, Somerset; 2nd Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

Foal, produce of Mare in Class 28, which has to be at least 3 weeks old on the date of the Show: 1st Mr M Cook, Taunton, Somerset; 2nd Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

Heavyweight Brood Mare, capable of carrying over 13 stone, with foal at foot or a relevant certificate of pregnancy which may be inspected at the show. Mares which have not yet foaled or that have lost their foals are eligible to enter with a relevant cer: 1st Mrs D Collins, Blandford Forum, Dorset; 2nd Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

Foal, produce of Mare in Class 30, which has to be at least 3 weeks old on the date of the Show: 2nd Mrs D Collins, Blandford Forum, Dorset; 3rd Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 23 - 31: Champion Hunter Breeding Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon; Res Champion Hunter Breeding Mr M Cook, Taunton, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Hunter Brood Mares & Young Stock: Champion Hunter Breeding Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

Three Shows Challenge - This Challenge is open to everyone competing in the Hunter Breeding Classes at the Devon County, Royal Bath & West & Royal Cornwall Shows & who live in the SW Region - Cornwall, Devon, Somerset, Dorset, Wiltshire, Hampshire & Glouc: Winner of Three ShowsChallenge Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; Reserve Miss D Appleby, South Molton, Devon.

The Douglas Kellow Memorial Trophy, presented by Mrs Loveday Kellow & Family for the Winner of the Three Shows Challenge: Winner of Three ShowsChallenge Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; Reserve Miss D Appleby, South Molton, Devon.

A Special Prize of £5 is offered by the Royal Cornwall Agricultural Association for the Best Exhibit in Class 23: Winner Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; Reserve Mrs K Downie, Newquay, Cornwall.

A Special Incentive Card is offered in Class 25 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. To be eligible all exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS(GB) on either the Irish Dr: Winner Mrs J Whitham, Ringwood, Hampshire.

A Special Prize of £5 is offered by the Royal Cornwall Agricultural Association for the Best Exhibit in Classes 24 & 25: Winner Mrs J Whitham, Ringwood, Hampshire; Reserve Miss D Appleby, South Molton, Devon.

A Special Incentive Card is offered in Class 26 by the Irish Draught Horse Society (GB) to the highest placed Pure Bred or Irish Draught Sport Horse. To be eligible all exhibits must be registered with or overstamped by the IDHS(GB) on either the Irish Dr: Winner Miss C Imrie, Exeter, Devon.

Hunter Brood Mare Premium Award in Class 28: Winner Mr M Cook, Taunton, Somerset; Reserve Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

The Langaller Farm Brood Mare Premium Award in Class 28: Winner Mr M Cook, Taunton, Somerset; Reserve Dalcotes Stud, Newquay, Cornwall.

Hunter Brood Mare Premium Award in Class 30: Winner Mrs D Collins, Blandford Forum, Dorset.

The Langaller Farm Brood Mare Premium Award in Class 30: Winner Mrs D Collins, Blandford Forum, Dorset.

The Mary Douglas-Pennant Perpetual Memorial Challenge Cup, presented by F S Hurndall-Waldron & Mrs D M Douglas-Pennant for the Best Exhibit in Classes 23 - 28 & 30: Champion Hunter Breeding Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

RIDING HORSE BROOD MARES & YOUNG STOCK

Riding Horse Yearling Colt, Gelding or Filly. Small to make between 148cm & 158 cms at maturity BUT not to exceed 150cms on day of Show. Large to make more than 158cms at maturity AND to exceed 150cms on day of Show: 1st Mrs S Hillier, Callington, Cornwall; 2nd Mrs K Downie, Newquay, Cornwall; 3rd Mrs P Watson, Truro, Cornwall; 4th Miss K J Heywood, Bodmin, Cornwall; Reserve Mr & Mrs S Dingle-Tresidder, Truro, Cornwall.

Riding Horse, Two Year Old Colt, Gelding or Filly. Small to make between 148cms and 158cms at maturity BUT not to exceed 155cms on day of Show. Large to make more than 158cms at maturity AND to exceed 155cms on day of Show: 1st Miss S Carpenter & Mr M Pannell, Lifton, Devon; 2nd Miss A Lucas, Upton Cross, Liskeard; 3rd Mrs S Burt, Cullompton, Devon; 4th Mrs G S Horrocks, Newquay, Cornwall; 5th Miss T Lewis, Ivybridge, Devon; 6th Mr G T Eddy, Bodmin, Cornwall; Reserve Mrs K Christopher, St Ives, Cornwall.

Riding Horse Three Year Old Colt, Gelding or Filly. Small to make between 148cms and 158cms at maturity BUT not to exceed 157cms on day of Show. Large to exceed 158cms at maturity AND to exceed 157cms on day of Show: 1st Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; 2nd Mr & Mrs P Hobbs, Pershore, Worcestershire; 3rd Mrs J England, Launceston, Cornwall; 4th Mrs M Pilgrim, Delabole, Cornwall; 5th Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon; 6th Mrs J Whitham, Ringwood, Hampshire; Reserve Mrs K Downie, Newquay, Cornwall.

Riding Horse Brood Mare, Four years old and over. Small exceeding 148cms but not exceeding 158cms with own foal at foot or certified in foal, pregnancy certificates must be produced on the day. Large exceeding 158cms, with own foal at foot or certified in: 1st Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

Foal likely to make a Riding Horse at maturity, progeny of Mare in Class 35 (to be accompanied by the Dam): 1st Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosette in Class 32: Winner Mrs S Hillier, Callington, Cornwall; Reserve Mrs K Downie, Newquay, Cornwall.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 32: Winner Mrs S Hillier, Callington, Cornwall; Reserve Mrs K Downie, Newquay, Cornwall.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosette in Class 33: Winner Miss S Carpenter & Mr M Pannell, Lifton, Devon; Reserve Mrs S Burt, Cullompton, Devon.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 33: Winner Miss S Carpenter & Mr M Pannell, Lifton, Devon; Reserve Miss A Lucas, Upton Cross, Liskeard.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosette in Class 34: Winner Mrs J England, Launceston, Cornwall; Reserve Mrs M Pilgrim, Delabole, Cornwall.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 34: Winner Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Mr & Mrs P Hobbs, Pershore, Worcestershire.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosette in Class 35: Winner Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 35: Winner Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

A Special Prize of £5 is offered by the Royal Cornwall Agricultural Association for the Best Exhibit in Classes 32 - 34: Winner Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Mr & Mrs P Hobbs, Pershore, Worcestershire.

The Langaller Farm Brood Mare Premium Award in Class 35: Winner Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 32 - 36: Champion Riding Horse Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Res Ch Riding Horse Breeding Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

The Frank Johns Perpetual Challenge Trophy presented by Mrs Val Johns & Family for the Champion - Riding Horse Brood Mares & Young Stock: Champion Riding Horse Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Riding Horse Brood Mares & Young Stock: Champion Riding Horse Breeding Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

Qualifier for the BSHA 'Martin Wood In Hand Breeding Championship'. Champion and Reserve Champion will qualify: Winner Mrs D Hoare, Bovey Tracey, Devon; Reserve Messrs C Upham & S Davey, Bovey Tracey, Devon.

SKEWBALD & PIEBALD IN-HAND

Stallion, Mare or Gelding 4 years old or over, not exceeding 153 cms: 1st Miss J Birt, Exeter, Devon; 2nd Mrs B Reynolds, Penzance, Cornwall; 3rd Miss J Carne, St Columb Road, Cornwall; 4th Miss J Prior, Yelverton, Devon; Reserve Miss K Weaver, Bristol, North Somerset.

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, exceeding 153cms: 1st Mrs E D Thomas, St Austell, Cornwall; 2nd Miss N Aldridge, Launceston, Cornwall; 3rd Miss C Whatmore, Bodmin, Cornwall; 4th Miss C Trowt, Mabe, Cornwall; Reserve Miss E Beech, Helston, Cornwall.

Yearling, Colt, Filly or Gelding: 1st Miss K J Heywood, Bodmin, Cornwall; 2nd Mrs C Luscombe, Ivybridge, Devon; 3rd Miss J Green, Falmouth, Cornwall; 4th Mrs S J Lanz, Taunton, Somerset; 5th Mr T & C Arrowsmith, Tintagel, Cornwall; Reserve Mr A Walker, Dartington, Devon.

Two or Three Year Old, Colt, Filly or Gelding: 1st Mrs S P Hale, Crediton, Devon; 2nd Miss S Carpenter & Mr M Pannell, Lifton, Devon; 3rd Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 4th Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; 5th Mrs T Veale, Lifton, Devon; 6th Mr B McKinnon, Plymouth, Devon; Reserve Miss P Bindley, Exeter, Devon.

BSPA Qualifier in Class 38 : Winner Miss C Whatmore, Bodmin, Cornwall.

BSPA Qualifier in Class 39: Winner Miss J Green, Falmouth, Cornwall.

BSPA Qualifier in Class 40: Winner Mrs S P Hale, Crediton, Devon; Reserve Mrs K Broad, Redruth, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 37 - 40: Champion Skewbald & Piebald Mrs S P Hale, Crediton, Devon; Res Champ Skewbald & Piebald Miss J Birt, Exeter, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion In-Hand Skewbald or Piebald: Ch In-Hand Skewbald & Piebald Mrs S P Hale, Crediton, Devon; Reserve Miss J Birt, Exeter, Devon.

BSPA Champion & Reserve Champion Rosettes are offered for the Champion and Reserve Champion In-Hand Skewbald or Piebald in Classes 37 - 40: Ch In-Hand Skewbald & Piebald Mrs S P Hale, Crediton, Devon; Reserve Miss J Birt, Exeter, Devon.

SKEWBALD & PIEBALD – RIDDEN

RIHS Ridden Pony, Stallion, Mare or Gelding any type or colour not exceeding 153cms. Rider any age. NO SPURS to be worn. Judge WILL NOT ride. Display required. No Leading Reins permitted: 1st Mr B McKinnon, Plymouth, Devon; 2nd Mrs J Thrupp, Newton Abbot, Devon; 3rd Miss J Birt, Exeter, Devon; 4th Mrs S J Lanz, Taunton, Somerset; 5th Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; 6th Mr B McKinnon, Plymouth, Devon; Reserve Mrs E Turpin, Plymouth, Devon.

Ridden Horse / Pony, Stallion, Mare or Gelding, 4 years and over, any type or colour. Rider any age, suitable for height/weight of pony. Judge WILL NOT ride. Open to Members or Non-Members: 1st Mrs S Hendy, Plymouth, Devon; 2nd Mrs B Reynolds, Penzance, Cornwall; 3rd Mrs E D Thomas, St Austell, Cornwall; 4th Miss K Smith, Callington, Cornwall; 5th Miss J Prior, Yelverton, Devon; 6th Mrs P A Williams, Helston, Cornwall; Reserve Mr J Holford, Truro, Cornwall.

RIHS Ridden Horse, any Type, Stallion, Mare or Gelding. Exceeding 153cms. Rider 15 years and older. Judge WILL ride: 1st Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 2nd Mrs T Veale, Lifton, Devon; 3rd Miss K J Heywood, Bodmin, Cornwall; 4th Mrs C Luscombe, Ivybridge, Devon; 5th Miss N Aldridge, Launceston, Cornwall; 6th Miss H Pearn, Ivybridge, Devon; Reserve Miss K Smith, Callington, Cornwall.

RIHS Qualifiers from Class 41: Winner Mr B McKinnon, Plymouth, Devon; Reserve Mrs J Thrupp, Newton Abbot, Devon.

BSPA Highest Placed Member in Class 42: Winner Mrs S Hendy, Plymouth, Devon; Reserve Miss J Prior, Yelverton, Devon.

RIHS Qualifiers from Class 43: Winner Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; Reserve Miss K J Heywood, Bodmin, Cornwall.

BSPA Champion & Reserve Champion Rosettes are offered for the Champion and Reserve Champion Ridden Skewbald or Piebald in Classes 41 - 43: Ch Ridden Skewbald & Piebald Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; ResCh Ridden Skewbald&Piebald Mr B McKinnon, Plymouth, Devon.

HACK BROOD MARES & YOUNG STOCK

Yearling Colt, Gelding or Filly. Small to make between 148cms and 154cms at maturity BUT not to exceed 148 cms on day of Show. Large, to make between 154cms and 160cms BUT not to exceed 154 cms on day of show: 1st Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset; 2nd Mrs K Saggers-Londesborough, Truro, Cornwall; 3rd Mrs A Lutey, Truro, Cornwall.

Large Hack, Two/Three year old Colt, Gelding or Filly. Two year olds to make between 154cms and 160cms at maturity BUT not to exceed 157 cms on day of Show. Three year olds to make between 154cms and 160cms BUT not to exceed 159 cms on day of Show: 1st Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon.

Brood Mare. Small exceeding 148cms but not exceeding 154 cms. Large exceeding 154cms but not exceeding 160cms. With own foal at foot or certified in foal, pregnancy certificates mush be produced on the day: 1st Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; 2nd Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset; 3rd Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

Foal to make a Show Hack at maturity, progeny of Mare in Class 47 (to be accompanied by the Dam): 1st Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset; 2nd Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosette in Class 44: Winner Mrs K Saggers-Londesborough, Truro, Cornwall; Reserve Mrs A Lutey, Truro, Cornwall.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 44: Winnner Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset; Reserve Mrs K Saggers-Londesborough, Truro, Cornwall.

BSHA offer a Highest Placed Owner/Breeder Rosettes in Class 46: Winner Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 46: Winner Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon.

Qualifiers for the NPS/Ottergayle Supreme In Hand Hack & Riding Horse Championship in Class 47: Winner Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset.

A Special Prize of £5 is offered by the Royal Cornwall Agricultural Association for the Best Exhibit in Classes 44, 45 & 46: Winner Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset; Reserve Mrs E J Edwards-Brady, Okehampton, Devon.

The Langaller Farm Brood Mare Premium Award in Class 47: Winner Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 44 - 48: Champion Hack Breeding Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Champion Hack Breeding Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

A Silver Challenge Cup allocated by the Horse and Pony Breeding and Benefit Fund for the Best Exhibit in Classes 44 - 47: Champion Hack Breeding Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Hack Brood Mares & Young Stock: Champion Hack Breeding Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

Qualifier for the BSHA 'Martin Wood Supreme In Hand Breeding Championship': Winner Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs J Pickett, Gillingham, Dorset.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Best 1, 2 or 3 year old in the Hack Young Stock Classes, owned and bred by an Exhibitor resident in the County of Cornwall: Winner Mrs K Saggers-Londesborough, Truro, Cornwall.

PURE BRED ARABS

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

Two or Three Year Old Colt, Filly or Gelding: 1st Mrs J Lidstone, Kingsbridge, Devon.

Brood Mare with or without foal at foot, or Gelding 4 years of age and over: 1st Mrs D M Batten, Exeter, Devon; 2nd Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon; 3rd Mr P Wainwright, Exeter, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Best Gelding in Class 49, by the Arab Horse Society, if not the winner of its Class: Winner Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 49: Winner Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Best Gelding in Class 50, by the Arab Horse Society, if not the winner of its Class: Winner Mrs J Lidstone, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 50: Winner Mrs J Lidstone, Kingsbridge, Devon.

A Trophy presented by the Arabian Horse Breeders Club for the Best 2 or 3 year old in Class 50: Winner Mrs J Lidstone, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 51: Winner Mrs D M Batten, Exeter, Devon; Reserve Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

The Kehelland Arabian Shield presented by Mr & Mrs B Titcumb for the Best Pure Bred Arabian Brood Mare, to be competed for annually: Winner Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon; Reserve Mr P Wainwright, Exeter, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Best Gelding in Class 51, by the Arab Horse Society, if not the winner of its Class: Winner Mrs D M Batten, Exeter, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 49 - 51: Champion Pure Bred Arab Mrs D M Batten, Exeter, Devon; Res Champion Pure Bred Arab Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Pure Bred Arab: Champion Pure Bred Arab Mrs D M Batten, Exeter, Devon; Reserve Mr & Mrs P Howard, Crediton, Devon.

ANGLO & PART-BRED ARABS

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; 2nd Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 3rd Mrs P Shepheard, South Brent, Devon; 4th Mrs A Lutey, Truro, Cornwall.

Two or Three Year Old, Colt, Filly or Gelding: 1st Mr M Coombes, North Perrott, Somerset; 2nd Mr M & T Carswell, Whalley, Lancashshire; 3rd Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; 4th Mr M & T Carswell, Whalley, Lancashshire; 5th Mrs B Pedler, Okehampton, Devon.

Mare or Gelding, 4 years of age and over, under 148 cm (14.2 h.h. approx): 1st Mrs P Shepheard, South Brent, Devon; 2nd Mr D Singer, Exeter, Devon.

Mare or Gelding, 4 years of age and over, 148 cm (14.2 h.h. approx) and over: 1st Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; 2nd Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset; 3rd Mr M J Kent, Par, Cornwall; 4th Mrs A Holding, Par, Cornwall.

UK Anglo & Part Bred In Hand Championship Qualifier from Class 52: Winner Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; Reserve Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon.

UK Anglo & Part Bred In Hand Championship Qualifier from Class 53: Winner Mr M Coombes, North Perrott, Somerset; Reserve Mr M & T Carswell, Whalley, Lancashshire.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 54: Winner Mrs P Shepheard, South Brent, Devon.

UK Anglo & Part Bred In Hand Championship Qualifier from Class 54: Winner Mrs P Shepheard, South Brent, Devon; Reserve Mr D Singer, Exeter, Devon.

UK Anglo & Part Bred UK In Hand Championship Qualifier from Class 55: Winner Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; Reserve Mrs S Cunningham, Minehead, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 52 - 55: Champ Anglo & Part-Bred Arab Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; Res Ch Anglo & Part-Bred Arab Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Anglo and Part-Bred Arab: Champ Anglo & Part-Bred Arab Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; Reserve Mrs D M Batten, Exeter, Devon.

The Arab Horse Society Champion and Reserve Champion Rosettes for the Best Exhibit in Classes 49 - 55. (Pure Bred and Anglo & Part-Bred Arabs): Champion Arab Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; Res Champion Arab Mrs D M Batten, Exeter, Devon.

RIDDEN ARAB – PURE BRED, ANGLO OR PART BRED

Pure Bred Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Mrs M G Ross, Plymouth, Devon; 2nd Mrs H Hyde Andrews, Exeter, Devon; 3rd Mrs P A Trumper, Buckfastleigh, Devon; 4th Mrs J Jedwab, Liskeard, Cornwall.

Anglo or Part Bred Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, under 148cms (14.2 h.h. approx): 1st Mrs C Davey, Exeter, Devon; 2nd Miss H Jeans, Martock, Somerset; 3rd Mr D Singer, Exeter, Devon; 4th Miss H Crocker, Saltash, Cornwall.

Anglo or Part-Bred Stallion, Mare or Gelding, 4 years old & over, 148cms (14.2 h.h. approx) and over: 1st Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; 2nd Miss S Burrows, Plymouth, Devon; 3rd Miss E Giles, Hinton St George, Somerset.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Best Gelding in Class 56, by the Arab Horse Society, if not the winner of its class: Winner Mrs M G Ross, Plymouth, Devon.

The Christine Manhire Perpetual Memorial Trophy for the Best Pure Bred Ridden Arab, presented by Mr J Manhire: Winner Mrs M G Ross, Plymouth, Devon; Reserve Mrs H Hyde Andrews, Exeter, Devon.

A Special Rosette is offered by the Arab Horse Society - Cornish Regional Group for the Best Pure Bred Ridden Arab: Winner Mrs M G Ross, Plymouth, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 56: Winner Mrs M G Ross, Plymouth, Devon.

A Special Rosette is offered by the Arab Horse Society - Cornish Regional Group for the Best Anglo Ridden Arab: Winner Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon.

A Special Rosette is offered by the Arab Horse Society - Cornish Regional Group for the Best Part-Bred Ridden Arab: Winner Mrs C Davey, Exeter, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered for the Highest Placed member of the South West Arab Horse Group in Class 57: Winner Mrs C Davey, Exeter, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 56 - 58: Champion Ridden Arab Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; Reserve Champion Ridden Arab Mrs C Davey, Exeter, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ridden Arab: Champion Ridden Arab Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon.

APPALOOSAS - IN-HAND & RIDDEN

Main Register Stallion, Mare or Gelding in hand, 4 years old or over: 1st Miss B Whetter, St Austell, Cornwall; 2nd Mr P Halstead, Gillingham, Dorset; 3rd Miss A Rogers & Miss A Dawe, Launceston, Cornwall; 4th Miss C Wolfe, Bodmin, Cornwall.

Main or Part-Bred Register Mare, Stallion or Gelding, 4 years old and over: 1st Miss J Wingett, Tavistock, Devon; 2nd Miss A Rogers & Miss A Dawe, Launceston, Cornwall; 3rd Mrs H Menhennet, Helston, Cornwall; 4th Miss L Reeves, Taunton, Somerset.

A Trophy presented by Tober Appaloosas for the Best Cornish Bred 4 years old and over Appaloosa (Class 59), to be won outright: Winner Miss B Whetter, St Austell, Cornwall; Reserve Miss A Rogers & Miss A Dawe, Launceston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 59 & 60. Entries in Class 61 are not eligible for this Championship Award: Champion Appaloosa Miss B Whetter, St Austell, Cornwall; Reserve Champion Appaloosa Mr P Halstead, Gillingham, Dorset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Appaloosa. Entries in Class 61 are not eligible for this Championship Award: Champion Appaloosa Miss B Whetter, St Austell, Cornwall; Reserve Mr P Halstead, Gillingham, Dorset.

A Trophy presented by Tober Appaloosas for the Best Cornish Owned Riding Horse in Class 61, to be won outright: Winner Miss A Rogers & Miss A Dawe, Launceston, Cornwall; Reserve Mrs H Menhennet, Helston, Cornwall.

A Special Prize of a Sash is offered by Tober Appaloosas for the Cornish Champion in Classes 59 - 61: Champion Cornish Appaloosa Miss B Whetter, St Austell, Cornwall.

HM THE QUEEN'S CUP

A Silver Challenge Cup presented by Her Majesty The Queen for the Best Exhibit in the Light Horse Classes. This does not include ponies: Winner of HM The Queens Cup () Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; Reserve Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

A Silver Challenge Cup 'The Sir John Molesworth-St Aubyn Cup' presented by his family for the Reserve to the Winner of HM The Queen's Cup for the Best Light Horse in the Show: Reserve to HM The Queen's Cup Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

A Special Prize of a Voucher for a Summer Sheet is kindly donated by Lavenham Leisure Ltd to the owner of the Winner of HM The Queen's Cup: Winner Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon.

The Strutt & Parker Award. Special Prizes of £200 for the Winner of the Queen's Cup and £100 for the Reserve to the Queen's Cup are kindly donated by Strutt & Parker LLP: Winner HM The Queens Cup Miss A Browne & Mrs L Kerswell, Exeter, Devon; Reserve to HM The Queen's Cup Miss C Wood & Week Orchard Stud, Newton Tracey Barnstaple, Devon.

PONY BREEDING CLASSES IN-HAND

Pony Brood Mare not exceeding 148 cm (14.2 h.h. approx) with own foal at foot or to foal within two months of the exhibition: 1st Mrs D Howarth, Chard, Somerset; 2nd Miss C Elliott, Brixham, Devon; 3rd Mrs P Shepheard, South Brent, Devon; 4th Mr S Trevenna, St Austell, Cornwall.

Foal produce of Mare in Class 62: 1st Mr S Trevenna, St Austell, Cornwall; 2nd Miss C Elliott, Brixham, Devon; 3rd Mrs P Shepheard, South Brent, Devon; 4th Mrs D Howarth, Chard, Somerset.

Yearling Colt, Filly or Gelding, not exceeding 143cm on day of the Show: 1st Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; 2nd Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset; 3rd Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 4th Mr C J & Mrs MR Kivell, Helston, Cornwall; Reserve Mr B Brooks, Wrangaton, South Devon.

Two Year Old Filly or Gelding not exceeding 146cm on day of the Show: 1st Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; 2nd Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; 3rd Mrs R M Brown (Toya Stud), Nr Looe, Cornwall; 4th Mrs S Pollett, Bristol, .

Three Year Old Filly or Gelding not exceeding 147cm on day of the Show: 1st Mr M Coombes, North Perrott, Somerset; 2nd Mr M & T Carswell, Whalley, Lancashshire; 3rd Mr B Brooks, Wrangaton, South Devon; 4th Mr M & T Carswell, Whalley, Lancashshire; 5th Mrs B Pedler, Okehampton, Devon; 6th Mr C J & Mrs MR Kivell, Helston, Cornwall; Reserve Mr M Coombes, North Perrott, Somerset.

The Towan Cup (presented by Mr & Mrs D O Davies) for the Best Exhibit in Classes 62-66 bred and owned by the exhibitor resident in Cornwall: Winner Mr C J & Mrs MR Kivell, Helston, Cornwall; Reserve Mrs R M Brown (Toya Stud), Nr Looe, Cornwall.

The Piran Challenge Cup (presented by Mr & Mrs J A Turner) for the Best Exhibit in Classes 62 - 66: Best Exhibit Pony Breeding Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; Reserve Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 62 - 66: Champion Pony Breeding Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset; Reserve Champion Pony Breeding Mrs L Goodall, Weston-Super-Mare, North Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Pony Breeding Classes: Champion Pony Breeding Mr A Pitman & Miss D Porter, Taunton, Somerset.

SPOTTED PONIES

Colt, Filly or Gelding, 1, 2 or 3 years old, 42 or under: 1st Ms C Belsher, Saltash, Cornwall; 2nd Mrs C V Rundle, Redruth, Cornwall.

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 42 or under: 1st Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall; 2nd Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall; 3rd Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall; 4th Mrs F Gardner, Launceston, Cornwall.

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old or over, 42 to 14.2. h.h: 1st Mr D Commins, Exeter, Devon; 2nd Miss J Drummond-Dunn, Delabole, Cornwall.

A British Spotted Pony Society Rosette is offered for the Highest Placed registered British Spotted Pony in Class 67. Members to be wearing current years membership badge: Winner Mrs C V Rundle, Redruth, Cornwall.

A British Spotted Pony Society Rosette is offered for the Highest Placed registered British Spotted Pony in Class 68. Members to be wearing current years membership badge: Winner Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall.

A British Spotted Pony Society Rosette is offered for the Highest Placed registered British Spotted Pony in Class 70. Members to be wearing current years membership badge: Winner Miss J Drummond-Dunn, Delabole, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 67 - 70: Champion Spotted Pony Mr D Commins, Exeter, Devon; Reserve Champion Spotted Pony Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Spotted Pony: Champion Spotted Pony Mr D Commins, Exeter, Devon; Reserve Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall.

STANDARD SHETLAND PONIES

Stallion 4 years old and over: 1st Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 2nd Mrs B D Rae, Exeter, Devon; 3rd Mrs A E Foster, Launceston, Cornwall.

Yearling Colt, Gelding or Filly: 1st Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

Colt, Gelding or Filly, 2 years old: 1st Mrs A Douglas, Redruth, Cornwall; 2nd Mrs E Kenyon & Mrs R Jones, , Cornwall; 3rd Miss C Evans, Brixham, Devon; 4th Miss C Garcia, Hayle, Cornwall; Reserve Mrs A Allen, Bath, Somerset.

Colt, Gelding or Filly, 3 years old: 1st Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 2nd Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon; 3rd Mrs L Tropman, Okehampton, Devon; 4th Mr Arden & Mrs Nadin, Ipstones, Staffordshire; Reserve Miss H Fuller, Callington, Cornwall.

Gelding 4 years old and over: 1st Mrs J Gregory, Corsham, Wiltshire; 2nd Miss L Rowland, Wareham, Dorset; 3rd Miss S Wakeham, South Brent, Devon; 4th Mrs J Gregory, Corsham, Wiltshire; 5th Miss C Evans, Brixham, Devon; Reserve Mrs L Knott, Helston, Cornwall.

Barren Mare 4 years old and over: 1st Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 2nd Mrs M Matthews, Penzance, Cornwall; 3rd Mr & Mrs D Bowden, Yelverton, Devon; 4th Mr & Mrs A G Stuart-Lyon, Crediton, Devon; 5th Miss H Fuller, Callington, Cornwall; 6th Mr & Mrs D Bowden, Yelverton, Devon; Reserve Mr Arden & Mrs Nadin, Ipstones, Staffordshire.

Brood Mare 4 years old and over, with foal at foot or to foal within two months of the exhibition: 1st Mrs P Nassau-Williams, Camelford, Cornwall; 2nd Miss E Pascoe (Tangies Shetland Pony Stud), Helston, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 71: Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs B D Rae, Exeter, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 72: Winner Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

The Treworder Grange Cup (presented by Mrs N P A Burt & Mr J Brendon-Cook) for the Best Shetland Stallion in Classes 71 & 78: Best Shetland Stallion Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 73: Winner Mrs A Douglas, Redruth, Cornwall; Reserve Mrs E Kenyon & Mrs R Jones, , Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 74: Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

A Junior Champion Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Standard Shetland Pony, 3 years old & under and a Reserve Rosette for the Reserve in Classes 72 -74: Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

Junior Champion Qualifier for the 'Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions' in Classes 72 - 74: Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 75: Winner Mrs J Gregory, Corsham, Wiltshire; Reserve Miss L Rowland, Wareham, Dorset.

A Special Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Standard Shetland Gelding in Classes 72 - 75: Winner Mrs J Gregory, Corsham, Wiltshire; Reserve Mrs L S Braddon, Okehampton, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 76: Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs M Matthews, Penzance, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 77: Winner Mrs P Nassau-Williams, Camelford, Cornwall; Reserve Miss E Pascoe (Tangies Shetland Pony Stud), Helston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the South West Shetland Pony Group for the Best Foal in Class 77: Winner Mrs P Nassau-Williams, Camelford, Cornwall; Reserve Miss E Pascoe (Tangies Shetland Pony Stud), Helston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Shetland Foal in Class 77: Winner Mrs P Nassau-Williams, Camelford, Cornwall; Reserve Miss E Pascoe (Tangies Shetland Pony Stud), Helston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 71 - 77 for the Champion Standard Shetland Pony: Champion Standard Shetland Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

The Bincombe Cup (presented by Mr & Mrs E W House) for the Champion Standard Shetland Pony: Champion Standard Shetland Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

Qualifier for the 'Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions': Winner Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

MINIATURE SHETLAND PONIES

Stallion, 4 years old & over. Not to exceed 87cms (34 inches): 1st Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 2nd Mr & Mrs G Bromley, Penryn, Cornwall; 3rd Miss L Stead, Truro, Cornwall; 4th Mrs S Cozens, Taunton, Somerset.

Yearling, Colt, Gelding or Filly. Not to exceed 87cms (34 inches) at maturity: 1st Miss A Runnalls, Bodmin, Cornwall; 2nd Mrs E Kenyon & Mrs R Jones, , Cornwall; 3rd () Mesdames A & C Blamey, Yelverton, Devon; 4th Miss S Lidstone, Newton Abbot, Devon.

Colt, Gelding or Filly, 2 years old. Not to exceed 87cms (34 inches) at maturity: 1st Mr & Mrs Hannaford, Gunnislake, Cornwall; 2nd () Mesdames A & C Blamey, Yelverton, Devon; 3rd Mr & Mrs G Bromley, Penryn, Cornwall; 4th Mesdames A & C Blamey, Yelverton, Devon.

Colt, Gelding or Filly, 3 years old. Not to exceed 87cms (34 inches) at maturity: 1st Miss S Lidstone, Newton Abbot, Devon; 2nd Mr & Mrs Hannaford, Gunnislake, Cornwall; 3rd Miss A Runnalls, Bodmin, Cornwall; 4th Mr & Mrs A & J Winton, Church Stretton, Shropshire; 5th Mrs F Lawrence, Bodmin, Cornwall.

Gelding, 4 years old and over. Not to exceed 87cms (34 inches): 1st Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall; 2nd Mrs F Lawrence, Bodmin, Cornwall; 3rd Mr & Mrs A & J Winton, Church Stretton, Shropshire; 4th Miss H Fuller, Callington, Cornwall.

Barren mare, 4 years old & over. Not to exceed 87cms (34 inches): 1st Mrs S Buckley, St Austell, Cornwall; 2nd Mrs N P A Burt & Mr J L Brendon-Cook, Wadebridge, Cornwall; 3rd Mrs N P A Burt & Mr J L Brendon-Cook, Wadebridge, Cornwall; 4th Mr D A & Mrs V K Bennett, Truro, Cornwall.

Brood Mare, 4 years old & over, with foal at foot or to foal within two months of the exhibition. Not to exceed 87cms (34 inches): 1st Mr B J Chugg, Barnstaple, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 78: Winner Mr & Mrs G Bromley, Penryn, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 79: Winner Miss A Runnalls, Bodmin, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 80: Winner Mr & Mrs Hannaford, Gunnislake, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 81: Winner Miss S Lidstone, Newton Abbot, Devon.

A Junior Champion Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Miniature Shetland Pony 3 years old & under and a Reserve Rosette for the Reserve in Classes 79 - 81: Winner Miss S Lidstone, Newton Abbot, Devon; Reserve Mr & Mrs Hannaford, Gunnislake, Cornwall.

Junior Champion Qualifier for the 'Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions' in Classes 79 - 81: Winner Miss S Lidstone, Newton Abbot, Devon.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 82: Winner Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Miniature Shetland Gelding in Classes 79 - 82: Winner Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 83: Winner Mrs N P A Burt & Mr J L Brendon-Cook, Wadebridge, Cornwall.

A Special Rosette is offered for the Highest Placed Member of the South West Shetland Pony Group in Class 84: Winner Mr B J Chugg, Barnstaple, Devon.

A Special Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Shetland Pony in Class 84: Winner Mr B J Chugg, Barnstaple, Devon.

A Special Rosette is offered by the South West Shetland Pony Group for the Best Foal in Class 84: Winner Mr B J Chugg, Barnstaple, Devon.

The J A T & S M Hodge Perpetual Trophy for the Champion Miniature Shetland: Champion Miniature Shetland Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Class 78 - 84 for the Champion Miniature Shetland: Champion Miniature Shetland Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall; Res Champion MiniatureShetland Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

Qualifier for the 'Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions': Winner Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

A Special Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Best Registered Miniature Shetland in Classes 78 - 84: Best Registered Miniature Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall; Reserve Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon.

The Kerswell Trophy presented by Mr & Mrs Dennis of Kerswell Stud for the Supreme Champion Shetland Pony (Classes 71 - 84): Supreme Champion Shetland Pony () Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 71 - 84 for the Supreme Champion Shetland Pony: Supreme Champion Shetland Pony () Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Res Supreme Champ Shetland Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Supreme Champion Shetland Pony: Supreme Champion Shetland Pony Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Reserve Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

A Champion Rosette is offered by the Shetland Pony Stud-Book Society for the Supreme Champion Shetland and a Reserve Rosette for the Reserve Supreme Champion: Supreme Champion Shetland Pony Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; Res Champion Shetland Pony Mrs P J Tabb, Fowey, Cornwall.

DARTMOOR PONIES

Mare or Gelding born in 2009 or previously: 1st Mrs E Newbolt-Young & Daughters, Widecombe-In-The-Moor, Devon; 2nd Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mrs J Green, Tiverton, Devon; 4th Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 5th Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 6th Mrs F Braund, Woolsery, Devon; Reserve Mr G Bartlett, Newton Abbot, Devon.

Stallion or Colt born in 2011 or previously: 1st Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; 2nd Mr & Mrs K Locke, Okehampton, Devon.

Gelding or Filly born in 2010 or 2011: 1st Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; 2nd Mr & Mrs A G Belcher, Newquay, Cornwall; 3rd Mrs J Green, Tiverton, Devon; 4th Mrs M E Brewington, Holsworthy, Devon; 5th Mrs A Clerey, Padstow, Cornwall; Reserve Mr K Edwards, Newton Abbot, Devon.

Colt, Gelding or Filly born in 2012: 1st Messrs D A J Hodge & J M Walters, Okehampton, Devon; 2nd Miss P M Roberts, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr & Mrs A G Belcher, Newquay, Cornwall; 4th Mr D Howarth-Podesta, Newton Abbot, Devon; 5th Mr K & Mrs D Edwards, Widecombe-In-The-Moor, Devon; 6th Mrs V Brown, Cwmgwili, Carmarthenshire; Reserve Mr K & Mrs D Edwards, Widecombe-In-The-Moor, Devon.

The Dartmoor Pony Society Championship Rosette is offered for the best registered Dartmoor Pony shown by an Exhibitor who is a member of the Society and their Membership Card is to be shown in the ring: Best Registered Dartmoor Pony Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; Reserve Mrs E Newbolt-Young & Daughters, Widecombe-In-The-Moor, Devon.

The Kelly Trophy (presented by C T L Kelly Esq., ) for the Best Registered Dartmoor Pony shown by an Exhibitor who is a member of the Society: Best Registered Dartmoor Pony Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; Reserve Mrs E Newbolt-Young & Daughters, Widecombe-In-The-Moor, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 85 - 89: Champion Dartmoor Pony Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; Reserve Champion Dartmoor Pony Mrs E Newbolt-Young & Daughters, Widecombe-In-The-Moor, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Dartmoor Pony: Champion Dartmoor Pony Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon.

Qualifier for the Blue Chip National Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon.

WELSH MOUNTAIN PONIES (SECTION A)

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Mr S Anderson, Bala, Gwynedd; 2nd Mr S R & Mrs JA Bowman, Truro, Cornwall; 3rd Mrs J M Johns, St Austell, Cornwall; 4th Mr R Donati & Ms B Hooper, Pontyclun, Mid Glamorgan; 5th Mrs S Smith, Okehampton, Devon.

Two or Three Years Old, Colt, Filly or Gelding: 1st Mr & Mrs S Franklin, Eldersfield, Gloucestershire; 2nd Mr S Hooper, Okehampton, Devon; 3rd Mrs D J Rowe, Truro, Cornwall; 4th Mrs E Kenyon & Mrs R Jones, , Cornwall.

Brood Mare, four years old or over, with own foal at foot or to foal in the current year: 1st Mrs K M Whitley, Tavistock, Devon; 2nd Mrs V M Peirce, Crediton, Devon.

Foal produce of Mare in Class 92: 1st Mrs K M Whitley, Tavistock, Devon; 2nd Mrs V M Peirce, Crediton, Devon.

Open Stallion, in hand, four years old and over: 1st Mrs S Athey, Bala, Gwynedd; 2nd Mr R Donati & Ms B Hooper, Pontyclun, Mid Glamorgan; 3rd Ms C M Pearse, Yelverton, Devon; 4th Mrs N McGuire, Exeter, Devon.

Open Barren Mare or Gelding, in hand, four years old and over. Animals entered in Class 92, may not compete in this Class: 1st Mr & Mrs S Franklin, Eldersfield, Gloucestershire; 2nd Ms W Lowe, Bala, Gwynedd; 3rd Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall; 4th Mrs L Caldwell, Sixpenny Handley, Dorset; 5th Mrs P Furniss, Helston, Cornwall; 6th Mrs S Dawson, Barnstaple, Devon; Reserve Mrs L Caldwell, Sixpenny Handley, Dorset.

The 2 highest placed geldings, Welsh Section A, will qualify for 'The National Welsh Gelding Championship': Winner Mrs P Furniss, Helston, Cornwall.

First Prize Winners will compete for the Welsh Pony & Cob Society Silver Medal: Winner Mrs S Athey, Bala, Gwynedd; Reserve Mr & Mrs S Franklin, Eldersfield, Gloucestershire.

'The Finglebridge Trophy', presented by Mr W Olding for the Champion Welsh Mountain Pony: Champion Welsh Mountain Pony Mrs S Athey, Bala, Gwynedd; Reserve Mr & Mrs S Franklin, Eldersfield, Gloucestershire.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 90 - 95: Champoin Welsh Mountain Pony Mrs S Athey, Bala, Gwynedd; Res Champ Welsh Mountain Pony Mr & Mrs S Franklin, Eldersfield, Gloucestershire.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Welsh Mountain Pony: Champion Welsh Mountain Pony Mrs S Athey, Bala, Gwynedd.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mrs S Athey, Bala, Gwynedd.

Qualifiers for the South West Welsh Champion of the Year Show, if eligible: Winner Mrs S Athey, Bala, Gwynedd.

The Champion & Reserve Champion or 2nd reserve, in the event of either having previously qualified, Welsh Section A will qualify for the 'National Welsh Brightwells In-Hand Section A Championship': Winner Mr S Anderson, Bala, Gwynedd.

WELSH PONIES (SECTION B)

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Mr & Mrs C J Asplin, Exeter, Devon; 2nd Miss V A Stephens, Taunton, Somerset; 3rd Mr E Ll Hughes, Caernarfon, Gwynedd; 4th Mr S Trevenna, St Austell, Cornwall; Reserve Mr S Ennor, Budock Water, Cornwall.

Two or Three Years Old, Colt, Filly or Gelding: 1st Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd; 2nd Mr E Ll Hughes, Caernarfon, Gwynedd; 3rd Miss V A Stephens, Taunton, Somerset; 4th Mrs S Smith, Okehampton, Devon; 5th Miss V Joy, Ashburton, Devon; Reserve Mrs E C Jarvis, Exeter, Devon.

Brood Mare, four years old or over, with own foal at foot, or to foal in the current year: 1st Miss C Elliott, Brixham, Devon; 2nd Mrs A J D Lee-Shute, Launceston, Cornwall.

Foal produce of Mare in Class 98: 1st Miss C Elliott, Brixham, Devon; 2nd Mrs A J D Lee-Shute, Launceston, Cornwall.

Open Stallion, in hand, four years old and over: 1st Mr & Mrs J Carter, Bala, Gwynedd; 2nd Miss V A Stephens, Taunton, Somerset; 3rd Mr & Mrs F C Kellow, Penryn, Cornwall.

Open Barren Mare or Gelding, in hand, four years old and over. Animals entered in Class 98, may not compete in this Class: 1st Mr E Ll Hughes, Caernarfon, Gwynedd; 2nd Mrs M E Dyer, Plymouth, Devon; 3rd Mrs D Crichton, Camborne, Cornwall.

The 2 highest placed geldings, Welsh Section B, will qualify for 'The National Welsh Gelding Championship': Winner Mrs M E Dyer, Plymouth, Devon.

First Prize Winners will compete for the Welsh Pony & Cob Society Silver Medal: Winner Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd; Reserve Mr & Mrs J Carter, Bala, Gwynedd.

'The Bochym Stud Trophy', presented by Anne Lee will be awarded to the Champion Welsh Pony: Champion Welsh Pony Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 96 - 101: Champ Welsh Pony Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd; Reserve Champion Welsh Pony Mr & Mrs J Carter, Bala, Gwynedd.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Welsh Pony: Champ Welsh Pony Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Qualifier Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd.

Qualifiers for the South West Welsh Champion of the Year Show, if eligible: Qualifier Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd; Reserve Mr & Mrs J Carter, Bala, Gwynedd.

The Champion & Reserve Champion or 2nd reserve, in the event of either having previously qualified, Welsh Section B will qualify for the 'National Welsh Brightwells In-Hand Section B Championship': Winner Mr D Ll Williams, Bala, Gwynedd; Reserve Mr & Mrs J Carter, Bala, Gwynedd.

WELSH PONIES OF COB TYPE (SECTION C)

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; 2nd Ms C M Pearse, Yelverton, Devon; 3rd Miss E J Devey, Liskeard, Cornwall.

Brood Mare, four years old or over, with own foal at foot, or to foal in the current year: 1st Mr M Hendra, Redruth, Cornwall; 2nd Mrs C M Green, Penzance, Cornwall.

Foal produce of Mare in Class 104: 1st Mrs C M Green, Penzance, Cornwall; 2nd Mr M Hendra, Redruth, Cornwall.

Open Stallion, in hand, four years old and over: 1st Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; 2nd Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall.

Open Barren Mare or Gelding, in hand, four years old and over. Animals entered in Class 104, may not compete in this Class: 1st Mrs S Smith, Okehampton, Devon; 2nd Miss M Thatcher, Taunton, Somerset; 3rd Miss E Hendra, Redruth, Cornwall; 4th Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon; 5th Mr S R & Mrs JA Bowman, Truro, Cornwall; 6th Mrs S Thompson, Crediton, Devon.

The 2 highest placed geldings, Welsh Section C, will qualify for 'The National Welsh Gelding Championship': Winner Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

First Prize Winners will compete for the Welsh Pony & Cob Society Silver Medal: Winner Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Reserve Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

A Perpetual Silver Challenge Bowl 'The Trevarth Trophy', presented by Mr & Mrs R A Lutey will be awarded to the Champion Welsh Pony of Cob Type: Champion Welsh Pony of CobType Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Reserve Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 102 - 107: Champ Welsh Pony Of Cob Type Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Res Ch Welsh Pony of Cob Type Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Welsh Pony of Cob Type: Champion Welsh Pony Of CobType Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Reserve Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 20132 Champion of Champions: Winner Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Reserve Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

Qualifiers for the South West Welsh Champion of the Year Show, if eligible: Winner Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall.

The Champion & Reserve Champion or 2nd reserve, in the event of either having previously qualified, Welsh Section C will qualify for the 'National Welsh Brightwells In-Hand Section C Championship': Winner Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex; Reserve Miss C Granger & Mr G P Mitchell, Chingford, Essex.

WELSH COBS (SECTION D)

Yearling Colt, Filly or Gelding: 1st Mrs M Ingham, Saltash, Cornwall; 2nd Mr G Hughes, Llandiloes, Powys; 3rd Miss A K R Lutey, Truro, Cornwall.

Two or Three Years Old Colt, Filly or Gelding: 1st Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; 2nd Mrs M Ingham, Saltash, Cornwall; 3rd Mr & Mrs J R Payne (Trekerwys Native Ponies), Crofthandy St Day, Cornwall; 4th Mr R E Russell, Newton Abbot, Devon; 5th Mrs M McGowan, Exeter, Devon; Reserve Mrs J Flood, Totnes, Devon.

Open Stallion, in hand, four years old and over: 1st Mr D Kent, Newquay, Cornwall.

Open Barren Mare or Gelding, in hand, four years old and over. Animals entered in Class 110, may not compete in this Class: 1st Miss C Newman, Cullompton, Devon; 2nd Mr P R Jennings & Miss S H Jeffery, Barnstaple, Devon; 3rd Miss K Lee, Truro, Cornwall; 4th Ms C M Pearse, Yelverton, Devon; 5th Miss L Dower, Redruth, Cornwall.

The 2 highest placed geldings, Welsh Section D, will qualify for 'The National Welsh Gelding Championship': Winner Mr P R Jennings & Miss S H Jeffery, Barnstaple, Devon; Reserve Ms C M Pearse, Yelverton, Devon.

First Prize Winners will compete for the Welsh Pony & Cob Society Silver Medal: Winner Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Miss C Newman, Cullompton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 108 - 113: Champion Welsh Cob Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Champion Welsh Cob Miss C Newman, Cullompton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Welsh Cob: Champion Welsh Cob Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Miss C Newman, Cullompton, Devon.

Qualifer for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Miss C Newman, Cullompton, Devon.

Qualifiers for the South West Welsh Champion of the Year Show, if eligible: Winner Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Miss C Newman, Cullompton, Devon.

The Champion & Reserve Champion or 2nd reserve, if the event of either having previously qualifed, Welsh Section D will qualify for the 'National Welsh Brightwells In-Hand Section D Championship': Winner Mrs N Harrison, Plymouth, Devon; Reserve Miss C Newman, Cullompton, Devon.

NEW FOREST PONIES

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

Colt, Filly or Gelding, 1, 2 or 3 years old: 1st Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; 2nd Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

A Special Prize of a New Forest Pony Breeding & Cattle Society Rosette for the Champion New Forest Pony in Classes 114 & 115: Champion New Forest Pony Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; Reserve Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 114 & 115: Champion New Forest Pony Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; Res Champion New Forest Pony Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion New Forest Pony: Champion New Forest Pony Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; Reserve Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; Reserve Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

FELL PONIES

Stallion, Mare or Gelding 4 years old & over: 1st Mrs P Cox, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr G Guy, Gloucester, Gloucestershire; 3rd Mrs S Julian & A Devonshire, St Columb, Cornwall; 4th Mr D Hall, Truro, Cornwall; 5th Mrs A Devonshire, Goonhavern, Cornwall.

Colt, Filly or Gelding, 1, 2 or 3 years old: 1st Mrs Y Watson, Penryn, Cornwall; 2nd Miss A Steele, Falmouth, Cornwall; 3rd Mr G Guy, Gloucester, Gloucestershire; 4th Mrs S Julian & A Devonshire, St Columb, Cornwall.

A Special Prize of a Fell Pony Society Rosette for the Best Registered Fell Pony in Classes 116 & 117. Membership card must be shown in the ring: Best Registered Fell Pony Mrs P Cox, Bridgwater, Somerset; Reserve Mr G Guy, Gloucester, Gloucestershire.

R C A A Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 116 & 117: Champion Fell Pony Mrs P Cox, Bridgwater, Somerset; Reserve Champion Fell Pony Mr G Guy, Gloucester, Gloucestershire.

EXMOOR PONIES

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon; 2nd Ms H E R Williams, Minehead, Somerset; 3rd Miss S Wheatley, Redruth, Cornwall; 4th Mr & Mrs J Cockburn & Mrs C Smith, Okehampton, Devon; Reserve Mrs A Yates, Bridport, Dorset.

Colt, Gelding or Filly, 1, 2 or 3 years old: 1st Mesdames J M Ablett & G M Langdon, Minehead, Somerset; 2nd Miss P Luckhurst, Launceston, Cornwall; 3rd Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon.

A Special Prize of an Exmoor Pony Society Rosette for the Champion Exmoor Pony, shown by an exhibitor who is or becomes a member of the Society: Champion Exmoor Pony Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon; Reserve Ms H E R Williams, Minehead, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 118 & 119: Champion Exmoor Pony Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon; Reserve Champion Exmoor Pony Ms H E R Williams, Minehead, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Exmoor Pony: Champion Exmoor Pony Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon; Reserve Ms H E R Williams, Minehead, Somerset.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mr P D Tuckett, Tavistock, Devon; Reserve Ms H E R Williams, Minehead, Somerset.

HIGHLAND PONIES

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Mrs M Stanford, Brough, East Yorkshire; 2nd Mr P Davis, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr G D Bunney & Miss E J Devey, Liskeard, Cornwall; 4th Mrs E Roberts & Mrs C Quick, Crediton, Devon.

Colt, Filly or Gelding 1, 2 or 3 years old: 1st Mr G D Bunney & Miss E J Devey, Liskeard, Cornwall; 2nd Mrs E Roberts & Mrs C Quick, Crediton, Devon; 3rd Mr & Mrs J Cockburn & Mrs C Smith, Okehampton, Devon; 4th Mrs A Greening, Redruth, Cornwall.

A Special Prize of a Highland Pony Society Rosette for the Champion Highland Pony in Classes 120 & 121: Champion Highland Pony Mrs M Stanford, Brough, East Yorkshire; Reserve Mr P Davis, Newton Abbot, Devon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 120 & 121: Champion Highland Pony Mrs M Stanford, Brough, East Yorkshire; Reserve Champion Highland Pony Mr P Davis, Newton Abbot, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Highland Pony: Champion Highland Pony Mrs M Stanford, Brough, East Yorkshire; Reserve Mr P Davis, Newton Abbot, Devon.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mrs M Stanford, Brough, East Yorkshire; Reserve Mr P Davis, Newton Abbot, Devon.

CONNEMARA PONIES

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; 2nd Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon; 3rd Miss R Jones, Bideford, Devon; 4th Mr D Angilley, Truro, Cornwall; 5th Mr S Trevenna, St Austell, Cornwall.

Colt, Filly or Gelding, 1, 2 or 3 years old: 1st Mrs G Jones, St Austell, Cornwall; 2nd Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; 3rd Mrs K Weldon, Saltash, Cornwall; 4th Mrs J Martin, Lifton, Devon.

British Connemara Pony Society Qualifying Card for the Highest placed yearling in Class 123: Winner Mrs J Martin, Lifton, Devon.

British Connemara Pony Society Qualifying Card for the Highest placed two year old in Class 123: Winner Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire.

British Connemara Pony Society Qualifying Card for the Highest placed three year old in Class 123: Qualifier Mrs G Jones, St Austell, Cornwall; Reserve Mrs K Weldon, Saltash, Cornwall.

A Special Prize of an British Connemara Pony Society Rosette for the Champion Connemara Pony in Classes 122 & 123: Champion Connemara Pony Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; Reserve Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 122 & 123: Champion Connemara Pony Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; Res Champion Connemara Pony Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Connemara Pony: Champion Connemara Pony Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; Reserve Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

Qualifier for the Blue Chip Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire; Reserve Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

DALES PONIES

Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over: 1st Miss A Jones, Hayle, Cornwall; 2nd Mrs A Gaisford, Truro, Cornwall; 3rd Miss K Hinton, Bridgwater, Somerset; 4th Mrs B McRink, Newton Abbot, Devon; Reserve Miss S Cooke, Plymouth, Devon.

Colt, Filly or Gelding, 1, 2 or 3 years old: 1st Miss S Cooke, Plymouth, Devon.

A Special Rosette is offered by the Dales Pony Society for the best registered Dales Pony shown in Classes 124 & 125 by an Exhibitor who must produce a current membership card in the ring: Best Registered Dales Pony Miss A Jones, Hayle, Cornwall; Reserve Mrs A Gaisford, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 124 & 125: Champion Dales Pony Miss A Jones, Hayle, Cornwall; Reserve Champion Dales Pony Mrs A Gaisford, Truro, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Dales Pony: Champion Dales Pony Miss A Jones, Hayle, Cornwall; Reserve Mrs A Gaisford, Truro, Cornwall.

Qualifier for the Native Pony Association of Cornwall 2013 Champion of Champions: Winner Miss A Jones, Hayle, Cornwall; Reserve Mrs A Gaisford, Truro, Cornwall.

THE ROYAL CORNWALL SHOW IN-HAND CHAMPIONSHIP

The Royal Cornwall In-Hand Championship. The W F Sluggett Cup for the Champion In-Hand Horse/Pony in Classes 18-125, to be chosen from the relevant Section Champions: Champion In-Hand Horse/ Pony Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire.

CUDDY SUPREME IN-HAND CHAMPIONSHIP 2013

The Cuddy Supreme In-Hand Championship Qualifying Competition 2013. To find the supreme light horse or pony In-Hand Champion of the Show, irrespective of Breed or Type (except Heavy Horses). The Champion Horse/Pony from class specifications as per Prize S: Winner of Cuddy SupremeIn-Hand Mrs W Edgar, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs J Williams, Chepstow, Monmouthshire.

NPS MOUNTAIN & MOORLAND PONIES-RIDDEN

Welsh (Section A), Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mrs P Furniss, Helston, Cornwall; 2nd Miss K Carne, St Columb, Cornwall; 3rd Mrs S Hawken, Launceston, Cornwall; 4th Ms C M Pearse, Yelverton, Devon; Reserve Miss G Rase, Helston, Cornwall.

Welsh (Section B), Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; 2nd Mrs D Cole, Barnstaple, Devon; 3rd Mr A Chapman, Plymouth, Devon; 4th Miss S Hennig, Crediton, Devon; Reserve Mrs M Coleman, Crediton, Devon.

Welsh (Section C), Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mrs L Hyland, St Austell, Cornwall; 2nd Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall; 3rd Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon; 4th Mrs C Masters, St Austell, Cornwall; 5th Mrs J Hitt, Whimple, Devon; Reserve Mrs S Thompson, Crediton, Devon.

Welsh (Section D), Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mrs D A Brown, Newquay, Cornwall; 2nd Mrs S Hawken, Launceston, Cornwall; 3rd Miss C Sutton, Wincanton, Somerset; 4th Mr J Cooper, Truro, Cornwall; 5th Mr P R Jennings & Miss S H Jeffery, Barnstaple, Devon; 6th Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall; Reserve Miss K Lee, Truro, Cornwall.

Dales, Fell & Highland, Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mrs P Cox, Bridgwater, Somerset; 2nd Miss A Jones, Hayle, Cornwall; 3rd Mrs E Roberts & Mrs C Quick, Crediton, Devon; 4th Miss C Gall, Redruth, Cornwall; 5th Mr & Mrs J Cockburn & Mrs C Smith, Okehampton, Devon; 6th Mrs G Baker, Newton Abbot, Devon; Reserve Miss K Hinton, Bridgwater, Somerset.

New Forest & Connemara, Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; 2nd Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon; 3rd Mr D Angilley, Truro, Cornwall; 4th Mr P R Jennings & Miss S H Jeffery, Barnstaple, Devon; 5th Mrs C Day, Umberleigh, Devon; 6th Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; Reserve Mrs M J Laity, Truro, Cornwall.

Dartmoor, Exmoor & Shetland, Stallion, Mare or Gelding, 4 years old and over, to be ridden: 1st Mr J & Mrs D Jordan, Newton Abbot, Devon; 2nd Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon.

Class 126 - CORNISH. Additional Prizes of £8, £6, & £3 will be awarded to the three highest placed horses, owned and bred by a Resident Cornish Exhibitor: 1st (Cornish) Mrs P Furniss, Helston, Cornwall; 2nd (Cornish) Miss K Carne, St Columb, Cornwall; 3rd (Cornish) Miss G Rase, Helston, Cornwall.

Class 129 - CORNISH. Additional Prizes of £8, £6, & £3 will be awarded to the three highest placed horses, owned and bred by a Resident Cornish Exhibitor: 1st (Cornish) Mr J Cooper, Truro, Cornwall; 2nd (Cornish) Miss S Pearce, Callington, Cornwall.

Class 131- CORNISH. Additional Prizes of £8, £6, & £3 will be awarded to the three highest placed horses, owned and bred by a Resident Cornish Exhibitor: 1st (Cornish) Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall; 2nd (Cornish) Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

A Welsh Pony & Cob Society Performance Medal is offered for the Best Welsh Section A Pony in Class 126. This is to be awarded to the highest placed Welsh Section A, but not lower than 4th place overall: Best Welsh Section A Mrs P Furniss, Helston, Cornwall.

The 2 highest placed Welsh Section A ponies, not already qualified, in Class 126 will qualify for the 'National Welsh Brynseion Stud Ridden Welsh Section A Championship': Winner Mrs P Furniss, Helston, Cornwall; Reserve Miss K Carne, St Columb, Cornwall.

A Welsh Pony & Cob Society Performance Medal is offered for the Best Welsh Section B Pony in Class 127. This to be awarded to the highest placed Welsh Section B, but not lower than 4th place overall: Best Welsh Section B Pony Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon.

The 2 highest placed Welsh Section B in Class 127, not already qualified, will qualify for the 'National Welsh Brynseion Stud Ridden Welsh Section B Championship': Winner Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon; Reserve Mrs D Cole, Barnstaple, Devon.

A Welsh Pony & Cob Society Performance Medal is offered for the Best Welsh Section C Pony in Class 128. This to be awarded to the highest placed Welsh Section C, but not lower than 4th place overall: Best Welsh Section C Pony Mrs L Hyland, St Austell, Cornwall.

The 2 highest placed Welsh Section C ponies in Class 128, not already qualified, will qualify for the 'National Welsh Brynseion Stud Ridden Welsh Section C Championship': Winner Mrs L Hyland, St Austell, Cornwall; Reserve Mr & Mrs R Curtis, Truro, Cornwall.

A Welsh Pony & Cob Society Performance Medal is offered for the Best Welsh Section D Pony in Class 129. This to be awarded to the highest placed Welsh Section D, but not lower than 4th place overall: Best Welsh Section D Pony Mrs D A Brown, Newquay, Cornwall.

The 2 highest placed Welsh Section D ponies in Class 129, not already qualified, will qualify for the 'National Welsh Brynseion Stud Ridden Welsh Section D Championship': Winner Mrs D A Brown, Newquay, Cornwall; Reserve Mrs S Hawken, Launceston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the Fell Pony Society for the Best Fell Pony in Class 130: Best Fell Pony Mrs P Cox, Bridgwater, Somerset.

A Special Rosette is offered by the Highland Pony Society for the Best Highland Pony in Class 130: Best Highland Pony Miss C Gall, Redruth, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the New Forest Pony Breeding and Cattle Society for the Best New Forest Pony in Class 131: Best New Forest Pony Miss L A Booth, Bodmin, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the British Connemara Pony Society for the Best Connemara in Class 131. Owned by a member of BCPS: Best Connemara Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

Qualifier for the British Connemara Pony Society Rosmeen Ridden Championship(NOT EXCEEDING 138cms) in Class 131: Winner Mr D Angilley, Truro, Cornwall.

Qualifer for the British Connemara Pony Society Rosmeen Ridden Champions (NOT EXCEEDING 148cms) in Class 131: Winner Mrs D Handley, Chulmleigh, Devon.

A Special Rosette is offered by the Dartmoor Pony Society for the Best registered Dartmoor in Class 132 shown by an exhibitor who is a member of the Society and their Membership Card is shown in the ring: Best Registered Dartmoor Pony Mrs J & Miss J Newbery, Exeter, Devon.

CHILDREN'S RIDING PONIES

B.S.P.S. Mare or Gelding 4 years old and over, not exceeding 128 cm (12.2 h.h.). Riders not to have attained their 13th birthday before 1 January in current year: 1st Mrs C L Pooley, Launceston, Cornwall; 2nd Mrs H Rusden, Newton Abbot, Devon; 3rd Mrs D Alderson, Liskeard, Cornwall.

B.S.P.S. Mare or Gelding 4 years old and over, exceeding 128 cm (12.2 h.h.) and not exceeding 138 cm (13.2 h.h.). Riders not to have attained their 15th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs B Moore, Tiverton, Devon; 2nd Mrs C Courtier, Exeter, Devon; 3rd Miss S Ross, Saltash, Cornwall.

B.S.P.S. Mare or Gelding 4 years old and over, exceeding 138 cm (13.2 h.h.) and not exceeding 148 cm (14.2 h.h.). Riders not to have attained their 17th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; 2nd Mrs T Thomas, Helston, Cornwall; 3rd Mrs A Durston, Taunton, Somerset.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 133. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Mrs C L Pooley, Launceston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 133 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs C L Pooley, Launceston, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 133 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs C L Pooley, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 134. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 134 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 135. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Mrs T Thomas, Helston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 135 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 135 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs T Thomas, Helston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 133 - 135: Champion Child's Riding Pony Mrs B Moore, Tiverton, Devon; Res Champ Child's Riding Pony Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

The Grampound Road Challenge Cup for the Best Exhibit in Classes 133 -135: Champion Child's Riding Pony Mrs B Moore, Tiverton, Devon; Reserve Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Child's Riding Pony: Champion Child's Riding Pony Mrs B Moore, Tiverton, Devon; Reserve Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

The Kellow Cup, presented by Mr & Mrs W D Kellow for the Best Child Rider in Classes 133 - 135: Best Child Rider Mrs T Thomas, Helston, Cornwall; Reserve Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

B.S.P.S. Rosettes will be awarded to the Champion and Reserve Champion Child's Riding Pony, providing the Pony is registered, owned and ridden by a Member of the B.S.P.S. The Champion will also qualify for the B.S.P.S. 'Mitten Asbestos' Champion of Champi: Champ Children's Riding Pony Mrs B Moore, Tiverton, Devon; Res Champ Child's Riding Pony Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

BSPS INTERMEDIATE SHOW RIDING TYPE

BSPS Intermediate Show Riding Type. Mare or Gelding 4 years old or over, exceeding 146cms but not exceeding 153cms. Riders not to have attained their 25th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs K Waters, Newquay, Cornwall; 2nd Miss S Burrows, Plymouth, Devon.

BSPS Intermediate Show Riding Type. Mare or Gelding 4 years old or over, exceeding 153cms but not exceeding 158cms. Riders not to have attained their 25th birthday before 1 January in the current year: 1st Miss A Frazier, Newton Abbot, Devon; 2nd Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 136. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Miss S Burrows, Plymouth, Devon.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 136 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs K Waters, Newquay, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 136 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Miss S Burrows, Plymouth, Devon.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 137. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Miss A Frazier, Newton Abbot, Devon.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 137 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Miss A Frazier, Newton Abbot, Devon.

BSPS INTERMEDIATE SHOW HUNTER TYPE

B.S.P.S. Open Intermediate Show Hunter. Mare or Gelding, 4 years and over, exceeding 148cms and not exceeding 158cms. Riders not to have attained their 25th birthday before 1 January in the current year: 1st Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall; 2nd Miss A Frazier, Newton Abbot, Devon; 3rd Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 138 to the highest palced pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 138 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall.

B.S.P.S. Rosettes will be awarded to the Champion and Reserve Champion Intermediate Pony, providing the pony is registered, owned and ridden by a Member of the B.S.P.S. The Champion will qualify for the B.S.P.S. 'Mitten Asbestos' Champion of Champions: Winner Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes will be offered in Classes 136 - 138: Champion Intermediate Pony Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall; Res Champ aIntermediate Pony () Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

A Special Prize of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Intermediate Pony: Champion Intermediate Pony Mr G Laity & Ms S Pickles, Truro, Cornwall; Reserve Mrs B Moore, Tiverton, Devon.

OPEN SHOW HUNTER PONIES

B.S.P.S. Best Pony of Show Hunter Type Gelding or Mare 4 years old and over, exceeding 143 cm (14.0 h.h.) and not exceeding 153 cm (15.0 h.h.). Riders not to have attained their 20th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs A E Enticott, Wellington, Somerset; 2nd Mrs L Andrew, Redruth, Cornwall; 3rd Mrs A Lievesley, Torquay, Devon.

B.S.P.S. Best Pony of Show Hunter Type Gelding or Mare 4 years old and over, exceeding 133 cm (13.0 h.h.) and not exceeding 143 cm (14.0 h.h.). Riders not to have attained their 17th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall; 2nd Mrs S Turner, Wadebridge, Cornwall.

B.S.P.S. Best Pony of Show Hunter Type Gelding or Mare 4 years old and over, exceeding 122 cm (12.0 h.h.) and not exceeding 133 cm (13.0 h.h.). Riders not to have attained their 14th birthday before 1 January in the current year: 1st Mrs E Turpin, Plymouth, Devon; 2nd Mrs S Holdaway, Launceston, Cornwall; 3rd Mrs S Pascoe, Beacon Cambourne, Cornwall; 4th Mrs S J Lanz, Taunton, Somerset.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 139 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs A E Enticott, Wellington, Somerset.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 139 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs L Andrew, Redruth, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 140 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 140 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 141 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs E Turpin, Plymouth, Devon.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 141 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs S Holdaway, Launceston, Cornwall.

CHILDS PONY ON LEADING REIN

B.S.P.S. Leading Rein pony not exceeding 122 cm (12.0 h.h.). Rider not to have attained their 8th birthday before 1 January in the current year. Ponies must be shown in SNAFFLE BRIDLES. The Attendant must affix the lead rein to the noseband to which it mu: 1st Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; 2nd Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall; 3rd Mrs M Woodman, Cullompton, Devon; 4th Miss E Stephens, Tiverton, Devon; Reserve Mrs P J Sobey, Launceston, Cornwall.

A Special Rosette will be awarded by the B.S.P.S. Cornwall Area to the highest placed pony in Class 143, owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 143 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

FIRST RIDDEN PONY

B.S.P.S.First Ridden Pony, Mare or Gelding 4 years old and over, not exceeding 122 cm (12.0 h.h.). Riders not to have attained their 10th birthday before 1 January in the current year. The Pony to be ridden off the Leading Rein and must be shown in SNAFFL: 1st Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall; 2nd Mr T Gibson, Bridgwater, Somerset.

A Special Prize of £3 is offered for the Best Rider in Class 144. *Special Prizes A328, A331, A334, A342, A345, A367 & A384. No rider may compete for more than one of these prizes: Winner Mr T Gibson, Bridgwater, Somerset; Reserve Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the B.S.P.S. Cornwall Area in Class 144 to the highest placed pony owned and exhibited by a member of the B.S.P.S. resident in Cornwall: Winner Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

A B.S.P.S. Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 144 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mr T Gibson, Bridgwater, Somerset.

B.S.P.S. Rosettes will be awarded to the Champion and Reserve Champion from Classes 143 & 144, providing the Pony is registered, owned and ridden by a Member of the B.S.P.S. The Champion will qualify for the B.S.P.S. 'Carrs BMW' Champion of Champions: Champion Classes 143 & 144 () Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; Res Champion Classes 143 & 144 Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

CHILD’S PONY OF HUNTER TYPE ON LEADING REIN

B.S.P.S. Leading Rein Pony of Hunter Type, Mare or Gelding 4 years old and over, not exceeding 122cms (12.0 h.h.). Riders not to have attained their 9th birthday before 1 January in the current year. The Judge will be looking for a pony suitable to take i: 1st Mrs M J Laity, Truro, Cornwall; 2nd Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; 3rd Mrs H Menhennet, Helston, Cornwall; 4th Mrs R M M Brown, Saltash, Cornwall; 5th Mrs M Woodman, Cullompton, Devon; 6th Miss N Budd, Redruth, Cornwall; Reserve Miss K Wearne, , Cornwall.

A B.S.P.S Black Country Saddles Best Rider Card will be awarded to the Best Rider in Class 145 who will then qualify for the final at the Summer Championships Show: Winner Mrs M J Laity, Truro, Cornwall.

The Cwmpennant Beau Perpetual Trophy (presented by Philip & Victoria Rogers) for the Winner of the Leading Rein Classes - Classes 143 & 145: Winner Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; Reserve Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion rosettes are offered in Classes 143 - 145: Champion Classes 143 - 145 Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; Res Champion Classes 143 - 145 Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

The Kellow Cup presented by Mr & Mrs W D Kellow for the Best Exhibit in Classes 143 - 145: Best Exhibit in Classes143-145 () Mrs S Lobb & Mrs F Dymond, Lostwithiel, Cornwall; Reserve Mrs E C Stanleick, Penzance, Cornwall.

MINIATURE HORSES

Miniature Horse Yearling Colt, Filly or Gelding not expected to exceed 38 inches at maturity: 1st Mrs I Man, London, ; 2nd Miss J Carne, St Columb Road, Cornwall; 3rd Mrs E V Yaxley, Honiton, Devon; 4th Miss D Singer, London, ; 5th Mrs L Taylor, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Miss E Gawler, Sherborne, Dorset.

Miniature Horse Two years old Colt, Filly or Gelding, not expected to exceed 38 inches at maturity: 1st Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; 2nd Mrs I Man, London, ; 3rd Mrs E V Yaxley, Honiton, Devon; 4th Miss J Carne, St Columb Road, Cornwall; Reserve Mrs J & Miss K Richards, Bodmin, Cornwall.

Miniature Horse Three Years and over, Colt, Filly or Gelding, not expected to exceed 38 inches at maturity: 1st Mrs E V Yaxley, Honiton, Devon; 2nd Miss D Singer, London, ; 3rd Mrs M Venner, St Austell, Cornwall; 4th Miss E Gawler, Sherborne, Dorset; Reserve Miss S Bartlett, Launceston, Cornwall.

Miniature Horse Four years and over, Stallion, Mare or Gelding not exceeding 38 inches: 1st Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; 2nd Mrs I Man, London, ; 3rd Mrs R Jones, Summercourt, Cornwall; 4th Miss J Carne, St Columb Road, Cornwall; 5th Mrs L Taylor, Shepton Mallet, Somerset; 6th Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; Reserve Miss D Singer, London, .

The Miniature Horse Club of Great Britain offer Champion and Reserve Champion Rosettes in Classes 162 - 165, taken from first and second placed horses in the classes: Champion Miniature Horse Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; Res Champion Miniature Horse Mrs I Man, London, .

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 162 - 165: Champion Miniature Horse Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; Res Champion Miniature Horse Mrs I Man, London, .

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Miniature Horse: Champion Miniature Horse Mrs K Broad, Redruth, Cornwall; Reserve Mrs I Man, London, .

HEAVY HORSES

Shire Horse (Registered) 1, 2 or 3 years old Colt, Gelding or Filly: 1st Mr M Roberts, Holsworthy, Devon; 2nd Mr C Wilton, Newton Abbot, Devon; 3rd Mrs P Johns, Launceston, Cornwall; 4th Mrs G Bower, Beaworthy, Devon.

Shire Horse (Registered). Gelding or Mare 4 years of age and over or Brood Mare 4 years of age and over, with own foal at foot: 1st Mr N & Mrs D Mail, Great Torrington, Devon; 2nd Mrs D James, Tavistock, Devon; 3rd Mrs P Johns, Launceston, Cornwall; 4th Mr K Trickey, Penryn, Cornwall.

Heavy Horse or Shire (Non-Registered). Gelding or Mare 4 years of age and over or Brood Mare 4 years of age and over, with own foal at foot: 1st Miss J Rogers, Truro, Cornwall; 2nd Mr R White, Hayle, Cornwall; 3rd Mr R White, Hayle, Cornwall.

Suffolk Horse, Gelding or Mare 4 years of age and over or Brood Mare 4 years of age and over, with own foal at foot: 1st Mr R Alderman, Torrington, Devon; 2nd Mr R Alderman, Torrington, Devon.

A Shire Horse Society Silver Plated Spoon and Rosette (which will be dispatched to the winner directly from the Shire Horse Soc Office) is offered to the Best Shire Mare or Filly in the Classes 171 & 172. No animal to be eligible to take more than one sil: Winner Mr M Roberts, Holsworthy, Devon.

The Henry Pollard Perpetual Cup, presented by the Late H Pollard Esq., for the Champion Shire Horse (Classes 171 & 172): Winner Mr M Roberts, Holsworthy, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 171 & 172: Champion Shire Horse Mr M Roberts, Holsworthy, Devon; Reserve Champion Shire Horse Mr N & Mrs D Mail, Great Torrington, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Shire Horse (Classes 171 & 172): Champion Shire Horse Mr M Roberts, Holsworthy, Devon.

A Perpetual Challenge Trophy presented by Mrs & The Late Mr A J R Chapman for the Champion Heavy Horse in Classes 173 & 174: Champion Heavy Horse Miss J Rogers, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 173 & 174: Champion Heavy Horse Miss J Rogers, Truro, Cornwall; Reserve Champion Heavy Horse Mr R White, Hayle, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Heavy Horse (Classes 173 & 174): Champion Heavy Horse Miss J Rogers, Truro, Cornwall.

The Malletts of Truro Cup for the Best 1, 2 or 3 year old in Classes 171, 173 & 175: Winner Mr M Roberts, Holsworthy, Devon.

The Suffolk Horse Society will award a Society Brass to each Suffolk forward: Winner Mr R Alderman, Torrington, Devon; Reserve Mr R Alderman, Torrington, Devon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 175 & 176: Champion Suffolk Horse Mr R Alderman, Torrington, Devon; Reserve Champion Suffolk Horse Mr R Alderman, Torrington, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Suffolk Horse (Classes 175 & 176): Champion Suffolk Horse Mr R Alderman, Torrington, Devon.

An In-Hand Qualifier Rosette for the West of England Heavy Horse Championships will be presented to the Show Champion of the Day. This will be taken from the Champions of Special Prizes A426, A429 & A434 (Champion classes 171 & 172, Champion Classes 173 &: Winner () Mr M Roberts, Holsworthy, Devon.

The Stewart Perpetual Memorial Challenge Cup, presented by Miss J Stewart in memory of Mrs M Stewart, for the Best Turned Out Animal in Classes 171 - 176: Winner Mr N & Mrs D Mail, Great Torrington, Devon; Reserve Mr R Alderman, Torrington, Devon.

WORKING / SHOW / DECORATED HARNESS

Gelding or Mare Heavy Horse in Working Harness: 1st Mr D Udy, Truro, Cornwall.

Gelding or Mare Heavy Horse in Show or Decorated Harness: 1st Mr R Alderman, Torrington, Devon; 2nd Mrs P Johns, Launceston, Cornwall; 3rd Mr J Hilton, St Austell, Cornwall.

A Show Harness Qualifier Rosette for the West of England Heavy Horse Championships will be presented to the highest placed on the day, down to 4th position, if necessary. A set of Harness can only be used upton one qualifying horse: Winner Mr R Alderman, Torrington, Devon.

A Decorated Harness Qualifier Rosette for the West of England Heavy Horse Champinships will be presented to the highest placed on the day, down to 4th position is necessary. A set of Harness can only be used upon one qualifying horse: Winner Mr J Hilton, St Austell, Cornwall.

HEAVY HORSE TURNOUTS/HORSE DRAWN FARM IMPLEMENT

Gelding or Mare, Heavy Horse Turnout, Farm or Trade (any breed), Singles, Pairs or Teams, exhibited in gears with 2 or 4 wheeled vehicles OR Horse Drawn Farm Implement other than cart or wagon: 1st Mr R Eddy, Penzance, Cornwall; 2nd The Hon E A H Boscawen DL, Truro, Cornwall; 3rd Mr M W Elford, Looe, Cornwall.

The Ernest John Udy Memorial Trophy, presented by Mr D Udy for the Winner of Class 179: Winner Mr R Eddy, Penzance, Cornwall.

The Suffolk Horse Society will award a Society Brass to each Suffolk forward: Winner The Hon E A H Boscawen DL, Truro, Cornwall.

DRIVING COMPETITIONS

Open Class for Singles, Pairs, Tandems or Teams, Non-Hackney Type, 4 years old and over, 138 cm (13.2 h.h.approx.) and under: 1st Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon; 2nd Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall; 3rd Mr B M Colebrook-Clark, Beaworthy, Devon.

Open Class for Singles, Pairs, Tandems or Teams, Non-Hackney Type, 4 years old and over, over 138 cm (13.2 h.h. approx): 1st Mr J Bulmer, Hereford, Herefordshire; 2nd The Hon E A H Boscawen DL, Truro, Cornwall; 3rd Mr R A Green, Newquay, Cornwall; 4th Mr R H Derryman, Wadebridge, Cornwall.

Open Class for Singles, Pairs, Tandems or Teams, Hackney Type, 4 years old and over: 1st Osborne Refrigerators Ltd, Chichester, West Sussex; 2nd Mr J S Hollister, Berkeley, Gloucestershire; 3rd Mr & Mrs B Honeywell, Saltash, Cornwall.

Class for Singles, Pairs, Tandems or Teams, Traditional Vehicles, 4 years old and over. Entries are restricted to bona fide exhibitors resident in the County of Cornwall. The whips, if not the exhibitor, must also be resident in the County of Cornwall: 1st Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall; 2nd Mr R A Green, Newquay, Cornwall; 3rd Mr & Mrs B Honeywell, Saltash, Cornwall; 4th The Hon E A H Boscawen DL, Truro, Cornwall; 5th Mrs P Maunder, Saltash, Cornwall; 6th Riding For The Disabled, Truro, Cornwall; Reserve Mrs L Forrester, Penzance, Cornwall.

Class for Singles, Pairs, Tandems or Teams, Non-Traditional Vehicles, 4 years old and over. Entries are restriced to bona fide exhibitors resident in the County of Cornwall. The whips, if not the exhibitior, must also be resident in the County of Cornwall: 1st Mrs E Kearney, Camborne, Cornwall; 2nd Miss J Sincock, Camborne, Cornwall; 3rd Mrs A Worrall, Torpoint, Cornwall; 4th Ms S Martin, Penzance, Cornwall.

A Junior Whip Class for a Single Turnout driven to a Traditional Type Vehicle by a young Driver aged 10 - 17 years: 1st Miss T Ball, St Blazey, Par, , Cornwall; 2nd Mr B M Colebrook-Clark, Beaworthy, Devon.

A Junior Whip Class for Singles, Pairs and Tandems, 4 years old and over. To be driven by Junior Whips 18 years or under and to be accompanied by an experienced groom. The Class to be judged on the ability of the drivers: 1st Mrs L Chapman, Penryn, Cornwall.

The Concours D'Elegance for Singles, Pairs, Tandems or Teams. The Concours D'Elegance is designed to establish the most elegant turnout. The winner will be the turnout, which in the opinion of the judge, presents the most elegant effect. This will include: 1st Mr J Bulmer, Hereford, Herefordshire; 2nd Mr J S Hollister, Berkeley, Gloucestershire; 3rd Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon; 4th Mr & Mrs B Honeywell, Saltash, Cornwall; 5th Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall.

Osborne Refrigerators Qualifier Rosette from Section (b) Qualifiers in Classes 180 - 182: Qualifier Mr J Bulmer, Hereford, Herefordshire.

Osborne Refrigerators Qualifier Rosette from section (c) Qualifier in Classes 180 - 182: Qualifier Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon.

Osborne Refrigerators Qualifier Rosette from Section (i) Qualifiers in Classses 180 - 182: Qualifier Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall.

The Victoria Food Private Driving Championship Qualifier Rosette is offered to the Champion or Reserve Champion from Classes 180 - 182: Qualifier Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 180 - 182: Champion Driving (1st Day) Osborne Refrigerators Ltd, Chichester, West Sussex; Res Ch Driving (1st Day) Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon.

The British Driving Society offers Rosettes to the Champion and Reserve Champion on the First Day, Classes 180 - 182: Champion Driving (1st Day) Osborne Refrigerators Ltd, Chichester, West Sussex; Res Champ Driving (1st Day) Mrs S Edwards, Ivybridge, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion - Driving (Classes 180 - 182): Champion - Driving (1st Day) Osborne Refrigerators Ltd, Chichester, West Sussex.

A Special Prize 'The Bill Tucker Memorial Trophy' presented by the Family for the Open Private Driving Champion (Classes 180 - 182): Champion Driving (1st Day) Osborne Refrigerators Ltd, Chichester, West Sussex.

The Cornish Driving Cup presented by the Cornwall British Driving Society for the Best Exhibit in the Cornish Driving Classes 183 & 184: Best Cornish Driving Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall; Reserve Mrs E Kearney, Camborne, Cornwall.

A Rosette is offered for the Best Hackney Horse in Class 183: Winner Mr & Mrs B Honeywell, Saltash, Cornwall.

A Rosette is offered for the Best Non-Hackney Horse in Class 183: Winner Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall.

A Rosette is offered for the Best Pair in Class 183: Winner Mrs M Ryder-Gordon, Launceston, Cornwall.

A Rosette is offered for the Best Non-Hackney Pony in Class 184: Winner Mrs E Kearney, Camborne, Cornwall.

A Rosette is offered for the Best Pair in Class 184: Winner Mrs E Kearney, Camborne, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Royal Cornwall Agricultural Association for the Best Non-Traditional Vehicle in Class 184: Winner Ms S Martin, Penzance, Cornwall.

Osborne Refrigerators Qualifier Rosette from Section (o) Qualifiers in Class 186: Qualifier Miss T Ball, St Blazey, Par, , Cornwall.

Osborne Refrigerators Qualifier Rosettes from Section (p) Qualifiers in Class 186: Qualifier Miss T Ball, St Blazey, Par, , Cornwall.

Mrs J Scrimshaw offers a Trophy for the Best Junior Whip in Class 187. To be won outright in the year of presentation: Best Junior Whip Mrs L Chapman, Penryn, Cornwall.

A Special Prize of a British Driving Society Rosette is offered for the Best Junior Whip: Best Junior Whip Mrs L Chapman, Penryn, Cornwall.

SHOW JUMPING

A Perpetual Challenge Trophy given in memory of Elizabeth Ingram, by her family, for the Highest Placed Rider in Class A, resident in Cornwall. Also a Special Prize of a Voucher for a 'Mears Jacket' is kindly offered by Countryshires: Winner Ms K Jones, Camborne, Cornwall; Reserve Ms S Gummow, St Austell, Cornwall.

Pigs

DUROC PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Boar born in 2013: 1st Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; 2nd Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; 3rd Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; 4th Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

Gilt born in 2013: 1st Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Duroc Male Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Reserve Champion Duroc Male Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Duroc Female Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Reserve Champion Duroc Female Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Duroc: Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 477 - 481: Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Reserve Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Duroc: Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Special Prizes of £30.00 to the Champion Duroc and £20.00 to the Reserve Champion Duroc are offered by M & S Hauliers Ltd., : Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Reserve Champion Duroc Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

BRITISH LOP PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall; 2nd Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall; 3rd Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall; 4th Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

Boar born in 2013: 1st Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall; 2nd Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; 3rd Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; 4th Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; 2nd Miss E Collings, Launceston, Cornwall.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Miss E Collings, Launceston, Cornwall; 2nd Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; 3rd Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; 4th Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall.

Gilt born in 2013: 1st Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall; 2nd Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall; 3rd Misses C & L Nicholas, Raglan, Gwent; 4th Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

'Lop of the Year' Heat - Male Champion from pigs born on or after 1 July 2012 and Rosette offered by the British Lop Pig Society: Qualifier Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall; Reserve Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion British Lop Male Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall; Res Champion British Lop Male Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall.

'Lop of the Year' Heat - Female Champion from pigs born on or after 1 July 2012 and Rosette offered by the British Lop Pig Society: Qualifier Mr S & Mrs C Berryman, Helston, Cornwall; Reserve Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion British Lop Female Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; Res Champ British Lop Female Miss E Collings, Launceston, Cornwall.

A Special Rosette is offered by the British Lop Pig Society for the Champion British Lop Pig: Champion British Lop Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; Reserve Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall.

'The Bezurrell Cup' for the Champion British Lop. Previously presented by Derek Eustice for Champion British Lop at the Royal Show, now returned to Cornwall: Champion British Lop Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 482 - 486. Also Special Prizes of £30.00 for the Champion British Lop & £20.00 for the Reserve Champion British Lop are offered by Mr Giles Eustice, Trevaskis Farm: Champion British Lop Mr G Eustice, Hayle, Cornwall; Reserve Champion British Lop Mr & Mrs J Collings, Launceston, Cornwall.

A Special Award of a Bone Plate generously provided by Chown China for the Champion British Lop: Champion British Lop Mr G Eustice, Hayle, Cornwall.

LANDRACE PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Boar born in 2013: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr M Brown, Newquay, Cornwall; 2nd Mr A Stanbury, Launceston, Cornwall; 3rd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Gilt born in 2013: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 2nd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Landrace Male Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Reserve Champion Landrace Male Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Landrace Female Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Res Champion Landrace Female Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Landrace: Champion Landrace Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 487 - 491: Champion Landrace Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Champion Landrace Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

A Perpetual Challenge Cup presented by the British Landrace Pig Society Ltd for the Champion Landrace Pig: Champion Landrace Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate is generously provided by Chown China for the Champion Landrace: Champion Landrace Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Special Prizes of £30.00 to the Champion Landrace and £20.00 to the Reserve Champion Landrace are offered by Provimi Ltd: Champion Landrace Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Champion Landrace Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

LARGE WHITE PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

Boar born in 2013: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 2nd Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

Gilt born in 2012 on or after 1 July: 1st Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; 2nd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 3rd Mr M Brown, Newquay, Cornwall; 4th Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Gilt born in 2013: 1st Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; 2nd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Large White Male Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Res Champ Large White Male Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Large White Female Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; Res Champ Large White Female Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Large White: Champion Large White Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; Reserve Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 492 - 496: Champion Large White Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; Reserve Champion Large White Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Large White: Champion Large White Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; Reserve Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

WELSH PIGS

Boar born in 2013: 1st Mr J Flay, Chepstow.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr J Flay, Chepstow, ; 2nd Mr J Flay, Chepstow, .

Gilt born in 2013: 1st Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent; 2nd Mr J Flay, Chepstow, .

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Welsh Male Mr J Flay, Chepstow, .

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Welsh Female Mr J Flay, Chepstow, ; Reserve Champion Welsh Female Edwards & Thomas, Croespenmaen Crumlin, Gwent.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Welsh: Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, ; Reserve Mr J Flay, Chepstow, .

A Special Rosette will be presented to the Best Welsh Pig - Qualifier for the Welsh Champion of Champions Competitions to be held at Beeston Market near Crewe on 1 September 2012: Qualifier Mr J Flay, Chepstow, ; Reserve Mr J Flay, Chepstow, .

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 497 - 501: Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, ; Reserve Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, .

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Welsh: Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, .

Special Prizes of £30.00 to the Champion Welsh and £20.00 to the Reserve Champion Welsh are offered by Truro Tractors Ltd., : Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, ; Reserve Champion Welsh Mr J Flay, Chepstow, .

LARGE BLACK PIGS

Boar born in 2013: 1st P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; 2nd P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; 3rd Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; 2nd Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

Gilt born in 2013: 1st P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; 2nd Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 3rd P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Large Black Male P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; Res Champion Large Black Male P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Large Black Female P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; Res Champ Large Black Female Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Large Black Pig Breeders Club for the highest placed club member: Winner P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; Reserve Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Large Black: Champion Large Black P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; Reserve Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 502 - 506: Champion Large Black P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset; Reserve Champion Large Black Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

The Ron Johnson Memorial Trophy for the Best Large Black Pig: Best Large Black Pig P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Large Black: Champion Large Black P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

MIDDLE WHITE PIGS

Boar born in 2013: 1st M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 2nd M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

Gilt born in 2013: 1st M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 2nd M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Prizes of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Middle White Male M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Middle White Female M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Champ Middle White Female M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Middle White: Champion Middle White M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Reserve M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Middle White Pig Breeders Club for the highest placed club member: Winner M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 507 - 511: Champion Middle Whtie M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Reserve Champion Middle White M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Middle White: Champion Middle White M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

TAMWORTH PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr A Brown, Minehead, Somerset.

Boar born in 2013: 1st Mr A Brown, Minehead, Somerset; 2nd Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; 3rd Mr A Brown, Minehead, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; 2nd Mr A Brown, Minehead, Somerset; 3rd Mr A Brown, Minehead, Somerset; 4th Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; Reserve TheHon Mrs Evelyn Boscawen, Truro, Cornwall.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr A Brown, Minehead, Somerset; 2nd Mr A Brown, Minehead, Somerset; 3rd Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; 4th Mrs A Andrews, Truro, Cornwall.

Gilt born in 2013: 1st Mr A Brown, Minehead, Somerset; 2nd Mr A Brown, Minehead, Somerset; 3rd TheHon Mrs Evelyn Boscawen, Truro, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Tamworth Male Mr A Brown, Minehead, Somerset; Reserve Champion Tamworth Male Mr A Brown, Minehead, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Tamworth Female Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; Res Champion Tamworth Female Mr A Brown, Minehead, Somerset.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Tamworth: Champion Tamworth Mrs A Andrews, Truro, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 512 - 516: Champion Tamworth Mrs A Andrews, Truro, Cornwall; Reserve Champion Tamworth Mr A Brown, Minehead, Somerset.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Tamworth Breeders Club for the Champion Tamworth: Champion Tamworth Mrs A Andrews, Truro, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Tamworth: Champion Tamworth Mrs A Andrews, Truro, Cornwall.

BERKSHIRE PIGS

Boar born in 2013: 1st Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; 2nd Mr P Balaam, Brixham, Devon.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; 2nd Mr P Balaam, Brixham, Devon.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; 2nd Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon.

Gilt born in 2013: 1st Miss C Williams, Exeter, Devon; 2nd Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; 3rd Miss C Williams, Exeter, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Berkshire Male Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; Res Champion Berkshire Male Mr P Balaam, Brixham, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Berkshire Female Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; Res Champion Berkshire Female Miss C Williams, Exeter, Devon.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Berkshire: Champion Berkshire Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; Reserve Miss C Williams, Exeter, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 517 - 521: Champion Berkshire Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; Reserve Champion Berkshire Miss C Williams, Exeter, Devon.

A Special Prize of a Berkshire Pig Breeders Club Champion of Champions Qualifier Rosette is offered by the Berkshire Pig Breeders Club: Qualifier Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon; Reserve Miss C Williams, Exeter, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Berkshire: Champion Berkshire Mrs S Fildes, Dartmouth, Devon.

BRITISH SADDLEBACK PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 2nd Mrs S Lomas, Taunton, Somerset; 3rd Mr M Brown, Newquay, Cornwall.

Boar born in 2013: 1st Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; 2nd M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 3rd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 4th Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall; 2nd Miss M Philp, Launceston, Cornwall; 3rd Mrs S Lomas, Taunton, Somerset; 4th Mrs S Andrew, Plymouth, Devon; Reserve Mr M Flindall, Penzance, Cornwall.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 2nd M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 3rd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 4th Mrs S Lomas, Taunton, Somerset; 5th Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall; 6th Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Gilt born in 2013: 1st Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; 2nd M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; 3rd Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; 4th M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champ British Saddleback Male Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Res Ch British Saddleback Male Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch British Saddleback Female M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Ch Brit Saddleback Female Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

Qualifier Rosettes for British Saddleback Breeding Female Championships. To be awarded to the Winners of Classes 524 & 525: Qualifier M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Reserve Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

Special Prize of Rosettes are offered by the British Saddleback Pig Breeders Club for the Champion and Reserve Champion British Saddleback: Champion British Saddleback M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Champ British Saddleback Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion British Saddleback: Champion British Saddleback M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Reserve Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 522 - 526: Champion British Saddleback M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Champ British Saddleback Mr E G Bailey, Launceston, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Saddleback Pig: Champion British Saddleback M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

GLOUCESTERSHIRE OLD SPOTS PIGS

Boar born in 2013: 1st Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; 2nd Mr M Smith, Burnham-On-Sea, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; 2nd Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; 2nd Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; 3rd Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; 4th Mr M Smith, Burnham-On-Sea, Somerset.

Gilt born in 2013: 1st Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; 2nd Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; 3rd Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; 4th Mr M Smith, Burnham-On-Sea, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Glos Old Spots Male Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; Res Ch Glos Old Spots Male Mr M Smith, Burnham-On-Sea, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Glos Old Spots Female Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; Res Ch Glos Old Spots Female Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Gloucestershire Old Spots: Champion Glos Old Spots Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; Reserve Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset.

A Special Prize of Qualifier & Reserve Qualifier Rosettes are offered by the Gloucestershire Old Spots Pig Breeders Club for the Champion of Champions & Southern Championships Qualifiers: Qualifier Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; Reserve Qualifier Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 527 - 531: Champion Glos Old Spots Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset; Res Champion Glos Old Spots Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Gloucestershire Old Spots: Champion Glos Old Spots Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset.

Special Prizes of £30.00 to the Champion Gloucestershire Old Spots and £20.00 to the Reserve Champion Gloucestershire Old Spots are offered by Kevin J Frain - All Steel Fabrications Ltd., : Champion Glos Old Spots Mrs J Sims, Clevedon, North Somerset; Res Champion Glos Old Spots Mrs P Darvill, Beaminster, Dorset.

ANY OTHER PURE BREED PIGS

Boar, born in 2012: 1st Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Gilt born in 2013: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; 3rd Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

A Special Prizes of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch Any Other Pure Breed Male Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; Res/Ch AnyOther PureBreed Male Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Any Other Pure Breed Female Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; Res Ch AnyOtherPureBReedFemale Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

A Special Prize of £20 is offered by the New Forest & Hampshire County Show for the Best Hampshire Pig in Classes 532 - 536: Best Hampshire Pig Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Champion Modern Any Other Pure Breed Pig: Ch Modern Any Other Pure Breed Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; Reserve Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

A Special Prize of a Rosette is offered by the R.C.A.A. for the Champion Traditional Any Other Pure Breed Pig: Ch Traditional AOPB Pig Mr C J Sully, Taunton, Somerset; Reserve Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 532 - 536: Champion Any Other Pure Breed Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall; Res Ch Any Other Pure Breed Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

A Special Prize of a Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Any Other Pure Breed Pig: Ch Any Other Pure Breed Pig Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Any Other Pure Breed Pig: Ch Any Other Pure Breed Pig Mr J & Mrs R Kingdon, Newquay, Cornwall.

INTER-BREED PIG CHAMPIONSHIPS

A Special Prize of Rosettes will be awarded to the Champion & Reserve ChampionTraditional Pig. Breeds eligible are Berkshire, British Lop, British Saddleback, Gloucestershire Old Spots, Large Black, Middle White, Oxford Sandy & Blacks and Tamworth: Champion Traditional Pig () M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Champion Traditional Pig M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

Special Prizes of £25 for the Champion Traditional Pig and £15 for the Reserve ChampionTraditional Pig are kindly offered by Peake (GB) Ltd., : Champion Traditional Pig M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall; Res Champion Traditional Pig M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

The Plane Perpetual Trophy presented by Mr E G Bailey for the Champion Traditional Pig: Champion Traditional Pig M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes will be awarded to the Champion and Reserve Champion Modern Pig. The Breeds eligible are Duroc, Hampshire, Landrace, Large White , Pietrain & Welsh: Champion Modern Pig Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Champion Modern Pig Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

Special Prizes of £25.00 for the Champion Modern Pig and £15.00 for the Reserve Champion Modern Pig are kindly offered by Peake (GB) Ltd: Champion Modern Pig Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Champion Modern Pig Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

A Special Prize of Sashes will be awarded to the Supreme Champion & Reserve Supreme Champion Pigs in Classes 477 - 536: Supreme Champion Pig Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset; Reserve Supreme Champion Pig M W & C A Dunstan, Falmouth, Cornwall.

The Geoffrey Cloke Memorial Cup for the Supreme Champion Pig in Classes 477 - 536: Supreme Champion Pig Mr J Newth, Shepton Mallet, Somerset.

Pig of the Year Award (heat). The object of the award is to find the best Modern & Traditional Pigs as an example of their respective breeds born on or after 1st July of the year prior to the Show. See Schedule for qualifying status: Best Male Traditional Pig Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset; Best Male Modern Pig P G Snell & Sons, Yeovil, Somerset.

BPA Young Pig of the Year (heat). The object of the award is to determine the best young pig born in the year of the Show a an example of their respective breeds. See Schedule for qualifying status: Best Young Female Mr J Flay, Chepstow, ; Best Young Male Mr & Mrs A P & P C Rose, Chard, Somerset.

OXFORD SANDY & BLACK

Boar born in 2012: 1st Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Boar born in 2013: 1st Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent; 2nd Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent; 3rd () Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Sow or Gilt born before 1 July 2012: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 3rd Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire.

Gilt born in 2012, on or after 1 July: 1st Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire; 2nd Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire; 3rd Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent.

Gilt born in 2013: 1st Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent; 2nd Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire; 3rd Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent; 4th Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Oxford Sandy & Black Pig Society for the Best Oxford Sandy & Black Pig in Classes 544 - 548: Best Oxford Sandy & Black Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Qualifier for the Oxford Sandy & Black Pig Society Champion of Champions: Qualifier Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion & Reserve Champion Male: Ch Oxford Sandy & Black Male Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire; Res Ch Oxford Sandy&Black Male Mrs R Nicholas, Raglan, Gwent.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion & Reserve Champion Female: Ch Oxford Sandy&Black Female Mr C J Sully, Taunton, Somerset; Res Ch Oxford Sandy&BlackF/mal Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire.

A Breed Champion Rosette is offered by the British Pig Association for the Champion Oxford Sandy & Black: Champion Oxford Sandy & Black Mr C J Sully, Taunton, Somerset; Reserve Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 544 - 548: Champion Oxford Sandy & Black Mr C J Sully, Taunton, Somerset; Res Ch Oxford Sandy & Black Mr I Lawrence, Faingdon, Oxfordshire.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Oxford Sandy & Black: Champion Oxford Sandy & Black Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Rare breed sheep

RARE BREED SHEEP - LONGWOOL BREEDS

Ram, any age: 1st Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; 2nd Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 3rd Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; 4th Mr E R Tucker, Tavistock, Devon.

Ewe or Ewe with lamb or lambs: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 3rd Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; 4th Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 5th Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall.

Ram lamb: 1st Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; 2nd R & M Lugger, Ivybridge, Devon; 3rd Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 4th Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

Ewe lamb: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; 3rd Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; 4th R & M Lugger, Ivybridge, Devon.

A Special Prize of a Rosette is offered by the British Galway Sheep Society for the Best Galway in Classes 462 - 465: Best Galway Mr E R Tucker, Tavistock, Devon.

R C A A Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 462 - 465: Champion Longwool Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; Reserve Champion Longwool Mr E R Tucker, Tavistock, Devon.

RARE BREED SHEEP - SHORTWOOL BREEDS

Ram, any age: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mrs P Wills, Penzance, Cornwall.

Ewe or Ewe with lamb or lambs: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 3rd Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea.

Ewe lamb: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mrs P Wills, Penzance, Cornwall; 3rd Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea, ; 4th Mrs P Wills, Penzance, Cornwall.

RARE BREED SHEEP - PRIMITIVE BREEDS

Ram, any age: 1st Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 2nd Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

Ewe or Ewe with lamb or lambs: 1st Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; 2nd Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 3rd Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

Ram Lamb: 1st Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 2nd Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; 3rd Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall.

Ewe lamb: 1st Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; 2nd Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; 3rd Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 470 - 473: Champion Primitive Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; Reserve Champion Primitive Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall.

Sheep

BELTEX SHEEP

Aged Ram: 1st Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 2nd Mrs L Gregory, Launceston, Cornwall.

Shearling Ram: 1st Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 2nd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 3rd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 4th Miss T Cobbledick, Bude, Cornwall; 5th Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; Reserve Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon.

Aged Ewe to have reared a lamb in 2013: 1st Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; 2nd Mrs L Gregory, Launceston, Cornwall; 3rd Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 4th Miss T Cobbledick, Bude, Cornwall; Reserve Miss R L Prouse, Bude, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 2nd Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 3rd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 4th Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; 5th Miss R L Prouse, Bude, Cornwall; Reserve Mr R Coad, Newquay, Cornwall.

Ram Lamb: 1st Miss R L Prouse, Bude, Cornwall; 2nd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 3rd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 4th J & G Howieson, Watchet, Somerset; 5th Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; Reserve J & G Howieson, Watchet, Somerset.

Ewe Lamb: 1st Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 2nd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 3rd Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 4th Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; 5th Miss T Cobbledick, Bude, Cornwall; Reserve Mrs L Gregory, Launceston, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male. Also a Special Prize of Rosettes are offered by the Beltex Sheep Society for the Champion & Reserve Champion Male: Champion Beltex Male Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; Reserve Champion Beltex Male Miss R L Prouse, Bude, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A, for the Champion and Reserve Champion Female. Also a Special Prize of Rosettes are offered by the Beltex Sheep Society for the Champion & Reserve Champion Female: Champion Beltex Female Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; Reserve Champion Beltex Female Miss L Moorhouse, Exeter, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 301 - 306: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; Reserve Champion Beltex Miss R L Prouse, Bude, Cornwall.

The 'John Marshall Memorial Cup' presented by Dave Powell, John Howieson and families for the Champion Beltex Sheep: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of Champion and Reserve Champion Rosettes are offered by the Beltex Sheep Society for the Champion and Reserve Champion Beltex: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; Reserve Champion Beltex Miss R L Prouse, Bude, Cornwall.

A Special Prize of a Glass Tumbler presented by the South West Beltex Sheep Club for the Champion Beltex: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Beltex: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Beltex: Champion Beltex Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon.

BORDER LEICESTER SHEEP

Aged Ram: 1st Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Shearling Ram: 1st M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 2nd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 3rd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; Reserve Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Aged Ewe: 1st Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; 2nd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 3rd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 2nd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; 3rd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Reserve Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Ram Lamb: 1st M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 2nd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 3rd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 2nd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch Border Leicester Male M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Res Ch Border Leicester Male M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Border Leicester Female M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Res Ch Border Leicester Female Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 307 - 312: Champion Border Leicester M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Res Champion Border Leicester M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Border Leicester: Champion Border Leicester M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Reserve M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Border Leicester: Champion Border Leicester M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Reserve M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

A Special Prize and Rosette (which will be forwarded after the Show) sponsored by Galloway & MacLeod and offered by The Society Of Border Leicester Sheep Breeders will be presented to the Champion Border Leicester, provided it has not already won this pri: Winner M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; Reserve M J & V M Pile, Barnstaple, Devon.

BRITISH CHAROLLAIS SHEEP

Aged Ram: 1st Mr G F Burrough, Honiton, Devon.

Shearling Ram: 1st Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 2nd Mr G F Burrough, Honiton, Devon; 3rd Mrs L Brewer, Padstow, Cornwall.

Aged Ewe: 1st Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; 2nd Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; 3rd Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; 4th D E & M J Smith, Umberleigh, Devon; Reserve Mrs L Brewer, Padstow, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; 2nd Mr G F Burrough, Honiton, Devon; 3rd Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; Reserve Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

Ram Lamb, born on or after 1 December 2012: 1st Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 2nd Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; 3rd Mr G F Burrough, Honiton, Devon; 4th Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; 5th Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon; Reserve D E & M J Smith, Umberleigh, Devon.

Ewe Lamb, born on or after 1 December 2012: 1st Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 2nd Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; 3rd Mr G F Burrough, Honiton, Devon; Reserve Mrs L Brewer, Padstow, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champ British Charollais Male Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Res Ch British Charollais Male Mr R Hopper, Tiverton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch British Charollais Female Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon; R/Ch British Charollais Female Mr & Mrs M Alford, Cullompton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 313 - 318: Champion Britsih Charollais Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Res Champ British Charollais Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

A Special Prize of a Champion Rosette is offered by the British Charollais Sheep Society for the Champion British Charollais: Champion British Charollais Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Reserve Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

The Burrough Cup, presented by Mr & Mrs G F Burrough, for the Champion British Charollais Sheep: Champion British Charollais Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Reserve Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Charollais: Champion British Charollais Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Reserve Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Charollais: Champion British Charollais Mr R Hopper, Tiverton, Devon; Reserve Mrs C E Irwin, Umberleigh, Devon.

BRITISH VENDEEN SHEEP

Aged Ram: 1st Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 3rd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 4th Mr B Drury, Dartmouth, Devon.

Shearling Ram: 1st Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 2nd Mr P Drury, Dartmouth, Devon; 3rd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire.

Aged Ewe: 1st Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 3rd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 4th Mr B Drury, Dartmouth, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mr B Drury, Dartmouth, Devon; 2nd Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire; 3rd Mr P Drury, Dartmouth, Devon; 4th Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire.

Ram Lamb: 1st Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 3rd Mr B Drury, Dartmouth, Devon; 4th Mr P Drury, Dartmouth, Devon.

Ewe Lamb: 1st Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr B Drury, Dartmouth, Devon; 3rd Mr P Drury, Dartmouth, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion British Vendeen Male Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; Res Ch British Vendeen Male Mr C J Vernon Miller, Shipston-on-Stour, Warwickshire.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champ British Vendeen Female Mr B Drury, Dartmouth, Devon; Res Ch British Vendeen Female Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 319 - 324: Champion British Vendeen Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; Res Champion British Vendeen Mr B Drury, Dartmouth, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion British Vendeen: Champion British Vendeen Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; Reserve Mr B Drury, Dartmouth, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion British Vendeen: Champion British Vendeen Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; Reserve Mr B Drury, Dartmouth, Devon.

DEVON & CORNWALL LONGWOOL SHEEP

Single Shearing Ram: 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 3rd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall.

Yearling Ewe: 1st M & S Darke, Kingsbridge, Devon; 2nd J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

Single Ewe with her lamb or lambs: 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 3rd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall.

Ram Lamb: 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall; 3rd M & S Darke, Kingsbridge, Devon.

The Bice Memorial Perpetual Challenge Cup for the Best Group of Devon and Cornwall Long-Wool Sheep, i.e. 1 Ram or Ram Lamb, 1 Ewe and 1 Ewe Lamb: Best Group J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; Reserve Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch Devon & Cwll Longwool Male J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; Res Ch Dvn & Cwll LongwoolMale J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Devon & Cwll LongwoolFemale M & S Darke, Kingsbridge, Devon; Res Ch Dvn&Cwll LongwoolFemale J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 325 - 330: Ch Devon & Cornwall Longwool M & S Darke, Kingsbridge, Devon; Res Ch Dvn & Cornwall Longwool J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

The Essington Cup, presented by Messrs Drake Bros to be awarded to the Champion exhibit in the Devon & Cornwall Long-Wool Classes: Ch Devon & Cornwall Longwool M & S Darke, Kingsbridge, Devon; Reserve J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Devon & Cornwall Long-Wool: Ch Devon & Cornwall Longwool M & S Darke, Kingsbridge, Devon; Reserve J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Devon & Cornwall Long-Wool: Ch Devon & Cornwall Longwool M & S Darke, Kingsbridge, Devon; Reserve J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

DORSET HORN & POLL DORSET SHEEP

Ram, Shearling or over: 1st V P, M & A Care, Helston, Cornwall; 2nd Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; 3rd Mr N Burrington, Kenton, Devon; 4th Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; Reserve Mr M Hayman, Sidmouth, Devon.

Aged Ewe: 1st Mr T C Clarke, Crediton, Devon; 2nd Mr N Burrington, Kenton, Devon; 3rd Mr N Burrington, Kenton, Devon; Reserve Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mr N Burrington, Kenton, Devon; 2nd Mr M Hayman, Sidmouth, Devon; 3rd Mr T C Clarke, Crediton, Devon; 4th Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; Reserve Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

Ram Lamb: 1st Mr T C Clarke, Crediton, Devon; 2nd Mr T C Clarke, Crediton, Devon; 3rd Mr M Hayman, Sidmouth, Devon; 4th Mr D Sandercock, Delabole, Cornwall; Reserve V P, M & A Care, Helston, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; 2nd Mr M Hayman, Sidmouth, Devon; 3rd Mr T C Clarke, Crediton, Devon; 4th Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Reserve Mr M Hayman, Sidmouth, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch Dst Horn & Poll Dorset Male Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Res Ch Dst Horn & Poll DstMale V P, M & A Care, Helston, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Dst Horn & Poll Dst F/male Mr N Burrington, Kenton, Devon; Res Ch Dst Horn & Poll Dst F/m Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 331 - 335: Ch Dorset Horn & Poll Dorset Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Res Ch Dst Horn & Poll Dorset Mr N Burrington, Kenton, Devon.

A Championship Cup is offered for the Best Registered Exhibit in the Classes: Ch Dorset Horn & Poll Dorset Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon.

A Championship Rosette is provided by the Dorset Horn & Poll Dorset Sheep Breeders Association for the Champion Dorset Horn & Poll Dorset: Ch Dorset Horn & Poll Dorset Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Reserve Mr N Burrington, Kenton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Dorset Horn and Poll Dorset: Ch Dorset Horn & Poll Dorset Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Reserve Mr N Burrington, Kenton, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Dorset Horn & Poll Dorset: Ch Dorset Horn & Poll Dorset Mr T C Clarke, Crediton, Devon; Reserve Mr N Burrington, Kenton, Devon.

The Polgreen Trophy, for the Best Group of 1 Ram, any age; 1 Yearling Ewe; 1 Ewe Lamb: Winner Mr N Burrington, Kenton, Devon; Reserve Mr T C Clarke, Crediton, Devon.

EXMOOR HORN SHEEP

Aged Ram: 1st Brown & Allum, Tiverton, Devon; 2nd Mrs S Westwood, Minehead, Somerset; 3rd Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset.

Shearling Ram: 1st Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; 2nd Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; 3rd Mrs S Westwood, Minehead, Somerset.

Aged Ewe: 1st Miss K Lane, Winkleigh, Devon; 2nd Mrs S Westwood, Minehead, Somerset; 3rd Miss K Lane, Winkleigh, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; 2nd Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset; 3rd Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; 4th Brown & Allum, Tiverton, Devon.

Ram Lamb: 1st Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset; 2nd Brown & Allum, Tiverton, Devon; 3rd Mrs S Westwood, Minehead, Somerset; 4th Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset.

Ewe Lamb: 1st Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset; 2nd Brown & Allum, Tiverton, Devon; 3rd Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; 4th Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Exmoor Horn Male Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Res Champion Exmoor Horn Male Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Exmoor Horn Female Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Res Ch Exmoor Horn Female Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 336 - 341: Champion Exmoor Horn Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Reserve Champion Exmoor Horn Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset.

A Special Prize of £25 is offered by Andrew Lane Ltd for the Champion Exmoor Horn: Champion Exmoor Horn Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Reserve Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Exmoor Horn: Champion Exmoor Horn Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Reserve Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Exmoor Horn: Champion Exmoor Horn Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset; Reserve Mrs T Blackmore, Dulverton, Somerset.

GREYFACE DARTMOOR SHEEP

Yearling Ram: 1st Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 2nd Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset.

Ram, 2 shear or over: 1st Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset; 2nd Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall; 3rd Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Reserve Mrs M Osborne, Bude, Cornwall.

Yearling Ewe: 1st Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 2nd Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 3rd Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset; Reserve Mr D C Delve, Templecombe, Somerset.

Ewe and her ram lamb or lambs (ewe and lamb or lambs to be judged on a 50/50 basis): 1st Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 3rd Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall; Reserve Mrs M A Rickson, Honiton, Devon.

Ewe and her ewe lamb or lambs (ewe and lamb or lambs to be judged on a 50/50 basis): 1st Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 3rd Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall; Reserve Mrs M A Rickson, Honiton, Devon.

Ram Lamb: 1st Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 3rd Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; Reserve Mr D C Delve, Templecombe, Somerset.

Group of Three i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 3rd Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall; Reserve Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch Greyface Dartmoor Male Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Res Ch Greyface Dartmoor Male Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset.

A Special Prize of £10 and a Rosette is offered by the Dartmoor Sheep Breeders Association for the Best Male, to be the property of and exhibited by a member of the Association: Winner Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Reserve Miss V B Pratt, Templecombe, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Greyface Dartmoor Female Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; Res Ch Greyface DartmoorFemale Mrs M A Rickson, Honiton, Devon.

A Special Prize of £10 and a Rosette is offered by the Dartmoor Sheep Breeders Association for the Best Female, to be the property of and exhibited by a member of the Association: Winner Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; Reserve Mrs M A Rickson, Honiton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 342 - 348: Champion Greyface Dartmoor Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Res Champion Greyface Dartmoor Mrs M Osborne, Bude, Cornwall.

The Olive Luce Perpetual Challenge Trophy, presented by Miss J House and Mr J W Mead for the Champion Greyface Dartmoor: Champion Greyface Dartmoor Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Reserve Mrs M Osborne, Bude, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Greyface Dartmoor: Champion Greyface Dartmoor Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Reserve Mrs M Osborne, Bude, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Greyface Dartmoor: Champion Greyface Dartmoor Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; Reserve Mrs M Osborne, Bude, Cornwall.

HAMPSHIRE DOWN SHEEP

Ram, shearling or over: 1st Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 2nd Mr C J Westlake, Tiverton, Devon; 3rd Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 4th Mr C J Westlake, Tiverton, Devon.

Ewe, shearling or over: 1st Mr C J Westlake, Tiverton, Devon; 2nd Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon; 3rd The Bersey Family, Torpoint, Cornwall; 4th Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; Reserve Mr M Adams, Wotton Under Edge, Glos.

Ram lamb born on or after 1.12.2012: 1st Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; 2nd Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 3rd Mr R J Cole, Tavistock, Devon; 4th Mr M Adams, Wotton Under Edge, Glos; Reserve Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon.

Ram lamb born on or after 1.12.2012, untrimmed except for head and tail: 1st Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon; 2nd Mr R J Cole, Tavistock, Devon; 3rd Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; Reserve Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon.

Ewe lamb born on or after 1.12.2012: 1st Mr R J Cole, Tavistock, Devon; 2nd Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon; 3rd Mr M Adams, Wotton Under Edge, Glos; 4th Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 5th Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Reserve Mr R J Cole, Tavistock, Devon.

Ewe Lamb, born on or after 1.12.2012, untrimmed except for head and tail: 1st Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 2nd Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon; 3rd Mr & Mrs P Rea, Wadebridge, Cornwall.

Group of Three, i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire; 2nd Mr C J Westlake, Tiverton, Devon; 3rd Mr M Adams, Wotton Under Edge, Glos.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Hampshire Down Male Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Res Ch Hampshire Down Male Mr R J Vincent, Gelliwen, Carmarthenshire.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Hampshire Down Female Mr C J Westlake, Tiverton, Devon; Res Ch Hampshire Down Female Mr R J Cole, Tavistock, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 349 - 355: Champion Hampshire Down Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Res Champion Hampshire Down Mr C J Westlake, Tiverton, Devon.

The Hampshire Down Millennium Perpetual Plate, presented by South West Hampshire Down Sheepbreeders Club, for the Hampshire Down Breed Champion: Champion Hampshire Down Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Reserve Mr C J Westlake, Tiverton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Hampshire Down: Champion Hampshire Down Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Reserve Mr C J Westlake, Tiverton, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Hampshire Down: Champion Hampshire Down Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Reserve Mr C J Westlake, Tiverton, Devon.

JACOB SHEEP

Ram, Shearling or over: 1st C & C Slee, Bideford, Devon; 2nd C & C Slee, Bideford, Devon; 3rd Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon.

Ewe which has reared progeny during the year of the Show: 1st C & C Slee, Bideford, Devon; 2nd Mrs D Ruscombe-King, Boscastle, Cornwall; 3rd J & A Milner, Wimborne, Dorset; Reserve J & A Milner, Wimborne, Dorset.

Shearling Ewe: 1st Miss S Cornelius, Launceston, Cornwall; 2nd Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; 3rd C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve Mrs D Ruscombe-King, Boscastle, Cornwall.

Ram Lamb: 1st Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; 2nd C & C Slee, Bideford, Devon; 3rd J & A Milner, Wimborne, Dorset; 4th C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve Mrs D Ruscombe-King, Boscastle, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; 2nd C & C Slee, Bideford, Devon; 3rd C & C Slee, Bideford, Devon; 4th Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; Reserve J & A Milner, Wimborne, Dorset.

Group of Three, i.e. Ram, any age and 2 females: 1st C & C Slee, Bideford, Devon; 2nd Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; 3rd J & A Milner, Wimborne, Dorset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Jacob Male C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve Champion Jacob Male Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Jacob Female C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve Champion Jacob Female C & C Slee, Bideford, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 356 - 361: Champion Jacob C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve Champion Jacob C & C Slee, Bideford, Devon.

A Special Prize of a Championship Rosette is offered by the Jacob Sheep Society for the Breed Champion: Champion Jacob Mrs D Ruscombe-King, Boscastle, Cornwall; Reserve C & C Slee, Bideford, Devon.

The Revel Flock Challenge Trophy for the Champion Jacob Sheep: Champion Jacob C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve C & C Slee, Bideford, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Jacob: Champion Jacob C & C Slee, Bideford, Devon; Reserve C & C Slee, Bideford, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Jacob: Champion Jacob Mrs D Ruscombe-King, Boscastle, Cornwall; Reserve C & C Slee, Bideford, Devon.

LLEYN SHEEP

Aged Ram: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mr A J Stephens, Callington, Cornwall; 3rd Mr D C & Mrs EM Stacey, Minehead, Somerset.

Shearling Ram: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 3rd Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon; 2nd Mr D C & Mrs EM Stacey, Minehead, Somerset; 3rd Mrs G C Adams, Truro, Cornwall.

Ewe with twin lambs at foot: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

Ewe that has reared a lamb in the year of Show: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mr A J Stephens, Callington, Cornwall; 3rd Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

Group of Three, i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon; 3rd Mr D C & Mrs EM Stacey, Minehead, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Lleyn Male Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; Reserve Champion Lleyn Male Mrs G C Adams, Truro, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Lleyn Female Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon; Reserve Champion Lleyn Female Mrs G C Adams, Truro, Cornwall.

The Roseland Perpetual Cup presented by Gill & John Adams for the Champion Lleyn Sheep: Champion Lleyn Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; Reserve Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 362 - 367: Champion Lleyn Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; Reserve Champion Lleyn Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Lleyn: Champion Lleyn Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; Reserve Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Lleyn: Champion Lleyn Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; Reserve Mrs S P Sayers, Plymouth, Devon.

ROUSSIN SHEEP

Aged Ram: 1st Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 2nd Mr T Nancekivell, Bude, Cornwall; 3rd J & G Howieson, Watchet, Somerset.

Shearling Ram: 1st Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 2nd Mr D J Prouse, Holsworthy, Devon; 3rd Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 4th Mr T Nancekivell, Bude, Cornwall.

Aged Ewe: 1st Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Mr T Nancekivell, Bude, Cornwall; Reserve Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 2nd Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 3rd Mr T Nancekivell, Bude, Cornwall; 4th Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

Ram Lamb: 1st Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 2nd Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 3rd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; 4th Mr T Nancekivell, Bude, Cornwall; Reserve Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

Ewe Lamb: 1st Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Mr D J Prouse, Holsworthy, Devon; 4th Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; Reserve Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Roussin Male Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Champion Roussin Male Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

A Special Prize of a £25 voucher is offered by H J Ward Agriculture for the Best Ram Lamb, bred by Exhibitor: Best Roussin Ram Lamb Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; Reserve Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Roussin Female Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; Res Champion Roussin Female Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 368 - 373: Champion Roussin Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Champion Roussin Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Roussin: Champion Roussin Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Roussin: Champion Roussin Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

The Roussin Society Annual Challenge Cup for the Champion Roussin. To be won outright in year of presentation: Champion Roussin Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

RYELAND SHEEP

Aged Ram: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Mr H J Mills, Ashreigney, Devon; 3rd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; Reserve Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon.

Shearling Ram: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; 3rd Mr H J Mills, Ashreigney, Devon.

Aged Ewe: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; 3rd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; Reserve Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea, .

Shearling Ewe: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Mr H J Mills, Ashreigney, Devon; 3rd Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea, .

Ram Lamb: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; 3rd Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea, .

Ewe Lamb: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Mr S Gilbert & Ms B Jones, Swansea, ; 3rd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Ryeland Male Mr R P Wear, Bristol, ; Reserve Champion Ryeland Male Mr R P Wear, Bristol, .

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Ryeland Female Mr R P Wear, Bristol, ; Res Champion Ryeland Female Mr R P Wear, Bristol, .

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 374 - 379: Champion Ryeland Mr R P Wear, Bristol, ; Reserve Champion Ryeland Mr R P Wear, Bristol, .

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Ryeland: Champion Ryeland Mr R P Wear, Bristol, .

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Ryeland: Champion Ryeland Mr R P Wear, Bristol, .

SCOTCH BLACK-FACED SHEEP

Yearling Ram: 1st Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 2nd Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 3rd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon.

Old Ram: 1st Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; 2nd Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

Single Ewe with her Ram Lamb or Lambs: 1st Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 2nd Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 3rd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon.

Single Ewe with her Ewe Lamb or Lambs: 1st Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 2nd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon.

Single Yearling Ewe: 1st Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 2nd Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon.

Ram Lamb: 1st Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 2nd Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

Group of Three i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 2nd Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champ Scotch Black-Faced Male Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Res Ch Scotch Black-Faced Male Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of £10 is offered by the West of England Blackface Sheep Breeders' Association for the Best Male exhibited in Classes 380, 381 & 385: Best Male Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch Scotch Black-Faced Female Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; R/Ch Scotch Black-Faced Female Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of £10 is offered by the West of England Blackface Sheep Breeders' Association for the Best Female exhibited in Classes 382 - 384: Best Female Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 380 - 385: Champion Scotch Black-Faced Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Res Champ Scotch Black-Faced Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

The Cornelius Trophy (presented by P H Cornelius) for the Champion Scotch Black-Faced Sheep: Champion Scotch Black-Faced Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Scotch Black-Faced Sheep: Champion Scotch Black-Faced Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Scotch Black-Faced: Champion Scotch Black-Faced Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of £20 is offered by the West of England Blackface Sheep Breeders' Association for the Champion Sheep exhibited in Classes 380 - 385: Champion Scotch Black-Faced Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

SOUTHDOWN SHEEP

Aged Ram: 1st Mrs A Woollard, Crediton, Devon; 2nd Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

Shearling Ram: 1st Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; 2nd Mrs A Woollard, Crediton, Devon; 3rd Mr B L Collings, Launceston, Cornwall.

Aged Ewe: 1st Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; 2nd Mrs A Woollard, Crediton, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; 2nd Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; 3rd Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

Ram Lamb born in 2013: 1st Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; 2nd Mrs A Woollard, Crediton, Devon.

Ewe Lamb born in 2013: 1st Mrs A Woollard, Crediton, Devon; 2nd Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; 3rd Mrs A Woollard, Crediton, Devon.

Group of Three i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; 2nd Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; 3rd Mrs A Woollard, Crediton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Southdown Male Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex; Res Champion Southdown Male Mrs A Woollard, Crediton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Southdown Female Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; Res Champion Southdown Female Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Clases 387 - 393: Champion Southdown Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; Reserve Champion Southdown Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

A Special Prize of a Rosette is offered by the Southdown Sheep Society for the Best Southdown in the Show exhibited by a member of the Southdown Sheep Society: Champion Southdown Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; Reserve Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Southdown: Champion Southdown Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; Reserve Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Southdown: Champion Southdown Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; Reserve Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

SUFFOLK SHEEP

Ram, shearling or over, trimmed: 1st Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 2nd Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 3rd Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon; Reserve Mr M W Waycott, Ashburton, Devon.

Aged Ewe (having reared a lamb or lambs in the year of the Show): 1st Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 2nd Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 3rd Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon; 4th Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon.

Shearling Ewe, trimmed: 1st Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 2nd Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon; 3rd Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 4th Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 5th Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 6th Mr S Elsworthy, Bideford, Devon; Reserve Mr B L Collings, Launceston, Cornwall.

Ewe Lamb, trimmed: 1st Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 2nd Mr S Elsworthy, Bideford, Devon; 3rd Mr S Elsworthy, Bideford, Devon; 4th Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 5th Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; Reserve Mr M W Waycott, Ashburton, Devon.

Ram Lamb, trimmed: 1st Mr M W Waycott, Ashburton, Devon; 2nd Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 3rd Mr S Elsworthy, Bideford, Devon; 4th Mr B L Collings, Launceston, Cornwall; 5th Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon.

Ram Lamb, untrimmed: 1st Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 2nd Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 3rd Mr S Elsworthy, Bideford, Devon; Reserve Mr M W Waycott, Ashburton, Devon.

Group of Three, i.e. Ram, any age and 2 females: 1st Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon; 2nd Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 3rd Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mr M W Waycott, Ashburton, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Suffolk Male Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; Reserve Champion Suffolk Male Mr R F Holmes, Exeter, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Suffolk Female Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Champ Suffolk Female Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 394 - 400: Champion Suffolk Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Champion Suffolk Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

The David Walter Trophy, for the Champion Sheep exhibited in the Suffolk Classes: Champion Suffolk Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Suffolk: Champion Suffolk Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

A Special Prize of a 'Best Exhibit' Rosette is offered by the Suffolk Sheep Society for the Champion Suffolk: Champion Suffolk Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Suffolk: Champion Suffolk Mr R F Holmes, Exeter, Devon; Reserve Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

The Michael Tancock Perpetual Memorial Trophy, presented by the Westcountry Suffolk Sheep Association, for the Best Animal Opposite Sex to the Suffolk Champion: Winner Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon.

TEXEL SHEEP

Aged Ram: 1st Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 2nd Mr R C L Watts, Taunton, Somerset.

Shearling Ram: 1st Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 2nd Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 3rd Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 4th Mr A J Carter, Dawlish, Devon; 5th Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall.

Aged Ewe, having nursed a lamb: 1st Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 2nd Chargot Estate, Watchet, Somerset; 3rd Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 2nd Chargot Estate, Watchet, Somerset; 3rd Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 4th Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall.

Ram Lamb, born on or after 1.1.2013: 1st Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall; 2nd Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 3rd Chargot Estate, Watchet, Somerset; Reserve Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall.

Ewe lamb, born on or after 1.1.2013: 1st Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; 2nd Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall; 3rd Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall; 4th Mr A J Carter, Dawlish, Devon; Reserve Chargot Estate, Watchet, Somerset.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Texel Male Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Champion Texel Male Mr A J Carter, Dawlish, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Texel Female Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Champion Texel Female Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 401 - 406: Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Texel: Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon.

A Special Prize of Champion and Reserve Champion Rosettes are offered by the Texel Sheep Society: Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Texel: Champion Texel Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon; Reserve Mr E W Quick & Sons, Crediton, Devon.

ZWARTBLES SHEEP

Aged Ram: 1st Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall; 2nd Messrs J Russell & J Kestell, Camelford, Cornwall.

Shearling Ram: 1st Mr C Hurst, Stourport-On-Severn, Worcestershire; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Miss H Blease, Ashwater, Devon.

Aged Ewe: 1st Miss C Alvares, Ashwater, Devon; 2nd Messrs J Russell & J Kestell, Camelford, Cornwall; 3rd Messrs J Russell & J Kestell, Camelford, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st Miss H Blease, Ashwater, Devon; 2nd Miss C Alvares, Ashwater, Devon; 3rd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 4th Mr C Hurst, Stourport-On-Severn, Worcestershire.

Ram Lamb: 1st Miss H Blease, Ashwater, Devon; 2nd Miss C Alvares, Ashwater, Devon; 3rd Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall; 2nd Messrs J Russell & J Kestell, Camelford, Cornwall; 3rd Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Zwartbles Male Miss H Blease, Ashwater, Devon; Res Champion Zwartbles Male Mr C Hurst, Stourport-On-Severn, Worcestershire.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Zwartbles Female Miss C Alvares, Ashwater, Devon; Res Champion Zwartbles Female Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Clases 407 - 412: Champion Zwartbles Miss C Alvares, Ashwater, Devon; Reserve Champion Zwartbles Miss H Blease, Ashwater, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Zwartbles: Champion Zwartbles Miss C Alvares, Ashwater, Devon; Reserve Miss H Blease, Ashwater, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Zwartbles: Champion Zwartbles Miss C Alvares, Ashwater, Devon; Reserve Miss H Blease, Ashwater, Devon.

ANY OTHER PURE BREED SHEEP - BRITISH NATIVE ORIGIN

Aged Ram: 1st Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 2nd Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 3rd Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon; Reserve Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

Shearling Ram: 1st Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon; 2nd Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 3rd Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; Reserve Rogers & Sons, Camelford, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st R & M Lugger, Ivybridge, Devon; 2nd Mr G & Miss K Bigwood, Taunton, Somerset; 3rd Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 4th R & M Lugger, Ivybridge, Devon.

Ram Lamb: 1st Rogers & Sons, Camelford, Cornwall; 2nd Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 3rd Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon; Reserve Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

Ewe Lamb: 1st Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 2nd Mr G & Miss K Bigwood, Taunton, Somerset; 3rd Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon; Reserve Rogers & Sons, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion AOPB B/Native Male Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; Res Ch AOPB B/Native Male Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion AOPB B/Native Female Mr G & Miss K Bigwood, Taunton, Somerset; Res Ch AOPB B/Native Female R & M Lugger, Ivybridge, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 413 - 418: Champion AOPB B/Native Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; Res Champ AOPB B/Native Mr G & Miss K Bigwood, Taunton, Somerset.

A Special Prize of a Rosette will be awarded for the Best Exhibit of a Longwool Breed in Classes 413 - 418: Best Longwool Exhibit R & M Lugger, Ivybridge, Devon; Reserve R & M Lugger, Ivybridge, Devon.

A Special Prize of a Rosette will be awarded for the Best Exhibit of a Shortwool Breed in Classes 413 - 418: Best Shortwool Exhibit Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; Reserve Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon.

ANY OTHER PURE BREED SHEEP - CONTINENTAL ORIGIN

Shearling Ram: 1st Mr R Hasson, Bude, Cornwall; 2nd Mr M McCann, South Brent, Devon.

Aged Ewe: 1st Mr M McCann, South Brent, Devon.

Shearling Ewe: 1st Mr R Hasson, Bude, Cornwall; 2nd Mr M McCann, South Brent, Devon.

Ram Lamb: 1st Mr R Hasson, Bude, Cornwall.

Ewe Lamb: 1st Mr M McCann, South Brent, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Ch AOPB Continental Male Mr R Hasson, Bude, Cornwall; Res Ch AOPB Continental Male Mr R Hasson, Bude, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Ch AOPB Continental Female Mr M McCann, South Brent, Devon; Res Ch AOPB Continental Female Mr R Hasson, Bude, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 419 - 424: Champion AOPB Continental Mr R Hasson, Bude, Cornwall; Res Champion AOPB Continental Mr R Hasson, Bude, Cornwall.

COMMERCIAL SHEEP

Pen of two Commercial Shearling ewes - any cross, unlambed or without lambs at foot: 1st Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; 4th Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon.

A Ewe (of any breed or cross) and her own twin lambs, sired by a Texel Ram: 1st Mr A Stanbury, Launceston, Cornwall; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Miss L Monk, Truro, Cornwall; 4th Mr A Stanbury, Launceston, Cornwall.

A Ewe (of any breed or cross) and her own twin lambs, sired by a ram of any breed other than Suffolk or Texel: 1st Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; 4th Miss H Blease, Ashwater, Devon; 5th Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 425 - 428: Champion Commercial Sheep Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Res Champion Commercial Sheep Mr A Stanbury, Launceston, Cornwall.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Commercial Sheep: Champion Commercial Sheep Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr A Stanbury, Launceston, Cornwall.

WOOL ON THE HOOF

Woolled Exhibit of the Beltex Breed: 1st Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; 2nd Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 3rd Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; Reserve Miss R L Prouse, Bude, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Border Leicester Breed: 1st Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; 2nd M J & V M Pile, Barnstaple, Devon; 3rd Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall.

Woolled Exhibit of the British Charollais Breed: 1st Mr J R Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mrs L Brewer, Padstow, Cornwall; 3rd Mr J R Osborne, Bude, Cornwall; Reserve D E & M J Smith, Umberleigh, Devon.

Woolled Exhibit of the British Vendeen Breed: 1st Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; 2nd Mr B Drury, Dartmouth, Devon; 3rd Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset; Reserve Mr & Mrs J W Durman, Bridgwater, Somerset.

Woolled Exhibit of the Devon & Cornwall Long-Wool Breed: 1st J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; 2nd Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall; 3rd M & S Darke, Kingsbridge, Devon.

Woolled Exhibit of the Dorset Horn and Poll Dorset Breed: 1st Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; 2nd Mr A J & Mrs AC Kingdon, Newquay, Cornwall; 3rd V P, M & A Care, Helston, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Exmoor Horn Breed: 1st Miss K Lane, Winkleigh, Devon; 2nd Mrs S Westwood, Minehead, Somerset; 3rd Mr T Atkins & Sons, Minehead, Somerset; Reserve Mr D Butt, Minehead, Somerset.

Woolled Exhibit of the Greyface Dartmoor Breed: 1st Mrs M Osborne, Bude, Cornwall; 2nd Mr M G V Thompson, Gunnislake, Cornwall; 3rd Mr D C Delve, Templecombe, Somerset; Reserve Mrs M A Rickson, Honiton, Devon.

Woolled Exhibit of the Hampshire Down Breed: 1st Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon; 2nd Mr M Adams, Wotton Under Edge, Glos; 3rd Mr R J Cole, Tavistock, Devon; Reserve Mr H C Derryman & Sons, Honiton, Devon.

Woolled Exhibit of the Jacob Breed: 1st C & C Slee, Bideford, Devon; 2nd Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon; 3rd J & A Milner, Wimborne, Dorset; Reserve C & C Slee, Bideford, Devon.

Woolled Exhibit of the Lleyn Breed: 1st Mrs G C Adams, Truro, Cornwall; 2nd Mrs G C Adams, Truro, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Roussin Breed: 1st Mrs S D Martyn, Launceston, Cornwall; 2nd Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; 3rd Mr R D & Mrs AE Molyneux, Okehampton, Devon; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Ryeland Breed: 1st Mr R P Wear, Bristol, ; 2nd Lt Col & Mrs C W Charlton, Honiton, Devon; 3rd Mr R P Wear, Bristol, ; Reserve Mr H J Mills, Ashreigney, Devon.

Woolled Exhibit of the Scotch Black-Faced Breed: 1st Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; 2nd Mr J Jordan, Newton Abbot, Devon; 3rd Mr I G Mortimore & Son, Chagford, Devon; Reserve Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Southdown Breed: 1st Mrs A Woollard, Crediton, Devon; 2nd Messrs D S & P Humphrey, Chichester, Sussex.

Woolled Exhibit of the Suffolk Breed: 1st Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 2nd Mr R F Holmes, Exeter, Devon; 3rd Mrs J Phillips, Falmouth, Cornwall; Reserve Mrs M-J Cornish, Buckfastleigh, Devon.

Woolled Exhibit of the Texel Breed: 1st Mr & Mrs N & J Phillips, Falmouth, Cornwall.

Woolled Exhibit of the Zwartbles Breed: 1st Miss C Alvares, Ashwater, Devon; 2nd Messrs J Russell & J Kestell, Camelford, Cornwall; 3rd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; Reserve Mr R J Hoadley, Bude, Cornwall.

Woolled Exhibit of Any Other Pure Breed - long wool: 1st R & M Lugger, Ivybridge, Devon; 2nd Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

Woolled Exhibit of Any Other Pure Breed - short wool: 1st Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon; 2nd Mr P D Prouse, Holsworthy, Devon; 3rd Messrs G E & E J Nicholls, South Molton, Devon.

Woolled Exhibit of Longwool Breed, British Native & Traditional Rare Breed Sheep: 1st Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 3rd Mr E R Tucker, Tavistock, Devon; Reserve Mrs S Poole, St Columb, Cornwall.

Woolled Exhibit of Shortwool Breed, British Native & Traditional Rare Breed Sheep: 1st Mr C J Sully, Taunton, Somerset; 2nd Mr C J Sully, Taunton, Somerset.

Woolled Exhibit of Primitive Breed, British Native & Traditional Rare Breed Sheep: 1st Mr & Mrs R & D Huxter, Crediton, Devon; 2nd Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; 3rd Mr & Mrs G R Howarth, Helston, Cornwall; Reserve Mr C R Stacey, Buckfastleigh, Devon.

The Ellacott Trophy, presented by Mrs M Ellacott to the memory of her late husband, Ted Ellacott, for the Best Wool on the Hoof Exhibit in Class 433: Winner J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; Reserve Miss L Cornelius, Camelford, Cornwall.

A Special Prize of a Salver presented by Devon & Cornwall Wools Ltd for the Best Longwool exhibit in the Wool on the Hoof Classes: Best Longwool Exhibit J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon; Reserve R & M Lugger, Ivybridge, Devon.

A Special Prize of a Salver presented by Devon & Cornwall Wools Ltd for the Best Shortwool exhibit in the Wool on the Hoof Classes: Best Shortwool Exhibit Mr R P Wear, Bristol, ; Reserve Miss C Alvares, Ashwater, Devon.

R.C.A.A. Champion and Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 429 - 451: Champion Wool on the Hoof Mr R P Wear, Bristol, ; Res Champion Wool on the Hoof J A Darke Ltd, Kingsbridge, Devon.

A Trophy is offered by the Natural Fibre Company for the Best Overall Fleece fo Spinning in Classes 429 - 451 to be won outright in year of presentation. The winner will also receive a Gift Voucher to purchase a Blacker Designs Product: Winner Mr R P Wear, Bristol, ; Reserve Miss C Alvares, Ashwater, Devon.

INTER-BREED SHEEP CHAMPIONSHIPS

Ram Lamb Championship for Pure Bred Ram Lambs born after 1 December 2012 already entered in the Breed or Rare Breed Classes. Also the Diamond Jubilee Cup: 1st () Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; 2nd Mr R Hopper, Tiverton, Devon; 3rd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 4th Mr R P Wear, Bristol, ; 5th Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; Reserve Mr D J & Mrs MM Biggs, Axminster, Devon.

Best Pair of Sheep of a Breed. A Special Prize is offered for the Best Pair of Sheep of a Breed, One Male and One Female.Also the Foot Anstey Perpetual Trophy: 1st Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 1st Mrs M A Rickson, Honiton, Devon; 2nd Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 2nd Mr R Lawrence, Winkleigh, Devon; 3rd Miss L Moorhouse, Exeter, Devon; 3rd Mr R J Darke & Miss J M Lapthorne, Kingsbridge, Devon; 4th Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; 4th Mr P H Cornelius, Camelford, Cornwall; 5th Mr R P Wear, Bristol, ; 5th Mr R P Wear, Bristol, .

The Coopers Animal Health Trophy for the Supreme Champion Sheep of all Breeds Classified. A Sash will also be presented by the R.C.A.A. to the Supreme Champion. Special Prizes of £225.00 for the Supreme Champion Sheep & £125.00 for the Reserve Supreme Cha: Supreme Champion Sheep () Mr D Taylor & Mrs R Haynes, Holsworthy, Devon; Res Supreme Champion Sheep Mr R Hopper, Tiverton, Devon.

BLUE TEXEL SHEEP

Aged Ram: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall.

Shearling Ram: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; 3rd Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

Aged Ewe: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

Shearling Ewe: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

Ram Lamb: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Miss A H & Mrs S Payne, Newquay, Cornwall; Reserve Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

Ewe Lamb: 1st Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 2nd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; 3rd Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Reserve Mrs G B Renfree, Liskeard, Cornwall.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Male: Champion Blue Texel Male Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Res Champion Blue Texel Male Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

A Special Prize of Rosettes are offered by the R.C.A.A. for the Champion and Reserve Champion Female: Champion Blue Texel Female Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Res Champion Blue Texel Female Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

R.C.A.A. Champion & Reserve Champion Rosettes are offered in Classes 549 - 554: Champion Blue Texel Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Reserve Champion Blue Texel Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

A Special Award of a Bone China Plate generously provided by Chown China for the Champion Blue Texel: Champion Blue Texel Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Reserve Champion Blue Texel Miss S C Chambers, Totnes, Devon.

A Special Prize of a £25 Voucher is offered by Agri-Lloyd for the Champion Blue Texel: Champion Blue Texel Miss S C Chambers, Totnes, Devon; Reserve Miss S C Chambers, Totnes, Devon;

Read more from Western Morning News

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION

 
 

MORE NEWS HEADLINES